A legtöbb kutyás nem nagyon szereti egyedül hagyni otthon a kutyáját hosszabb időre, mert lelkiismeret furdalása van. Hiányzik neki a kutyája és úgy gondolja, hogy a kutyájának is hiányzik Ő. De vajon tényleg képesek a kutyák a hiányérzetre? Vajon tényleg hiányzunk nekik? Vagy ez is csak egy olyan emberi dolog, amit megpróbálunk ráhúzni a kutyákra?
Dr. Gregory S. Berns professzor szerint, igen : a kutyának hiányzik a gazdája amikor nincs vele. A professzor két éven keresztül vizsgálta a kutyákat MRI készülékkel, hogy jobban megismerje agyuk működését. A kutyák végig ébren voltak a vizsgálat alatt, legelőször az volt a nagy feladat és kihívás, hogy megtanítsák a kutyáknak, hogy ébren is maradjanak annyira mozdulatlanul, hogy értékelhető MRI adatokat tudjanak nyerni a vizsgálatokból. Két kutyával kezdték a kísérletet, Callie-val és McKenzie-vel, a border collieval. Megtanulták felismerni a kézi jeleket, az egyik kézjelhez jutalomfalat is társult. Az MRI viszonylag hamar elkezdett jeleket mutatni az agyban a jutalmazós kézjelre. De ez csak a kezdet volt.
Arra is keresték a választ, hogy miként reagál a kutyák agya az egy háztartásban élő különböző emberekre. Az MRI-ben lévő kutyákkal megszagoltatták a kutya saját szagát, egy ismerős és egy ismeretlen emberét, valamint egy ismerős és egy ismeretlen kutyáét. Az eredményeket még nem publikálták, de a professzor szerint áttörést értek el a kutyák érzelmeinek vizsgálatában és bizonyítékot találtak rá, hogy a kutya igenis SZERETET érez a gazdája iránt, jobban mint a saját kutyatársa iránt.
Ez a felismerés további kutatásokra késztette a professzort: vajon a kutyák akkor is szeretnek bennünket, ha otthagyjuk őket valahol? Hiányzunk nekik? Van a kutyáknak egyáltalán időérzékük? 2011-ben Therese Rehn és Linda Keeling végeztek ilyen irányú kutatásokat, és arra jutottak, hogy a kutya 2 óra távollét után sokkal nagyobb hévvel örül a gazdájának mint 30 perc után. Ugyanakkor nem volt különbség 2 és 4 óra között. Tehát a kutya különbséget tud tenni 30 perc és 2 óra között, de hogy még tovább tart e az időérzékük, arra nem találtak választ.
Dr. Gregory S. Berns 2013-ban megjelent egy könyve: How Dog Love Us (Hogyan szeretnek minket a kutyák), melyben a több éves MRI vizsgálatok eredményeit teszi közzé és nagyon érdekes dolgokat mutat és bizonyít be a kutyák érzelmi világáról.
Forrás: Arany gondolatok