Mintegy másfél éves késéssel átültetésre kerül Magyarországon is a 2019/1937. számú visszaélés-bejelentési irányelv. Mivel számos új kötelezettséget is megfogalmaz, ezeket az alábbiakban mutatjuk be.

Új panasztörvényben kapnak helyet a kötelezettségek

A panaszok és közérdekű bejelentések szabályait jelenleg a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló 2013. évi CLXV. törvény tartalmazza. Ennek a panaszokra, közérdekű bejelentésekre vonatkozó részletszabályai – változtatásokkal ugyan, de – átkerülnek az elfogadásra váró törvénybe. A szabályozási alapok ugyanakkor megmaradnak.

A legfrissebb hírek itt!

Az új szabályozási rész a II., a „Visszaélések bejelentése” elnevezésű fejezetben jelenik meg. A törvényjavaslat, mely a kihirdetést követő 60. napon lép hatályba, akként rendelkezik (76. §), hogy a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló törvény – 10 év után – hatályát veszíti.

Kikre vonatkoznak a kötelezettségek?

A megfogalmazott kötelezettségek a legalább 50 főt foglalkoztató foglalkoztatói szervezetekre vonatkoznak; bizonyos esetekben a foglalkoztatottak létszámától függetlenül is érvényesülnek. Ide sorolandók a Pmt. 1. § (1), illetve (1a) bekezdések hatálya alá tartozó szolgáltatók. Ezen foglalkoztatók belső visszaélés-bejelentési rendszert kötelesek működtetni. Ennek kétféle módozata lehetséges: a szervezet erre a célra kijelölt személyt vagy szervezeti egységet állíthat fel, illetve lehetőség van bejelentővédelmi ügyvédet, külső szolgáltatót megbízni.

A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.

Forrás

Hirmagazin.eu