A magyarok ma már több időt töltenek internetezéssel, mint a tévé előtt – derült ki a Telenor Magyarország online, nem reprezentatív felméréséből.
Az 1400 ember részvételével készült kutatás szerint a válaszadók nagyjából egyharmada napi négy óránál hosszabb ideig használja a világhálót, míg tévézésre ugyanennyi időt csupán az emberek 12,3%-a fordít. A naponta két óránál többet tévét nézők aránya 48,8%, az ugyanennyit internetezőké viszont 67,5%.
Ugyanez a trend a gyerekek szórakozási szokásaiban is megfigyelhető: naponta négy óránál többet a gyerekek 6,1%-a tévézhet, internetezéssel viszont 14,5%-uk tölthet ugyanennyi időt.
A legtöbb gyerek (26,8%) napi egy-két órát internetezhet, ötödük naponta legfeljebb egy órát tölthet a világhálón, és majdnem ugyanennyi gyerek böngészhet naponta akár négy órát is.
Bár a magyar háztartások jelentős többségében van tévékészülék, egyre többen néznek műsorokat egyéb eszközökön, például laptopon vagy okostelefonon is. A háztartások 3,6%-ában már nincs tévékészülék, vagy egyáltalán nem használják azt.
Még mindig több családnak van DVD-lejátszója, mint ahánynak laptopja vagy asztali számítógépe. A táblagépek elterjedtsége elmarad ettől.
A legtöbben filmeket szeretnek nézni a televízióban, de a sorozatok népszerűsége is kiemelkedő, hasonlóan a hírműsorokéhoz. Saját bevallásuk szerint az embereket legkevésbé a talkshow-k, a kvízműsorok és a valóság-show-k érdeklik.
Jelentősen változnak az internetezési szokások: a felmérés szerint a legtöbb felnőtt (84,6%) okostelefont használ a böngészésre, laptopról 53,9%-uk internetezik, ettől némileg lemaradva (51,7%) az asztali számítógép következik, jelentősen leszakadva pedig a táblagép (31,1%) és az okostévé (11%).
A gyerekek 61,4%-a rendelkezik saját mobiltelefonnal, és ezek döntő többségével (66,4%) internetezni is lehet. Kettőből egy gyerek saját okostelefont vagy táblagépet használ elsődlegesen, saját használatú PC-je pedig ötből egy gyereknek van. Közös, családi táblagépen vagy a szülő okostelefonján a gyerekek 31,2%-a szokott böngészni.
A szülők legtöbbje gyerekzárral védi a gyerekét a káros online tartalmaktól, még az okostelefonon is, de közel egyharmaduk nem ismeri vagy nem használja az ilyen lehetőségeket.
Forrás: metropol; Kép: Google,illusztráció;