A maradványokról korábban azt hitték, hogy férfiak..
1881-ben a régészek egy barlangban eltemetett ember koponyáját tárták fel Mladečben, egy faluban a mai Cseh Köztársaság területén.
Abban az időben a kutatók a koponyát körülbelül 31 000 évvel ezelőttre datálták, és az egyedet férfinak minősítették, azonban tévedtek a kőkorszaki ember nemét illetően – derül ki egy új tanulmányból.
Most, több mint 140 évvel később, a kutatók kijavították ezt a hibát, és felfedték, hogy az úgynevezett Mladeč 1 koponya egy 17 éves nőé volt, aki az aurignaci korszakban élt, amely a felső paleolitikum része (körülbelül 43 000-26 000 év). ezelőtt).
A legfrissebb hírek itt!
A csapat az eredményeket egy új online könyv részeként tette közzé „The Forensic Facial Approach to the Skull Mladeč 1 (új lapon nyílik meg)” címmel, amely részletezi, hogyan minősítették át a tudósok az „Európa egyik legrégebbi homo sapiensének” nemét. „
„Amikor a koponyát külön-külön elemezték, a vonások egy hímre mutattak” – mondta Cicero Moraes, brazil grafikai szakértő és a könyv egyik társszerzője a Live Science-nek egy e-mailben. „De amikor a későbbi vizsgálatok összehasonlították a koponyát másokkal, amelyeket a helyszínen találtak, a bizonyítékok egy nőre utaltak.
A 19. századi régészeti ásatásokból gyűjtött információk, valamint a kutatók által az 1930-as években végzett igazságügyi arcrekonstrukciók, amelyek a technológia hiánya miatt korlátozottak voltak, Moraes és társszerzők, Jiří Šindelář, a GEO-CZ helyi földmérő cég földmérője és Karel Drbal, a Cseh Köztársaság Barlangigazgatásának igazgatóhelyettese CT (számítógépes tomográfia) vizsgálatokat használt a koponya digitalizált közelítésének elkészítéséhez.
Mivel a mandibula (alsó állkapocs) hiányzott, Moraes a modernkori emberi állkapcsok meglévő adatait vizsgálta, hogy kitöltse az üres helyeket, hogy hogyan nézhetett ki ez az egyén. Kapcsolódó: Nézz egy kőkorszaki nő szemébe ebben a hihetetlenül élethű arcrekonstrukcióban „Rekonstruálnunk kellett a koponyát, és ehhez a modern emberek mintegy 200 CT-felvételéből, valamint különböző népességcsoportokhoz, köztük európaiakhoz, afrikaiakhoz és ázsiaiakhoz tartozó régészeti feltárásokból származó átlagok és előrejelzések statisztikai adatait használtuk” – mondta Moraes.
„[Ez] lehetővé tette számunkra, hogy kivetítsük az emberi arc hiányzó régióit.” Miután elkészült a teljes digitális kép a koponyáról, Moraes „egy sor lágyszöveti vastagságjelzőt használt, amelyeket szétszórtak rajta” – mondta.
A legfrissebb hírek itt!
„Ezek a markerek nagyjából megmondják a bőr határait az arc egyes területein. Bár ezek a markerek élő egyedektől származó statisztikai adatokból származnak, nem fedik le az egész arcot, és nem adnak tájékoztatást az orr, a száj méretéről. és például a szemek.”
A 31 000 éves koponya digitalizált változata két szögből nézve.
A kutatók a lágyszövetek és a csontstruktúrák határainak megfelelő vonalak vetületét használták az arc közelítésének létrehozásához. (Kép jóváírása: Cicero Moraes/Jiri Sindelar/Karel Drbal)
Az adatok kiegészítése érdekében a kutatók „élő alanyok CT-felvételeit importálták, és a csontokat és a lágyrészeket deformálták, hogy megfeleljenek a közelítő arcnak” – mondta.
„A Mladeč 1 kövület esetében két CT-felvételt deformáltunk el, az egyiket egy férfié és egy nőé, és a kettő nagyon hasonló eredményt hozott.” A könyvhöz Moraes két digitális közelítést készített arról, hogy hogyan nézhetett ki az egyén. De tévedett az óvatosság oldalán, amikor az illető arckifejezéséről volt szó. „Azt választottuk, hogy a semleges arcot a hagyományok által generáljuk, hiszen megszoktuk, hogy az alkotásokat szakemberek elé tárjuk” – mondta.
A legfrissebb hírek itt!
„A trend most az lesz, hogy két megközelítést mutassunk be az alkotásokhoz, az egyik tudományosabb és egyszerűbb szürkeárnyalatos, csukott szemmel és haj nélkül, a másik pedig szubjektívabb… ahol szőrrel és hajjal színes arcot generálunk.” Bár nem túl gyakori, hogy a régészek átsorolják az emberi maradványok nemét, ez megtörténik. Moraes egy ilyen példára mutatott rá, egy Brazíliában felfedezett csontvázra, amely a „Zuzu (új lapon nyílik meg)” kövületként ismert.
„Ez az eset más volt; eleinte azt hitték, hogy nő, de később a vizsgálatok kimutatták, hogy valójában férfi” – mondta.
Egy másik esetben egy Svédországban fegyverekkel eltemetett vikingről eredetileg azt hitték, hogy férfi, de később kiderült, hogy nő – számolt be korábban a Live Science.
A koponyán kívül a kőkorszaki temetkezési helyen az eredeti ásatás során találtak még kőtárgyakat, csonthegyeket és több fogat is. Az ott eltemetett fiatal nőről azonban keveset tudunk.