Az influenza már hazánkban is megjelent, de a járvány január, február környékén várható. A védettség két hét alatt alakul ki, így aki most beoltatja magát, az még idejében cselekedett egészsége érdekében.
Kontrollra vitte Borit az anyukája a rendelőbe, a kislány megfázott és köhögött. Pálffy Márta házi gyermekorvos az M1 Család’19 című magazinjában azt mondta: ha gyakran beteg Borika, akkor el kéne gondolkodni az influenza elleni oltás beadatásán. A védőoltás decemberi beadása nagy védettséget jelentene számára, mert a járványok januárban, februárban szoktak kialakulni.
Nincs előjele az influenzának
Az influenzának nincs előjele, mint a megfázás okozta megbetegedéseknek, akit a vírus megfertőz,
az igen gyorsan ágynak dől.
„A betegnek nagyon hirtelenül nagyon magas láza van, végtagfájdalma, torokfájása és fejfájása. Nagyon levertek a betegek, a magas lázat csillapítani kell, a folyadékot pótolni kell, 5-7 napig is eltarthat ez az állapot” – hívta fel a figyelmet a háziorvos.
Az influenza komoly szövődményeket is okozhat, ezért fontos a védőoltás beadatása.
„A védőoltás valóban véd, és két fontos pillére van. Az egyik az, hogy jelentősen vissza tudja szorítani a súlyos megbetegedéseknek az előfordulását, azt, hogy valakinek akár intenzív osztályra kelljen kerülnie az influenzafertőzés miatt, illetve az influenzához kapcsolódó halálozást” – hangsúlyozta Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár.
„Gyakran előfordul, hogy nem maga a vírusfertőzés okozza a halált, hanem egy olyan beteg emberben történik, akinek olyan mértékben súlyosbodik az állapota, hogy azt már nem bírja ki a szervezete, súlyos szívbetegek járhatnak így” – fűzte hozzá.
Egy szezonban nyújt védelmet a vakcina
A vakcina egy szezonban nyújt védelmet, így minden esztendőben be kell adatni. Ez azért is fontos, mert minél többen vannak átoltva,
a vírus annál lassabban terjed,
vagyis kisebb az influenzajárvány.
Az oltástól nem kell félni, nincs semmilyen mellékhatása. „Maga a védőoltás nem okoz betegséget, fontos tudni, hogy csak becsapja a szervezetet. Úgy viselkedik, mintha influenzavírus volna, de nem tudja megbetegíteni az embert” – közölte Horváth Ildikó.
„Ellenanyagot termel a szervezetben, és amikor találkozik a vírussal, akkor már ellenanyaggal rendelkezik, és nem fog betegséget okozni” – mondta Pálffy Márta. A kisbabák nem kaphatnak influenza elleni vakcinát, azonban ha a családtagok beoltatják magukat, azzal az apróság egészségét is védik.
A vakcinát a háziorvos írja fel és ő is adja be. „A négykomponensű influenza elleni oltás beválik, a beadása nem kellemes, de utána sokkal kevésbé várható, hogy influenzásak leszünk” – tette hozzá Pálffy Márta háziorvos.
A kockázati csoportba tartozók számára ingyenes a védőoltás
Magyarországon a kockázati csoportba tartozók számára a védőoltás ingyenes. „Várandós kismama, ide tartoznak az idős emberek, a jogszabály a 60 évtől felfelé mindenkit ebbe a csoportba vesz, és ide tartoznak azok a betegek, akiknek olyan betegségük van, hogy a szervezetük immunvédekezése rosszabbul működnek” – tette hozzá a háziorvos.
Az influenza már hazánkban is megjelent,
de a járvány január, február környékén várható. A védettség két hét alatt alakul ki, így aki most beoltatja magát, az még idejében cselekedett egészsége érdekében.