Home Időjárás Klímaváltozás Teret nyernek az alternatív fűtési rendszerek

Teret nyernek az alternatív fűtési rendszerek

ArchiFirka

A beruházás teljes tervezett élettartalma alapján érdemes mérlegelni, hogy milyen fűtési technológiát alakítsunk ki lakásunkban.

Napkollektoros rendszer egy gazdagréti panelházban (Fotó: MTI/Földi Imre)

Egyre többen térnek át az alternatív fűtési technológiákra. A Kossuth Rádió Napközben című műsorában az alternatív fűtésmegoldások, az elektromos fűtési technológiák térnyeréséről volt szó.

Az adásban egy családiház-tulajdonos elmondta, azután döntött a levegő-víz hőszivattyús rendszer kialakítása mellett, hogy a hatóságok kéménycserét javasoltak, amely egymillió forintba került volna, és az új gázkazán beszerelésével együtt a költségei már 2,5 millió forintra emelkedtek volna. Ennek töredékébe került a hőszivattyút napenergiával kombináló rendszer kiépítése.

Egy másik háztulajdonos elmondta, hogy gazdasági okok miatt döntöttek az elektromos fűtés mellett. A házban a vegyes tüzelésű kazán kiépítése 1,5 millió forintba került volna, míg az elektromos fűtőpanelek beépítése a szobákba és a vizes helyiségekbe összesen 300 ezer forintba került.

A klímaváltozás miatt az Európai Unióban több jogszabály született, amely korlátozza, hogy egy újonnan épülő ingatlanban milyen fűtési-hűtési rendszert lehet beépíteni. 2020 után még tovább szigorodnak a követelmények, amelyek a technológiák alkalmazására is hatással lesznek – mondta a Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap alapítója és kiadóvezetője, Szilágyi László.

Az igényekhez igazítsuk a technológiát

Néhány éve még az volt a közvélekedés, hogy az elektromos fűtés drága, nem éri meg, de ez a szemlélet mára változóban van – mondta Szász János, a Nordinova Energy Kft. vezetője. Ennek oka, hogy a napelemek és fotovoltaikus rendszerek olcsóbbak és hatékonyabbak lettek, és több ember számára váltak elérhetővé.

A hőszivattyúk forgalmazásával foglalkozó Daikin Hungary Kft. ügyvezetője, Zuggó Balázs a különböző hőszivattyú típusokat ismertette a műsorban.

A levegős hőszivattyú típus esetén levegőből nyerjük ki az energiát (kisebb rész villamos energia hozzáadásával), és vizet melegítünk vele. A talajkollektoros hőszivattyúk a felső talajréteg hőjét hasznosítják, míg a hasznosítható energia szempontjából a víz-víz hőszivattyúk a legoptimálisabbak, a legtöbb hőenergiát állítják elő ugyanazon befektetett elektromos energiából az összes hőszivattyú típus közül.

A közös ismérvük, hogy villanyárammal működnek, és inverteres kompresszor technológiát alkalmaznak, amely biztosítja, hogy a 1 kWh villanyáramból  akár 3–4 kWh hűtési energiát is elő lehet állítani. A megújuló energiára épülő rendszerek nagyon hatékony működést jelentenek.

Az EU egyik direktívája szabályozza, hogy a villamos berendezések hatékonyságát folyamatosan növelni kell, amely érvényes a különböző hőszivattyús rendszerekre, valamint  hőszivattyúként működő split klímákra is.

Mikor érdemes átalakítani a fűtési rendszert?

Különbséget kell tenni egy új építésű és egy használt ingatlan esetén, valamint azt is vizsgálni kell, hogy egy meglévő házban milyen elérhető fűtési rendszerek vannak – fogalmazott Szilágyi László.

Az égéstermékek elvezetésére szigorú szabályok vannak érvényben, a belváros területén nem lehet hagyományos gázkészülékekkel megoldani a fűtést. A belvárosban 2500 olyan lakás van, amelyben elektromos fűtés van, ez megegyezik a távfűtéses lakások számával. Utána kell járni, hogy mennyi a fogyasztása.

Alternatív megoldásként jöhet szóba az elektromos fűtés a kisebb lakásokban, ugyanakkor a gázfűtésnek továbbra is megvan a létjogosultsága. Az ingatlantípusoktól és a felhasználói igények alapján érdemes dönteni a váltásról.

Az árat nem lehet csak a beruházási költség alapján mérni, érdemes hosszabb távon, az üzemben tartási költséggel is kalkulálni – tette hozzá. Ez függ a földgáz és az áram jövőbeli árától is – tette hozzá.

A tisztán napelemes megoldások is teret nyernek. Új építésű társasházaknál vagy családi házaknál van létjogosultsága a technológiának.

A napelemes rendszerrel lehetőség van arra, hogy a nyáron megtermelt áramfelesleget a rendszerbe visszatáplálják a háztulajdonosok, így elképzelhető, hogy éves szinten a téli időszakkal együtt nullszaldóra jön ki a villanyszámla.

A gáznak komoly létjogosultsága van az energiaellátásban, ugyanakkor látni kell, hogy világméretű trend jelenleg az elektrifikáció, és egyre nagyobb szerepe lesz az áramnak. Folyamatosan nő a világon az energiaigény, és ezt fosszilis energiaforrásból egyre nehezebb és egyre drágábban lehet megoldani – mondta Zuggó Balázs.

hirado.hu, Kossuth Rádió
ElőzőNem adja vissza mandátumát Lackner Csaba – videó
KövetkezőRemek gólokkal győzte le a Debrecent a Mezőkövesd
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás