Home Életmód Életmód hírek Tavaszi vitaminfeltöltés és tisztítás zöld növényekkel

Tavaszi vitaminfeltöltés és tisztítás zöld növényekkel

2015 04 22 083703

Szépzöld, 2015. ápr. 22.

A tavaszi vitamin- és ásványi anyag feltöltésnek, méregtelenítésnek az egyik lehetősége a sok-sok zöld növény fogyasztása, leginkább frissen, salátaként. A zöldségnövények és a vadvirágok leveleit és szárait is ehetjük ebben az időszakban. Magas klorofilltartalmuk hatékonyan hozzájárul a szervezetünk kitisztításához, a lerakódott salakanyagok felszabadulhatnak és kiürülhetnek a szervezetünkből.
Tavaszi vitaminfeltöltés és tisztítás zöld növényekkel

Vitaminokban gazdagok, főként A, C- és E-vitaminban, emellett a zöld levelek kiváló magnézium források is. Nézzük sorra mi „terem” a kertben és mi „terem” a mezőn.

Ha a cink és a folsav hiányzik a szervezetünkből, akkor itt az ideje a spenótlevelek fogyasztásának. Nyersen, párolva, levesbetétként vagy a klasszikus spenótfőzelékként elkészítve. A folsav kiváló a tavaszi fáradtság elűzéséhez, segít megelőzni a szívbetegségeket és a stroke-ot. Magas folsav tartalmú zöldség a spenót mellett a spárga, a brokkoli, és a kelbimbó is. A cink raktárakat pedig a petrezselyem is segít feltölteni. A spenótlevelek antioxidáns tartalma (lutein és zeaxantin) hozzájárul a szemünk egészségéhez. Magas a levelekben az oxálsav, ezért az erre érzékenyek kevesebb spenótot fogyasszanak.

Mangold (Beta vulgaris var. cicla)

A mangold levelek külsőre a spenóthoz hasonlítanak, de ízük kevésbé karakteres. A spenótlevelekkel egy időben szedhetőek. Magas a magnézium és a karotin tartalmuk. Ha nyersen fogyasztjuk, akkor a C-vitamin tartalma sem elhanyagolható.

Zöldhagyma (Allium cepa)

A zöldhagyma karikák látványukkal és ízükkel minden tavaszi salátát feldobnak. A zsenge, zöld leveleik is ehetőek. A hagymafélék fogyasztása leginkább a náthás időszakban ajánlott, fertőzésgátló, baktérium- és vírusölő hatásuk miatt. Illóolajokat, flavonoidokat, C-vitamint, vasat tartalmaz.

Medvehagyma (Allium ursinum)

A medvehagyma pár éve még csak az erdőt járó, kiránduló emberek tavaszi tápláléka volt, ma már termesztik is, de ennek ellenére még sajnos egyre nagyobb mennyiségben gyűjtik be a vadon termő állományait. Fő hatóanyaga a fokhagymában is megtalálható allicin, a magas vérnyomásban szenvedőknek nyújt megoldást, tüneteik enyhítésében. Kiváló értisztító és csökkenti a koleszterin szintet. A medvehagyma levelek frissen fogyasztva a leghatásosabbak, de kiváló krémleves és medvehagymás pogácsa is készíthető belőlük. Apróra vágva, olajban jól tartósítható, így télire is el lehet tenni egy kis tavaszi erdei ízt.

Petrezselyem (Petroselinum crispum)

A petrezselyemzöld változatosan felhasználható, gyógyhatású anyagokat rejtő fűszer. Magas a C-vitamin tartalma, akár minden nap fedezhetjük vele a C-vitamin igényünket. Teaként fogyasztva a levél és a gyökér is vizelethajtó hatású és tavaszi tisztító teakeverékekbe is beletehető.

Gyermekláncfű vagy pitypang (Taraxacum officinale)

A pitypang a máj jó barátja. Az egyik leghatásosabb májtisztító mezei növényünk. Úton-útfélen megtalálható, de csak tiszta, autómentes helyről gyűjtsük. A zsengébb leveleket salátaként fogyasszuk, a szárakat nyersen rágcsáljuk el. A szárak és a levelek kissé keserű ízűek, de a májtisztító gyógynövényeknek ez egy fontos sajátossága. A gyermekláncfű teljesen kinyílt, „napérlelte” virágaiból, barna cukorral kiváló szirup főzhető. Ezt ősszel és télen fogyasszuk reggelente 1-1 kiskanálnyit vagy keverjük a teánkba. Remek immunerősítő és tavaszt idéző hangulata van.

Nagy csalán (Urtica dioica)

Az egyik nagy kedvencen a csalán. Tavasszal és ősszel a csalántea elengedhetetlen része az életnek. A friss hajtásokból készült forrázat ízletes és egészséges ital. A vasraktárakat kiválóan feltölti, vérszegénységben szenvedőknek is ajánlott. A böjt és a tisztítókúrák egyik legfontosabb alkotója.

Tyúkhúr (Stellaria media)

A tyúkhúr a koleszterinszintünket tartja karban. Nyersen salátaként vagy szárítva és leforrázva teaként fogyasztható. Bármilyen tavaszi salátakeverékbe beletehető, ha lehet egy marékkal együnk meg belőle heti több alkalommal, amíg zöld lombjával virít.

Exit mobile version
Megszakítás