Home Életmód Életmód hírek Téli madáretetés

Téli madáretetés

Megérkezett a hideg. A madarak egy része délre vonult, hogy melegebb környezetben töltsék a téli hónapokat.

Legismertebb költöző madarunk a gólya. Szeretlek Magyarország

Azonban vannak madarak, akik nem vonulnak délre télen, és vannak olyan madarak, akik északi vidékről érkeznek hozzánk a téli hónapokra, hogy itt vészeljék át a hideg időszakot.Hozzánk érkezik télre a süvöltő, a téli pinty, a vetési varjú.

(Azokat a madarakkal, amelyekkel a leggyakrabban találkozhatunk az etető környékén, az alábbiakban láthatjátok!)

Barátcinege (Parus palustris)
kép: www.natufoto.cz

Télen sokkal kevesebb a táplálék, és a nappalok rövidsége miatt az erre fordítható idő is rövidebb. Egészen addig, amíg leesik az első hó, különösebben a madarakat etetni nem kell, viszont onnan kezdve, hogy a hó leesett, nagyban hozzájárulhatnak a természetbarát evezősök, hogy a kis madárkák élve átvészeljék a telet.

Írásomban megpróbálom összeszedni az összes fontos tudnivalót, amit a téli madáretetésről tudni kell, a cikk végén pedig bemutatom azokat a fajokat, amiket az ablakunkból kinézve gyakran megfigyelhetünk a madáretetőnk körül.

Balkáni gerle (Streptopelia decaocto)
kép: www.ivnvechtplassen.org

Mikor etessünk?

Madarakat etetni csak akkor kell, amikor megjöttek az első fagyok, illetve amikor leesett a hó. Ekkor a természetes táplálékok elfogynak, teljesen megfagynak vagy a hó alá kerülnek.

Barátposzáta (Sylvia atricapilla)
kép: www.orni.lt

Nagyon fontos, hogy a madáretetésnek rendszeresnek kell lennie. Ha valaki elkezdi etetni a madárkákat, akkor egészen addig, amíg újra hozzá nem jutnak természetes módon a táplálékukhoz, az etetést rendszeresen folytatni kell.

Ellenkező esetben, a madárállományban sokkal nagyobb kárt fogunk okozni, mintha neki se álltunk volna etetni őket. Azaz csak tőlünk várják az élelmet és éhen halnak. Ha valaki nem tudja biztosan folytatni a madarak etetését inkább neki se kezdjen.

Milyen a jó madáretető?

A jó madáretetővel biztonságosan tudjuk a madarakhoz juttatni a táplálékot.

Saját magunk, házilag is készíthetünk madáretetőt, teljesen felesleges pénzkidobás ilyesmire költeni.

Citromsármány (Emberiza citrinella)
kép: www.natufoto.cz

A madáretetőnek ne legyen éles pereme, mert a landolásnál a madarak lábát elvághatja. Amennyiben a választott anyag (például az üdítős palack) pereme éles, ragasszunk rá ragasztószalagot, ez nálunk evezősöknél úgyis mindig kéznél van.

Csíz (Carduelis spinus)
kép: www.natufoto.cz

Ha az anyagokat ragasszuk, akkor figyelni kell arra is, hogy a ragasztó ne legyen szem (csőr) előtt, mert a kis madárkák kicsipegethetik, és ez a halálukat okozhatja.

Amennyiben lehetőségünk van rá, az etető legyen természetes anyagból, a madarak is bátrabban megközelítik, esztétikai okokból számunkra is tetszetősebbek.

Erdei pinty (Fringilla coelebs)
kép: photo.net

Mivel a madáretetőket néha tisztítani is kell, emiatt már az építésénél is érdemes a tisztítás miatt úgy elkészíteni, hogy ne csak az élelmet tudjuk beletenni, hanem az összekoszolódott, összekeveredett piszkot is tudjuk kivenni, kiborítani.

A nem megfelelően tisztán tartott etető akár járványt is okozhat a madarak között.

Fekete rigó (Turdus merula)
kép: ruchet.com

A madáretető legyen szélvédett és száraz, mert az átnedvesedett élelmet nemcsak, hogy nem szívesen eszik meg a madarak, de a nedves élelem meg is romolhat. Gondoskodjunk róla, hogy se az eső, se a hó ne tudja az élelmet tönkretenni. Válasszunk az etetőnek szél-, eső- és hó védett helyet.

Fenyőpinty (Fringilla montifringilla)
kép: maakjedagnatuurlijk.be

Nagyvárosi környezetben sokszor a legegyszerűbb megoldásnak tűnik az, hogy az erkélyre vagy az ablakperemre tegyük ki a kis madaraiknak az élelmet.

Azonban mindig gondoljunk arra, hogy a madáretetés kosszal, ürülék és élelmiszermaradék-nyomokkal jár. A kulturált együttélést szem előtt tartva vegyük figyelembe a(z) (alsó) szomszédok etetéshez való hozzáállását is.

Fenyvescinege (Parus ater)
kép: www.sierradebaza.org

Ha családi házunk van, akkor vagy a fák ágairól lógathatjuk le az etetőt, vagy készítünk egy olyat, ami stabilan áll valamin. A madarak egy része nem szereti, ha mozog alatta az etető, érdemes erre is gondolni ha most állunk neki a madáretető elkészítésének.

Házi veréb (Passer domesticus)
kép: www.vogelstimmen-wehr.de

A fák ágaira ragyogó etető készíthető egy lelógatott kivágott lopótökből. Egy hálót élelemmel feltöltve és felkötözve önetetőt készíthetünk. Elterjedt megoldás még a fára a (sómentes és füstölésmentes) szalonna felkötözése.

Kékcinege (Parus caeruleus)
kép: www.loos-en-gohelle.fr

Végére maradt, de az egyik legfontosabb dolog, hogy a madarak védve legyenek a macskáktól. Az etető körüli nagy madárzsivaj rövid időn belül fel fogja kelteni a cicák figyelmét is. Az etető elhelyezése és kialakítása legyen olyan, hogy a macskák ne tudják elkapni a madárkákat.

Esetenként előfordulhat, hogy ragadozó madarak is elkapnak egy-egy kisebb madarat, ez ellen védekezni nem kell, nekik is enniük kell.

Mezei veréb (Passer montanus)
kép: www.swrailway.gov.ua

Mivel etessük a madarakat?

Magok

 

A legegyszerűbb és talán legjobb a magas olajtartalmú napraforgómag. Amennyiben a mag még a napraforgó fején van, akkor akár úgy is kitehetjük, majd a  madarak kicsipegetik belőle.

Gyakran adnak a madaraknak repcemagot, kölest, kukoricadarát. Előszeretettel fogyasztják a magokat a verebek, cinegék, csúszkák, harkályok, meggyvágók.

A pintyfélék, verebek és sármányok szeretik a földről is felcsipegetni a magokat, ekkor azonban figyeljünk a macskákra és arra, hogy a mag ne nedvesedjen, szennyeződhessen be.

Süvöltő (Pyrrhula pyrrhula)
kép: www.westmidlandbirdclub.com

A madaraknak nyugodtan adhatunk diót is. Megpucolni nem kell, elég összetörni vagy félbetörni.

Gyümölcsök

A madaraknak adhatunk gyümölcsöt is. (A déli gyümölcsök héja mesterséges érlelő és rothadásgátló szerekkel van kezelve! Ilyet ne adjunk a madaraknak!)

A gyümölcsöket ne vagdaljuk túlságosan apróra, mert megfagyva és egyben lenyelve a madárkák fulladását okozhatják.

Szajkó (Garrulus glandarius)
Hirmagazin.eu, Bognár Géza

A gyümölcsöket különösen a rigófélék kedvelik.

Szalonna, szalonnabőr, marhazsír

Szalonnából kizárólag olyat adjunk a madaraknak, ami nincs füstölve és sózva! Adhatunk nekik szalonnabőrt is.

A madarak körében népszerű megoldás az is, amikor a felolvasztott marhazsírba magokat szórnak, és kihűlés után ezt teszik a madárkáknak eleségül.

Széncinege (Parus major)
kép: www.naturephoto.cz

Konyhai maradék

A konyhai maradék alcím ne tévesszen meg senkit! Nem a romlott ételekről van szó. Nyugodtan adhatunk nekik főtt burgonyát, túrót, felvágottat, rizst, főtt tojást, sárgarépát, fehérrépát.

Szirti galamb (Columba livia)
kép: www.birding.in

Mivel ne etessük a madarakat?

A kenyérmorzsa nem lenne rossz eleség, azonban mértéktelen fogyasztása a madarak puffadását okozhatja. Benedvesedve pedig a baktériumok könnyen elszaporodnak rajta, amik a madarak bélrendszerét megfertőzik elfogyasztás után (bélhurut). Emiatt inkább egyáltalán ne etessük kenyérrel a madarakat.

Ne adjunk a madaraknak semmilyen sós és füstölt ennivalót. Gyakran adnak a madaraknak teljesen jó szándékúan sózott, füstölt mogyorót, napraforgómagot és szalonnát. Ezek azonban a madarakat fokozott, túlzott vízfelvételre késztetik.

Ne adjunk a madaraknak penészes, piszkos élelmiszert sem.

Tengelic (Carduelis carduelis)
kép: www.natufoto.cz

Madáritató

A madáritató nem csak télen, hanem nyáron is fontos. Amíg nyáron a táplálék beszerzése madarainknak különösebb gondot nem okoz, emiatt ekkor a madarak etetésére sincs szükség, az tiszta ivóvíz beszerzése, főleg aszályos időszakban nehéz lehet számukra.

A téli madáritatónál figyelnünk kell arra, hogy a fagyott vízből a madárkák nem tudnak inni. Igaz, hogy havas időben a madarak a hó elfogyasztásával is vízhez jutnak, azonban a hó felolvasztása számukra nagy hő- és energiaveszteséget jelent, emiatt havas időben is jobb a folyékony ivóvíz számukra. Akárcsak az etetésnél, itt is fontos az is, hogy az itató macskabiztos legyen, azért is, mert a madarak szeretnek fürdeni, és fürdés után a nehezebbé vált tollakkal a felszállás sem olyan egyszerű.

Vörösbegy (Erithacus rubecula)
kép: travel.cyber.ru

A mi vendégeink

Detti összeírta, hogy a mi madáretetőnknél milyen vendégek jártak: széncinege, barát cinege, kék cinege, búbos cinege, zöldike,fenyőpinty, házi verés, mezei veréb, tengelic, vörösbegy, fenyőcinege, csúszka.

A cikkben eddig Papp Zsuzsi otthoni madáretetőjénél készült fényképei szerepeltek, ezek a cikk végén található albumban is megtekinthetők.

Zöldike (Carduelis chloris)
kép: www.natufoto.cz

 

Madáretetős képek: Papp Zsuzsi

vidra-vizitura, Hirmagazin.eu

ElőzőA világon elsőként Luxemburgban lesz ingyenes a tömegközlekedés
KövetkezőBaji Balázs az Atlétikai Világbajnokságról…
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás