A tavasz beköszöntével vár minket a kerti munka, hiszen ha szeretnénk, hogy kertünk virágpompában tündököljön, fáink egészségesek legyenek, vagy bőséges terméssel gazdagítson konyhakertünk, azért bizonyos munkákat el kell végeznünk. Megfelelő tervezéssel, hogy mikor milyen feladatot is végzünk el, elkerülhetjük, hogy feltorlódjanak a kerti teendők, valamint sokkal élvezetesebb lesz a kint töltött idő.
Előkészületek
A tél elvonultával kertünkben először az őszről ott maradt leveleket, száraz gallyakat gyűjtsük össze. Ezután következhet az évelő növényeink elszáradt részeinek levágása, valamint a fagyérzékenyebb növényeink takarásának eltávolítása, amennyiben már nem fenyegetnek a mínuszok. Az elszáradt részek levágása előtt feltétlenül tisztítsuk meg kerti szerszámainkat, hogy ezzel is csökkentsük annak az esélyét, hogy az előző évről bármiféle betegséget átadjunk növényeinknek. Ám nem csak növényeink védelme miatt érdemes karbantartani szerszámainkat, hanem ezzel megnövelhetjük azok élettartamát. Amennyiben ősszel nem pucoltuk le szerszámainkat, most tavasszal mossuk le őket rendesen, ha makacsabb szennyeződésről van szó, ami ellen nem használ a víz, akkor használjunk egy erősebb kefét. A rozsdás részeket egy drótkefével tudjuk eltüntetni. A megfelelő kerti munkához elengedhetetlen az éles szerszám, ezért mindenképpen élezzük meg metszőollónkat, hogy ne okozzunk felesleges sérüléseket növényeinknek, valamint ásónk, kapánk élezése se maradjon el a könnyebb munka érdekében.
Talajjavítás
A tél során a talaj összetömörödik, amin tavasszal talajlazítással segíthetünk. Erre konyhakertünkben van leginkább szükség, hogy palántáink a kiültetést követően jobban fejlődjenek. Talajjavítás során két módszert is alkalmazhatunk. Keverhetünk talajunkhoz valamilyen anyagot, ami javítja a talaj tulajdonságát, vagy rendszeres átmozgatással, keveréssel javítjuk a talaj szerkezetét. Talajjavító anyagként keverhetünk a talajhoz marha vagy istállótrágyát, amit mélyen beleforgatjuk a földbe, vagy adhatunk hozzá komposztot.
Gyep
Áprilisban érdemes nekilátni a gyepfelületünk rendbetételének. Ekkor van szükség a gyepszellőztetésre, hogy az előző évvége felé, télen elhalt növényi részekből összeállt filcréteget megszüntessük, és így segítsük pázsitunk légzését, tápanyaghoz jutását. A gyepszellőztetés során az elhalt növényi részek eltávolítása is megtörténik.
Metszés
Tavasszal nem elhanyagolható a metszés, hiszen ezzel segíthetjük elő növényeink megfelelő fejlődését, virágzását és terméshozamát (pl. gyümölcsfák esetén). Metszés során távolítsuk el a beteg, sérült ágakat, valamint azokat, amelyek egymást keresztezik, vagy ami befelé növekszik. Metszés során kifelé néző rügyek felett vágjuk le a kiszemelt ágakat, ezzel helyet biztosítva az új hajtásnak. Tavasszal végezhetünk növényeinken erős metszés vagy csak alakra metszést. Az erős metszéssel elérhetjük, hogy növényeink minél több új hajtás hozzanak, így el tudjuk kerülni, hogy azok felkopaszodjanak. Alakra metszés során dísznövényeinket az eredeti tömött formájukra vágjuk vissza. Fontos, hogy miközben az alakító vágásokat végezzük, időközönként ellenőrizzük munkánkat.
Forrás: http://kertelunk.hu/kertepito-kalendarium-tavasz.html