Forrás: M1 A Lényeg | 2015. 03. 09. 06:25:00, Kép: kormany.hu
Sürgősen körül kell nézni az összes brókercégnél, mindent ellenőrizni kell, és „ki kell takarítani ezt az istállót” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Buda-Cash-ügyről szólva pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A Magyar Nemzeti Bank feladata és felelőssége ennek elvégzése; a jegybank és a miniszterelnök véleménye megegyezik a kérdésben – jelentette ki Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára az M1 A Lényeg című műsorában vasárnap.
Emlékeztetett: a Hungária Értékpapír Zrt. csak a piac fél százalékában volt érintett, de olyan súlyos bűncselekményre bukkantak a cégnél, hogy már négy embert őrizetbe is vettek. A Buda-Cash Brókerháznak és a Hungáriának ugyanaz volt a könyvvizsgálója, így kérdéses a felelőssége, hogy cinkos volt-e, vagy takargatta-e az ügyeket; félő, hogy más befektetői szolgáltatóknál is előfordulhat ilyen – hívta fel a figyelmet Tállai.
Az államtitkár felidézte, hogy 2009-ben az akkori szocialista kormány javaslatára fogadta el a parlament azt a javaslatot, amely ötévesre változtatta az ellenőrzési periódust. Azt nem tudni, volt-e abban spekuláció és szándékosság, hogy 2010 után öt évvel már lezajlott egy választás. Akkor volt az utolsó ellenőrzés a Buda-Cashnnél, amely gyorsan lezárult, az új elnök pedig aláírta a jelentést, és negyedévente adatszolgáltatásra kötelezte a brókerházat, de mint kiderült, azokat meghamisították, így fedezve a sikkasztásokat – magyarázta. A bizonyítékok a rendőrség birtokában vannak, nem lehet azokat eltüntetni. A nyomozóhatóság végzi a dolgát, súlyos bűncselekményről van szó, aminek nagyon súlyos következményei lesznek, számon lesznek kérve a felelősök – nyomatékosította Tállai András.
Az államtitkár tisztázta azt is, hogy az önkormányzatokra, azok cégeire, intézményeire nem vonatkozik a betétbiztosítás, ahogy Európában sehol. A kormány, bár nem kötelezi rá jogszabály, azonban nem hagyja cserben az önkormányzatokat – emelte ki. Az ellenőrzések terén a Buda-Cash-ügy kikényszerítette a jogszabályi változást: szigorítás lesz, sűrűbb ellenőrzéssel, amihez ki kell alakítani a megfelelő apparátust, és a bírságok nagyságát is emelni kell – húzta alá Tállai András.