Biztosan te is szoktál forgolódni az ágyban, hogy megtaláld a legjobb pozíciót. Van, akinek ez már sikerült, sokan pedig folyamatosan küzdenek az elalvás problémájával.
Úgy érzed, sokkal kipihentebben ébredsz, ha a hátadon fekszel? Vagy hason jobb? A szakértők nemcsak azt javasolják, hogy ragaszkodj ahhoz a testhelyzethez, amit a legjobbnak találsz, de azt is megmondják, melyik lesz az!
Dr. John Douillard az indiai hagyományos ajurvédikus orvoslás segítségével magyarázza, miért a legideálisabb a bal oldalon aludni. Nézzük, mennyi előnye van, ha így fekszel éjjel!
1. Gerinc és légzés
John szerint a legtermészetesebb póz az oldalfekvés, ami a legkevésbé károsítja a gerincet. Ha a hátunkon fekszünk, túl nagy nyomás nehezedik a hát felső részére és a csípőre és olyan felfüggesztett helyzetbe hozza a derekat, ami hosszútávon káros lehet. Az oldalfekvés megfelelően biztosítja az optimális légáramlást a tüdőbe.
2. Emésztés
Az ételt a gyomrunk és a belek hamarabb feldolgozzák, ha a bal oldalunkon fekszünk. Ebben a testhelyzetben az étel könnyebben tud utazni a vékonybélből a vastagbélbe. Még evés után is ajánlott 10 percet a bal oldalunkra fordulva pihenni, hogy elősegítsük az étel megemésztését és hogy gyorsabban visszatérjünk a túlevésnél vagy nehéz ételek fogyasztásánál gyakran jelentkező “ételkómás” állapotból.
3. Nyirokkeringés
A nyirokrendszer nagy része a test bal oldalán található. Ezért, amikor ebben a rendszerben blokk vagy torlódás alakul ki, az valószínűleg a bal oldalon jelentkezik. Ha a bal oldalunkon fekszünk, a gravitáció segíteni fogja a nyirokkeringést a szívből és a lépből, melyek mindegyike a bal oldalon helyezkedik el.
Ezek után egyértelműen a bal oldalon való fekvés a győztes a legjobb alvási pozíció versenyében. Ugyanakkor, ha megpróbáljuk erőszakosan megváltoztatni a megszokott alvási testhelyzetünket, még tovább rontunk a helyzetünkön, mivel az alvási szokásainkba avatkozunk be. Azonban megpróbálni mindenképpen érdemes a bal oldalon való alvást, mivel rengeteg előnye van.