Gemenc — Tragikus véget ért az ország egyik legcukibb családi mozija, ami a gemenci fekete gólyák életét mutatta.
A záró felvonásra tegnap került sor, amelyből kiderült, utolsó óráiban is a túlélésért küzdhetett az a gólyafióka, aki még testvére többnapos teteméből is csipegethetett, mielőtt elpusztult volna. Hiába jutott azonban táplálékhoz, a szerdai viharos éjszakát már nem bírta legyengült szervezete.
– A mostani tetem egyelőre a fészekben van, ám várhatóan ez nem marad így. 2019-ben egy hasonló eset során a fiókák elpusztulása után az egyik szülő visszatért, és a maradványokat kidobta a fészekből – magyarázta Csontos Péter, a Gemenc Zrt. osztályvezetője. – A szülőkről egyelőre nem sokat tudni, az embertől ugyanis retteg a fekete gólya, így meggyűrűzni lehetetlen őket.
Június 10-én, utolsó csemetéjük elvesztése után néhány órával megjelent az egyik szülő a fészekben, majd nem sokkal később újra felbukkant.
A felnőtt állatok valószínűleg saját létfenntartásuk érdekében élelmet keresnek, de a fészken kívüli viselkedésüket nem tudjuk megfigyelni – magyarázta a szakember.
A fiókák cseperedését hónapokon keresztül követhették a nézők egy webkamera segítségével. Alig egy hete indult meg az első nagyobb botrány, amikor is többen tiltakozni kezdtek, miután az egyik legyengült fiókát kidobta szülője a fészekből.
Felmerül a kérdés, vajon a következő költési időszakban közbelépnek-e a szakemberek a fiókák túlélése érdekében.
– A tudományos megfigyelés továbbra is zajlik, a be nem avatkozás elvét betartva. A fekete gólyák kevésbé veszélyeztetett fajnak minősülnek. Magyarország egész területén, különböző típusú élőhelyeken élnek, és nem alakult ki mindegyik helyen táplálékhiány. A mi esetünkben inkább arról van szó, hogy a gemenci ártéren való fiókanevelés idén nem bizonyult sikeres stratégiának. Reméljük, hogy a Duna másik oldalán, a homoki erdőkben fészkelő párok idén sikeresebbek lesznek. A faj megmaradását úgy segíthetjük, ha az élőhelyeiket védjük, és ha minél több ismeretet szerzünk róluk – zárta szavait.
Félmilliós példányok
Bár nem veszélyeztetett madárról van szó, a fekete gólya természetvédelmi értéke 500 ezer forint, ami ötször nagyobb fehér tollú rokonánál. A maga félmilliós értékével pedig olyan állatokat utasít maga mögé a képzeletbeli ranglistán, mint a barna medve vagy a szürke farkas. Ám ez az összeg még mindig semmi az 1 millió forintos kerecsensólyomhoz képest.
blikk / Hirmagazin.eu