A Budapesti Víz világtalálkozón több figyelemre méltó magyar találmány is bemutatkozott, ezek a globális vízhiány megelőzésére kínálnak megoldásokat.
Az egyik hazai cég például tengervízből állít elő ivóvizet úgynevezett tengervíz-sótalanító technológiával. Az eszközt Tunéziában már használják.
A magyar fejlesztésű sótalanító konténer egy halászhajó-kikötő és egy katonai támaszpont számára biztosít ivóvizet a mindennapokban – mesélte Kiss Adrián, a Hungarian Water Technology Corporation ügyvezetője az M1-nek adott interjújában.
A konténer segítségével előállított ivóvíz a lakosságot is kiszolgálja, de azt sem szabad elfelejteni, hogy erre a részre érkezik a legtöbb afrikai bevándorló is – tette hozzá.
A tapasztalatok és a visszajelzések alapján,
míg eddig körülbelül csak 5–6 hónapnyi ivóvíz volt elérhető a kikötőben és környékén, addig a technológia segítségével az év minden napján lehetőség van arra, hogy ivóvízhez jussanak az emberek
– hangsúlyozta Kiss Adrián.
A konténer jelenleg 150–500 fő vízellátását biztosítja, ezért szeretnének kialakítani egy olyan hálózati vezetéket, amely a későbbiekben eléri a líbiai–tunéziai határátkelőt, ahol körülbelül húszezer lakosú települést is kiszolgálna.
A magyar cég egy másik projektet is sikerre vitt a Fülöp-szigeteken. A technológia egy raklapokra szerelt víztisztító, amely olyan területeken nyújt majd segítséget, ahol valamilyen természeti katasztrófa, például hurrikán, cunami vagy földrengés tönkreteszi a település vízellátását.
elobolygonk, Hirmagazin.eu