2015 03 09 081831

Vizsgáljuk meg áttelelés után az ültetvényt, kezdjük a támrendszer felülvizsgálatával! Mérjük fel a javításához szükséges anyagigényt, és a beszerzéséről gondoskodjunk. Javítását, felújítását a metszés után könnyebben el tudjuk végezni.

A tél végi lemosó permetezéshez szükséges vegyszerről is gondoskodjunk, ez lesz a metszés után az első növényvédelmi teendőnk.

Ha szükséges tőkepótlás, készüljünk fel erre is időben történő fajta kiválasztással és megrendeléssel. Szükség esetén lehetőleg betegség-ellenálló fajtát válasszunk. Ne feledkezzünk meg róla, hogy a szőlő tápanyagigényes növény, ha ősszel nem műtrágyáztuk megfelelő komplex műtrágya kiválasztásával, ezt tegyük meg minél hamarabb.

Vizsgáljuk felül a gyümölcsösben is a támrendszer állapotát, karbantartására készüljünk fel. Ne akkor kelljen javítgatni, amikor már nagy lombozattal rendelkezik a gyümölcsösünk.

2015 03 09 081842

Őszi telepítések elmaradása esetében a szükséges pótlásokra felkészülhetünk a csemeték beszerzésével és a helykijelöléssel. Az őszi telepítéseket vizsgáljuk meg, hogy nem fagytak-e fel, ha fellazultak, taposással tömörítsük, ismét, ha szükséges, pótoljuk a földet, szárazság esetén öntözzük meg.

Elkezdhetjük a gyümölcsfák tisztogatását, az öregebb fák ritkító metszését. Bátran használjuk ollónkat, szellősre metsszük fáinkat, szebb, ízletesebb termést kapunk, és a betegségek sem támadják olyan mértékben, mint a sűrű fákat. A metszést az almástermésűekkel kezdjük, majd a korán induló bogyósokat metsszük, az őszi- és a kajszibarackokkal pedig várjunk a rügyfakadás utáni időszakra. A nagyobb vágási felületek kezeléséről se feledkezzünk meg.

2015 03 09 081854

2015 03 09 081900

 

Forrás: szepzold; Kép: szepzold;