Míg az 1990-es években az árubemutatók mellőzték az erőszakos értékesítési törekvéseket, addig az utóbbi évekre már egyre nagyobb nyomás alá helyezik a termékismertetőkön megjelenteket – idézte fel a Rádió Orienten Pest megye kormánymegbízottja, rámutatva: a nagyobb haszon érdekében változtak a módszerek, a helyszínek és növekedett az eladni kívánt termékek értéke is.
A tisztességtelen kereskedelmet folytató vállalkozások újabb és újabb eszközöket találnak arra, hogy kihasználják az embereket. A siker érdekében lehetővé tették a helyszíneken a hitelfelvételt is, hogy a méreg drága készülékek és szolgáltatások megvételére nyomban a helyszínen rávegyék az érdeklődőket, sokszor a termékek forgalmi értékének többszöröséért.
A Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Közlekedési és Fogyasztóvédelmi Főosztálya ezért országos témavizsgálat keretében ellenőrizte az árubemutatókat és az álcázott termékértékesítéseket, hogy kiszűrje ezeket a cégeket – ismertette Tarnai Richárd. Hozzátette: a kormányhivatal folyamatos ellenőrzéseinek célja egyrészt az időskorú lakosok figyelmének felhívása, másrészt a vállalkozások tisztességtelen magatartásának szankcionálása
A vizsgálatoknál problémát okoz, hogy míg a termékbemutatókra korábban bárki elmehetett, az utóbbi időben már névre szóló meghívóval lehet részt venni ezeken az eseményeken. Sőt a legújabb módszer, hogy az embereket egyedül hívják be, négyszemközt történik a meggyőzés, ennek következtében tanú sem lehet jelen. Így nehezebb az ellenőrök álcázott beépülése is.
– hangsúlyozta a szakember.
A felderítésekhez részletes információgyűjtésre, több helyszíni szemlére is szükség van. A kormányhivatal a vizsgálatok és a bejelentők tanúvallomásai alapján az esetek kétharmadában szabott ki több millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot, a vállalkozások tisztességtelen magatartása miatt. Kötelezték továbbá a vállalkozásokat, hogy a fogyasztókkal szemben alkalmazott, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot szüntessék meg.
Visszaszorulóban van a visszaélések száma – állapította meg Tarnai Richárd, ismertetve, hogy
Elmondható tehát hogy harmadával csökkent az árubemutatókkal kapcsolatos visszaélések száma. Ez a csökkenése a jogalkotás területén bekövetkezett szigorításoknak is köszönhető – fűzte hozzá a Rádió Orient vendége. A Pest megyei kormánymegbízott elmondta: a korábbi kereszténydemokrata törvénymódosítási javaslatnak eredményeképpen három területen is jelentősen keményedtek a szabályok.
Forrás: orientpress