A távcsövek helyes beállítása nagyon fontos, ha tényleg élesen szeretnénk látni a természetben megbújó állatokat, a csillagokat vagy az egyéb objektumokat.

Pontosan mit kell beállítani?

A távcsövek akkor tudnak tiszta képet biztosítani, ha az – általában középen elhelyezkedő – élességlátón és a dioptrián is állítunk. Természetesen minden eszközön máshol helyezkednek el ezek a beállítási lehetőségek, de ezt le tudjuk ellenőrizni a használati utasításban.

Mi lesz az első lépés?

Elsőként keressük meg a dioptriagyűrűt. Ez általában a jobb oldali okulárban található meg, de ha ott nem találjuk, akkor hagyatkozzunk a használati utasításra. Ezt állítsuk be nullára. Az egyik kezünkkel takarjuk le az egyik lencsét, így csak az egyik szemünkkel figyeljünk egy adott tárgyra. A kerék segítségével állítsuk be úgy a képet, hogy az éles legyen. Homályosság esetén változtassunk a beállításon egészen addig, amíg nem tűnik a kép élesnek. Ezzel a lépéssel beállítottuk a dioptriát.

tavcso beallitasi tippek (1)
tavcso beallitasi tippek

Most következhet a fókuszálás

Nézzünk meg egy távoli tárgyat, szintén csak fél szemmel – amely nem mozog – és amennyiben még mindig homályosan látunk a távcsővel, akkor állítsunk az élességen. Figyeljünk arra is, hogy megfelelő mennyiségű fény jusson be a távcsőbe. Fedjük fel a másik szemünket és takarjuk el azt amelyikkel az első beállítást elvégeztük. Most a másik szemünk esetében is járjunk el ugyanígy. A két beállítás után a beállítással már nem lesz gondunk, de még mindig vár ránk pár feladat.

Jöhet az ellenőrzés

Az általános fókusz ellenőrzéséhez nézzünk meg egy távoli tárgyat, illetve változtassunk a fényviszonyokon is, hiszen ezek befolyásolhatják a kapott kép tisztaságát. Néhány távcső esetében találhatunk egy olyan gombot, amellyel az eddigi beállításokat fixálni lehet. Ezt érdemes használni, ha úgy érezzük, hogy már jó a beállítás. Még a legjobb amatőr csillagászati távcső esetében sem árt, ha elmentjük a beállításainkat.

Láthattuk, hogy pár mozdulattal nagyon élesen be lehet állítani egy távcsövet. Ha nem szeretnénk semmi hibát véteni egy vad megfigyelése közben, akkor csak egy jól beállított távcsővel menjünk ki a terepre.

ElőzőTávcsőbeállítási trükkök a tökéletes képért
KövetkezőTávcsövek a tenger szerelmeseinek, hajózáshoz és partfigyeléshez
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza