16.8 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeSzabadidőKultúraTávozik posztjáról a Sony-filmstúdió hackerbotrányban érintett vezetője

Távozik posztjáról a Sony-filmstúdió hackerbotrányban érintett vezetője

04534220 1024x665
Forrás: MTI | 2015. 02. 06. 11:47:02

Távozik posztjáról, de saját produkciós céget kap a vállalatcsoporton belül Amy Pascal, Az interjú című botrányfilmet gyártó Sony Pictures Entertainment (SPE) filmgyártásért felelős társelnöke.
Pascal kínos helyzetbe került, amikor feltételezett észak-koreai hackerek november végén, nem sokkal a Kim Dzsong Un diktátor elleni merényletről szóló komédia bemutatása előtt feltörték a filmstúdió számítógépes rendszerét és a szakmai dokumentumok mellett nyilvánossá tették a társelnök magánlevelezését is.

A Sony Corp. szórakoztatóipari leányvállalatának (SPE) elnök-vezérigazgatója, Michael Lynton csütörtökön jelentette be, hogy nem újítják meg a filmgyártásért felelős 56 éves társelnök márciusban lejáró szerződését, viszont májustól ő vezet egy, a vállalatcsoporton belül újonnan létrehozandó produkciós céget, amely mozis, tévés és színházi termékeket állít elő.

A Reutersnak nyilatkozva Lynton tagadta, hogy az egyik legbefolyásosabb hollywoodi üzletasszonynak számító Pascal leváltásának köze lenne ahhoz, hogy a komputerkalózok kiszivárogtatták a stúdiófőnök elektronikus levelezését, amelyben sértő megjegyzések szerepeltek olyan nagyságokról, mint Angelina Jolie vagy Barack Obama. Az egyik levélben Scott Rudin producer „minimális tehetséggel rendelkező, elkényeztetett kölyöknek” nevezte Angelina Jolie-t a Kleopátra című film forgatásakor támasztott igényei miatt, Amy Pascal pedig Obama elnökre és filmes ízlésére tett rasszista ízű megjegyzéseket.

Menesztéséhez a stúdiófőnök igyekszik jó képet vágni, saját közleményében azt hangoztatva, hogy majdnem teljes eddigi szakmai pályafutását a Sony Pictures filmstúdiónak szentelte, és „lelkesen” fog bele egy „új fejezetbe” egy olyan társaságnál, amelyet a sajátjának tekint, annál is inkább, mert „mindig is” producer akart lenni. A Pascal számára létrehozandó produkciós céget teljesen egészében a Sony finanszírozza, termékeit pedig kizárólagos joggal forgalmazza.

A The Interview című film plakátja New Yorkban. EPA/JUSTIN LANE A The Interview című film plakátja New Yorkban. EPA/JUSTIN LANE

Bár Pascal kilencéves irányítása alatt a Sony-filmstúdió 46 milliárd dollár összbevételre tett szert mozifilmjeinek forgalmazásából és 315 Oscar-nevezést gyűjtött be, megfigyelők szerint a japán tulajdonban lévő konglomerátum vezetői nem igazán voltak elégedettek a stúdió üzleti eredményeivel, és kissé avíttnak tartották Pascal vezetési módszereit is, ezért menesztésének lehetősége a The Interview-botránytól függetlenül is a levegőben lógott már.

A vihart kavaró filmszatíra kapcsán a Sony-filmstúdió, az SPE minden idők legsúlyosabb hackertámadását szenvedte el az amerikai üzleti életben. A Béke őrei (GOP) nevű kalózcsoport november 24-én behatolt a stúdió számítógépes rendszerébe, és megkaparintotta 47 ezer alkalmazott személyes adatait, pénzügyi dokumentumokat, forgatókönyveket, céges leveleket, amelyek közül sokat – öt, még forgalmazás előtt álló film mellett – nyilvánossá tettek. A kalózok azt követelték, hogy a Phenjan által hadüzenetnek tekintett produkció maradjon dobozban.

Még nem tudni, hogy ki lesz a filmstúdió új vezetője, a filmgyártás irányítását átmenetileg Michael Lynton elnök-vezérigazgató veszi kézbe.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work