A várat a 82 éves Taródi István építi az 1950-es évek óta, jobbára egyedül, kétkezi munkával. A több, mint 200 vagon kőből és téglából épített várfalak, bástyák, a felvonóhíd, a csigalépcsők 50 évnyi szakadatlan munkát, önmegvalósítási, alkotói vágyat tükröznek.

A vár ötlete, inspirációja az építő, Taródi István szavaival:
„A vár ötlete egy ifjúkori favár volt, melyet 1945-ben kezdtem el építeni, és 1946-ban fejeztem be. Ekkor megnősültem és elhatároztam, hogy ha tudok egy Lővér kertet venni, a szülői házban lévő favárat lebontom, és az újonnan vásárolt telken újból felépítem. Tervem 1951-ben vált valóra, 1951. május 1-én vásároltam a telket, és ott a favárat ismét felépítettem. A favár 8 m magas volt és mivel használt deszkákból készült, így lemezekből kis kockákat vágtam ki és palafedési módon beburkoltam. Nagyon érdekesen nézett ki, a fényképe a kiállítóteremben látható. A favár elkészülte után kezdtem foglalkozni egy igazi vár építésével. A hatvanas évek elején a már serdülőkorú fiaimmal felkerestük kerékpárral a magyar várakat és tanulmányoztuk azok felépítési módszerét és építési technikájukat. A vártúrák alatt határoztam el azt, hogy a favárat átalakítom kővárrá. A végleges döntést a Nógrád megyei somoskői vár adta meg, aminek a hatására felépítettem a kőalaprajzú tornyokat. A favárat fokozatosan elbontottam, és a helyébe felépítettem a vár lakórészét. Hogy miért építek a XX. században egy várat? A felelet egyszerű. A szabadidő hasznos eltöltése, a munkaszeretet és az alkotás vágya ez a három hajtómotor, de szükséges még hozzá játékos hajlam és a szépnek a szeretete is, és végül jó egészség, kitartás, és a legutolsó a pénz.”

Taródi István ma is e romantikus erődítmény tulajdonosa, lakója, tervezője és építője. Ez a vékony, szikár ember 50 évi munkaviszony mellett, munkaidő után kövenként, szinte egyedül rakta össze ezt az igen bonyolult és masszív építményt. Míg a vár épült, háromszor nősült, összesen hét gyermeket nevelt.

A várat dús, burjánzó növényzet között rejtőzve találhatjuk. A vár előtti előkert örökzöld növényei is említést érdemelnek, mert legalább 20 egzotikus fajtát figyelhetünk meg. A várban régiségekkel, a vár történetének dokumentumaival találkozhatunk. Az építmény belsejében nem mindenütt a korhűség, a rendezettség köszön vissza, de ezen ne csodálkozzunk
Cím: SopronCsalogány köz 8.
Tel: (+36) 30 330-4108
E-mail: [email protected]
Web: http://www.freeweb.hu/sopronivar/main.php?page=2