forrás: M1/Kék Bolygó
Nemcsak a madarak, de a madárbarátok számára is zarándokhely a tatai Öreg-tó, ahol a vándorló szárnyasok tízezrei pihennek meg késő ősszel.
Ahogyan a korábbi években, idén is november utolsó szombatján rendezik meg a tatai Vadlúd Sokadalmat, Magyarország legnagyobb télköszöntő madárfesztiválját.
A látványosság Európa-szerte egyedülálló, mivel az Öreg-tó az egyetlen olyan madár pihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.
A tavon telelő vadludak akár 5-6 ezer kilométeres távolságból, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk.
„Általában október elején érkeznek meg az első csapatok. Egyelőre kevesen, mert akkor még az ideálisnál magasabb a vízfelszín. Később, november folyamán egyre nagyobb állományok érkeznek” – mondta el az M1 Kék Bolygó műsorában Bátky Gellért, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője.
Idén a sokadalmat megelőző héten éjszakánként már mintegy 24 ezer vadlúd pihen a tó részlegesen leeresztett medrében és körülbelül 4-5 ezer madár tartózkodik a térségben.
Körülbelül 20-25 madárfajt figyelhetünk meg ilyenkor: vadludak, tőkésrécék, sirályok, más kacsafajok, récefajok, gémfélék fordulnak elő a tavon, kárókatona is akad viszonylag szép számban.
Meglepő, de még nem tudjuk pontosan, hogy mi vonzza ide a vadludakat.
„A mai napig leginkább elfogadott magyarázata az, hogy a vadludakban erősen él a kötődés az ősi vonulási útvonalakhoz; itt pedig valamikor hatalmas mocsárvilág húzódott. Ezt langyos, meleg források is táplálták, ezért a leghidegebb teleken is találtak jégmentes vizet maguknak” – fejtette ki Muciz László, az Által-Ér Szövetség szakmai vezetője.
A Duna vonala is közel fekszik a tatai tóhoz, a folyó vezeti, irányt mutat vízimadaraknak, így a ludaknak is.
A levegőből már messziről látják az állatok a tavat, az idősebb szárnyasok pedig emlékeznek is rá.
Az Öreg-tó egyébként is ideális helyen fekszik, a Gerecse mentén. Amikor a Gerecsét kerülik a ludak, szinte el sem tudják kerülni a tavat, tehát adott, hogy itt leszálljanak.
A környéken elég sok a szántóföld, ahol tudnak táplálkozni. Ilyenkor ősszel főleg a kukorica szántón találják meg a táplálékukat.
A tóra nagy számban érkező nagy lilikek és vetési ludak Észak-Szibériában, Lappföldön költenek.
A tavat és környékét az 1971-ben aláírt Ramsari-egyezmény védi, amelynek elsődleges célja a vonuló vízimadarak élőhelyeinek megóvása.
Magyarországon a tatai tavon kívül a Kis-Balatonon, a Velencei és a Fertő-tavon, valamint a hortobágyi Nagy-Halastavaknál éjszakáznak és telelnek át tíz-húszezres számban a vadludak.