A tárkony az őszirózsafélék, családjába, az üröm nemzetségbe tartozik. Jellemző rá, hogy évelő gyógy és fűszernövény, amely egy magyar konyhából sem hiányozhat Magyar népies nevei: esztragon, tárkonyüröm, tárkony.
Fűszer- és zöldségnövényként világszerte termesztik. Vadon az északi félteke nagy területén előfordul: Kelet-Európától Közép- és Kelet-Ázsiáig, de még Észak-Indiában is, valamint Észak-Amerika nyugati részén, s dél felé még Mexikó területén is.
Elképzelhető azonban, hogy az észak-amerikai populációk emberi termesztésből vadultak ki. Erdélyből került Magyarországra. Régebben nagyon kedvelt, jellegzetesen fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű fűszer. Illóolajának illata az ánizsra emlékeztet.
A tárkony ugyan Ázsiából származik, mégis mindenki Erdéllyel és a magyar konyhával köti össze. Tény, hogy hazánkban a legelterjedtebb és nincs olyan háziasszony, aki ne használná igen sok étel elkészítéséhez. Erdélyben nincs olyan kiskert, ahol ne lenne honos, és a mindennapok főzésének a része. Igazán igénytelen növény, éppen ezért telepszik meg minden kertben. Nyáron, június végén, júliusban aratják le, tisztítják és szárítják ki, majd őrölik.
Nagyon finom és tartós a tárkonyos ecet is, ami egyszerű, de mégis remek ízesítője lehet a népies, zöldbableveseknek, savanykás becsinál leveseknek és a káposztás levesek, ételek mellé is elengedhetetlen. Különleges zamata miatt rendkívül közkedvelt fűszernövény, amely igen széles körben hasznosítható. Fűszerezhetünk vele leveseket, főételeket, ragut, salátát, de még mártást is készíthetünk belőle.
A franciák első sorban a sült húsok fűszerezésére használják, de megtalálható a mustárjaikban és még a provence-i fűszerkeverékekben is. Aromája olyannyira különleges, hogy kiválóan harmonizál a borjúhoz, a bárányhoz, de leginkább a szárnyas- és a vadhúsokhoz. A tárkony a burgonyás, zöldborsós és zöldbabos ételek egyik elengedhetetlen alkotó anyaga.
Egészségre gyakorolt hatása is van
A tárkony a remek ízek és aromák mellett remek egészségre gyakorolt, pozitív hatással is bír. Használják gyomorbetegek vagy magas vérnyomással küszködők is. Segít azokon, akik emésztési problémákkal küzdenek.
Étvágynövelő hatással rendelkezik, de bármennyire is hihetetlen ez egy fűszernövényről, menstruációs fájdalmakkor, fogfájásra is használható. Alkalma az idegek nyugtatására, éppúgy, mint a kimerültség oldására. Érdekesség, hogy a középkorban még a mérgező és legtöbb esetben halálos kígyómarások ellen is tárkonyt használtak.
Frissen intenzívebb íze van, szárított formában enyhét veszít ízéből. Az ecetes változat savanykás aromát ad az ételeinknek, így még különlegesebb ízhatást érhet el. Mindenképpen érdemes hazánkban és kertünkben főleg meghonosítani bátran a tárkonyt és bátran kísérletezni, mely húsokkal, párosítva érjük el a tökéletes zamatot.
Főzzünk tárkonnyal: Tárkonyos csirkemellfilé
Hozzávalók: 40 dkg csirkemellfilé, 1 fej hagyma, 5-6 dl tej, 1 dl tejföl, 1 kis csokor friss tárkony apróra vágva, só, fehér bors, kevés olaj, 1-2 evőkanál liszt.
Elkészítés: A húst mossuk meg jó alaposan, vágjuk nem túl apró kockákra, majd a felforrósodott olajon fehéredésig süssük. Ezután adjuk hozzá a félbevágott, aztán kevés vizet töltve rá, lassú tűzön puhára pároljuk.
Amikor a hús megpuhult, kivesszük a hagymát, megszórjuk a liszttel, hozzáadjuk a tárkonyt, majd folyamatosan kavargatva felöntjük a tejjel meg a tejföllel és besűrítjük. Ízlés szerint sóval, fehér borssal fűszerezzük. Véleményem szerint legfinomabb köret mellé az egyszerű puliszka!
Forrás: delina; Kép: Googele;