Home 18+ Tartós járvány esetén öt százalék alá lassulhat a kínai növekedés (18+)

Tartós járvány esetén öt százalék alá lassulhat a kínai növekedés (18+)

--FILE--Chinese workers manufacture micro optical lens at a factory in Lianyungang city, east China's Jiangsu province, 11 December 2017. Profit growth of China's major industrial firms slowed in the first 11 months of this year, the National Bureau of Statistics (NBS) said Wednesday (27 December 2017). The companies reported a 21.9 percent year-on-year profit increase in the January-November period, down from 23.3 percent in the first ten months, the NBS said in a statement. In November alone, profits of major industrial firms rose 14.9 percent year on year, it said.

Londoni makrogazdasági elemzők szerint ha az év közepéig nem sikerül megfékezni az új koronavírus okozta járványt Kínában, a kínai gazdaság idei egész éves növekedése 5 százalék alá lassulhat.

Cikkünk frissült.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb elemző és előrejelző intézete a világgazdaság idei legfőbb kockázati tényezőiről összeállított, szerdán Londonban ismertetett tanulmányában közölte: alapeseti előrejelzési forgatókönyve az, hogy a jelenlegi közegészségügyi válsághelyzetet Kínában március végéig sikerül ellenőrzés alá vonni.

A ház erre 50 százalékos esélyt ad, és modellszámításai ebben az esetben a kínai hazai össztermék (GDP) 5,4 százalékos idei egész éves növekedését valószínűsítik.

Az EIU 25 százalékos eséllyel jósolja, hogy a járványt már a következő napokban, február végéig sikerül megfékezni; ez a forgatókönyv 5,7 százalékos kínai GDP-növekedést feltételez 2020-ra.

A pesszimista forgatókönyv azt modellezi, hogy a kínai koronavírus-járvány terjedését június végéig sikerül megállítani. Ennek esélye az EIU szerint 20 százalék, és ebben az esetben a ház londoni elemzői 4,5 százalékos növekedést tartanának lehetségesnek a kínai gazdaságban.

A cég „lidércesnek” nevezett legrosszabb forgatókönyve azzal számol, hogy a járványt 2020 egészében sem sikerül megfékezni. Az EIU elemzői erre mindössze 5 százalék esélyt látnak, de számítási modelljük e forgatókönyv megvalósulásának esetére 4,5 százaléknál lassabb éves kínai növekedést jelez.

A cég szerint a koronavírus-járvány globális átszűrődő hatása mindenképpen nagyobb lesz a 2003-ban szintén Kínából kiindult, súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS) elnevezésű járvány világgazdasági hatásainál, tekintettel arra, hogy a kínai gazdaság súlya a világgazdaságon belül ma sokkal nagyobb, mint a SARS-járvány idején volt.

Az EIU londoni elemzői mindezek alapján azzal számolnak, hogy ha a járvány globális terjedése folytatódik, az ezzel járó potenciális gazdasági felfordulás és a kínai kereslet egyidejű gyengülése miatt a világgazdaság idei egész éves reálnövekedése nem érné el a 2,5 százalékot.

Egy másik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics több forgatókönyv-változatot tartalmazó legutóbbi tanulmányában közölte: az általa kifejlesztett és alkalmazott világgazdasági számítási módszer – Oxford Global Economic Model – azt mutatja, hogy a Kínából továbbterjedő, de Ázsiára korlátozódó koronavírus-járvány hatására az ázsiai-csendes-óceáni térség éves összevetésű átlagos gazdasági növekedése a 2019 végén mért 4 százalék körüli ütemről 2020 első felének végéig 1,5 százalékra lassul; ez a leglassabb éves növekedés lenne a térségben a 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta.

A világgazdaság növekedési üteme e modell alapján éves összevetésben 1,5 százalékra lassulna az idei év első felében, és ez 2020 egészében összesen 400 milliárd dollárnak megfelelő globális GDP-növekedési veszteséget jelentene.

Az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány esetében az Oxford Economics számítási modellje az idei év első felére zéróhoz közelítő világgazdasági növekedést feltételez, és az egész éves globális GDP-növekedési veszteség a világjárvány nélküli alapeseti prognózishoz képest 1100 milliárd dollárnak felelne meg.

A cég e forgatókönyve azzal is számol, hogy globális járvány esetén az amerikai és az euróövezeti gazdaság 2020 első felében technikai recesszióba kerülne.

Hirmagazin.eu

ElőzőDiamond Princess – szabályosan halálra ítélte Japán a még egészséges utasokat,.. most beismerték, nagyot hibáztak – Kovács Karolina cikke (18+)
KövetkezőFelháborító: háromszor lőtte meg szomszédja kutyáját, mert idegesítette az ugatása
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás