Felvállaljuk, vagy nem a jelenség valóban létezik. Bár minden szülő igyekszik ezt titkolni, mégis közel az emberek 80%-ban él az, hogy az egyik gyereket valamilyen érzelmi okoknál fogvást jobban szeretik, mint a másik gyermeket.
Sok szülő félve vallja be, hogy nem kiegyensúlyozottak az érzelmei a gyerekei felé. Ettől azonban nem kell megijedni, a dolog ritkán válik nagy problémává, a legtöbb esetben könnyedén megoldható a helyzet, hiszen természetes jelenségről van szó. Sok esetben a gyerek még felnőtt korban is tisztán érzi, és emlékszik arra a kicsit sem kellemetlen érzésre, hogy anya vagy apa a testvért jobban szerette, mint őt. A szülők természetesen ezt mindig tagadják, de a jelenséget semmi képpen sem szabad figyelmen kívül hagyni, mivel valóban ez létezik.
„– Általában felnőtt páciensek számolnak be arról, hogy szinte egész gyerekkorukat (sőt néha felnőttkorukat is) végig kísérté az érzés, hogy a másik testvért anya vagy apa jobban szereti. Úgy érezték, nem tudnak megfelelni, semmi nem jó, “nem elég”, amit tesznek, nem olyanok, amilyennek a szülők szeretnék őket – mondja dr. Csonka Judit, a pécsi Megújulás Családterápiás Intézet pszichiátere és családterapeutája. Ő úgy véli, logikus, hogy az egyik gyerek jobban megfelel a szülő ki sem mondott, meg sem fogalmazott elképzelésének arról, milyen gyermeket szeretne.”
Sok időn keresztül az első szülöttek és a szakértők is meg voltak győződve arról, hogy azok a szülők, akik különbséget tesznek gyermekeik között, mindig a kisebb gyermek oldalára billentik a szeretet mérlegét. Bár a legújabb kutatások, sok esetben bizonyítják ezt az elméletet, ez mégsem így van, mivel a legújabb felmérések szerint, pontosan ennek az ellenkezője igaz és a szülők közel 70%-a az első szülött gyermeket szereti jobban. Noha a felmérésben részt vevő szülők azt már nem árulták el, melyik a preferált gyerek, az utódok egyértelműen arra panaszkodtak, hogy az elsőszülöttek kapják a több figyelmet és szeretetet. Ez persze nem tesz jót a kisebbek önbecsülésének.
A szülőséget részben tudatos, részben tudattalan érzések irányítják. Erre nem lehet felkészülni, csak megélni, amikor megtörténik. A szülő érezhet úgy, hogy jobban szereti az egyik gyermekét, de igazából ez nem a szeretet mennyiségéről szól, hanem arról, hogy a másik gyermek bizonyos tulajdonságait, viselkedését (nem az egész gyereket) nem tudja elfogadni, a szeretetét nehezebben tudja kimutatni – véli Matus Zsófia, gyermekpszichológus.
Mit tehetnek a szülők?
Matus Zsófia szerint érdemes arra törekedni, hogy egyforma bánásmódot kapjanak a gyerekek, pl.: ugyanakkora ajándék, mindenkire vonatkozó szabályok. A legfontosabb, hogy a szülőnek ne legyen bűntudata: az, hogy nem egyforma módon mutatjuk ki a szeretetet, természetes érzés, aminek pozitív következményei is vannak. A jelenség átmeneti is lehet, a kamaszokat például nem könnyű elfogadni.”- írja a pecsma.hu.