Home Életmód Életmód hírek Takács Marika az utolsó pillanatig nem hitte el, hogy meg fog halni...

Takács Marika az utolsó pillanatig nem hitte el, hogy meg fog halni – A legendás televíziósra emlékezünk

Gál Jolán így idézte fel az utolsó találkozásukat: „Ritkán dolgozott, nyugdíjasként nem találta meg igazán a helyét. 'Tudod, elfogadom, megértem, hogy a képernyőn át kell adnom a helyema fiatalabbaknak, de hogy egy ekkora intézményben semmi hasznos tevékenységre nem vagyok jó, azt nem hiszem. A fél életem a televízió, ha elveszik, lebénulok” / Fotó: Fortepan - Rádió és Televízió Újság

Elkeseredésében jelentkezett egy meghallgatásra, majd ő lett a televíziózás első sztárjainak egyike. 23 éve, május 9-én hunyt el Takács Marika.

Takács Marika a Magyar Televízió első igazolt bemondónője volt / Fotó: Fortepan – Kotnyek Antal

Takács Marika (született Takács Mária, asszonynevén Kazimir Károlyné, Resicabánya, 1938. november 25. – Budapest, 1997. május 9.) 1957-től, nyilvános adásai kezdetétől a Magyar Televízió bemondónője, az intézmény posztumusz örökös tagja. Férje Kazimir Károly volt.

1957-ben érettségizett Ferencváros egyik legrégebbi középiskolájában, a Fáy András Gimnáziumban. Az iskola 1983-as jubileumi ünnepségének egyik szereplője volt.

Az ELTE Bölcsészkarán középiskolai tanári diplomát szerzett. Jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára is, közben pedig énekelni tanult.

Alkalmi műsorközlőként figyeltek fel rá. A szigetszentmiklósi, frissen érettségizett leányt egy tehetségkutató énekversenyről hívták be meghallgatásra. A Rádió és Televízió évkönyv szerint a televízió saját bemondónője 1957. július 25-én mondta el első, néhány mondatos konferanszát. A nyilvános magyar televíziós adások sugárzásának kezdetétől a Magyar Televíziónál dolgozott.

Közreműködött több szórakoztató műsorban, filmben, illetve a Magyar Rádió adásaiban és szerepelt színpadi műsorokban is. Az 1965-ben az Erkel Színházból közvetített Tessék választani! adást Novotny Zoltánnal vezette közösen. Ugyanebben az évben egy Népstadionban megrendezett koncerten angolul üdvözölte a fellépő Louis Armstrongot. 1966-ban és 1967-ben a táncdalfesztivál társműsorvezetője volt.

1988-ban Molnár Miklós Balázs Béla-díjas tévéoperatőr és fotóművész vele készítette el az első – és sokáig egyetlen – színes, tükrös kamerával három dimenzióban forgatott interjút, melyet azonban a készítő is csupán 2008-ban láthatott.

58 évesen, mellrákban hunyt el. A Magyar Televízió emlékműsort sugárzott róla. Az intézménynek 1998 óta posztumusz örökös tagja. Férje Kazimir Károly rendező, színigazgató volt. Lánya, Kazimir Anna Mária újságíró, sajtóreferens, és 2005-ben diplomamunkaként ötven perces dokumentumfilmet forgatott édesanyjáról A nevetés és a felejtés filmje címmel.

Díjai, elismerései

Az MRT elnökségének nívódíja (több tévéműsor vezetéséért, 1973)[16]
A Szocialista Televízióért Emlékérem (1982)[17]
A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1995)
Magyar Televízió posztumusz örökös tagja (1998)

Filmjei

Szerelem csütörtök (Fejér Tamás – 1959)
Mikszáth életútja (rövidfilm – 1960)
Délibáb minden mennyiségben (Szinetár Miklós – 1962)
Miért rosszak a magyar filmek? (fekete-fehér filmszatíra, Fejér Tamás – 1964)
City of Fear (Peter Bezencenet – 1965)
Patyolat akció (Fejér Tamás – 1966)
Ezek a fiatalok (Banovich Tamás – 1967)
Gyula vitéz télen-nyáron (Bácskai Lauró István – 1970)
Hahó, Öcsi! (Palásthy György – 1971)
Zenés TV színház (epizódok: Örökzöld fehérben feketében 2., 1974; Lót, 1985)

A televíziózás hőskorában igazi legendának számított Takács Marika, aki „bemosolyogta magát szinte minden magyar lakásba”. Ő volt a Magyar Televízió első igazolt bemondója, aki az utolsó éveiben sem tudta elfogadni, hogy mellőzik.

Huszonhárom éve már, hogy – mindössze 58 évesen – 1997. május 9-én itt hagyott minket. Életét a Fortepan képei és az Arcanum blog segítségével idézzük fel:

Galéria


ElőzőTéliesre fordul az idő, hószállingózás, hózápor várható a napokban..
KövetkezőBrüsszeli pénzekkel támogatják Gyurcsány nejét
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás