A menedékjog, miként a szolidaritás is az európai alapértékek részét képezi, ami azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene határozottan fellépni az illegális bevándorlással szemben – jelentette ki Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) elnöke Brüsszelben csütörtökön, az európai uniós tagállamok kétnapos csúcstalálkozóján.

Tajani kijelentette, a jelenlegi tehermegosztási rendszer megbukott, ezért késedelem nélkül határozni kell a menedékjog reformjáról, ugyanis a jelenlegi szabályok értelmében az első belépés szerinti néhány országnak kell foglalkoznia a kérelmek legnagyobb részével. ”Igazságtalan, hogy egyedül rájuk hagyjuk ennek felelősségét a földközi-tengeri térség ellenőrzése és a tengeri mentési műveletek mellett – fogalmazott.

Véleménye szerint reformokra van szükség a menedékkérők azon országokból történő automatikus és szolidáris újraelosztása érdekében is, amelyekben túl sok kérelmet nyújtanak be, de annak érdekében is, hogy az Európai Unió teljes területén egységesítsék a menedékjoghoz való jutás kritériumait. Harmonizált szabályokra – irányelvek helyett rendeletekre – van szükség annak elkerülésére, hogy a menekültek kedvezőbb befogadási feltételeket keresve országról országra vándoroljanak – húzta alá.

Nemet mond a V4-ek elkéüpzeléseire

“Az úgynevezett “szuverenisták” receptje, a bezárkózás saját nemzeti határaik közé, káros és ellenkező hatást vált ki. A valódi biztonság azon múlik, hogy képesek legyünk együttműködni egymással, megbízni egymásban, hogy megosszuk az információt és a technológiákat, megvalósítsuk a bevált gyakorlatok cseréjét, és összehangoljuk az európai hírszerzési ügynökségek és az unión kívüli országok munkáját” – húzta alá az EP elnöke.

Orbán Viktor: nincs egyetértés a migránsok elosztását illetően

Nincs egyetértés az uniós tagországok között a migránsok elosztását illetően, mivel a nyugatiak úgy akarnak megszabadulni az oktalanul beengedett migránsoktól, hogy szét akarják osztani azok között, akik megvédték magukat és nem engedték be őket a saját országunkba, mint például Magyarország – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, az uniós tagállamok kétnapos csúcstalálkozójára érkezve magyar újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.

Ismét kiemelt téma a migráció az EU-csúcson, de nincs napirenden a kvótakérdése.

A kormányfő hozzátette, mivel a migránsok elosztásának kérdésében sosem lesz egyetértés, azokon a témákon kell munkálkodni a csúcstalálkozón, amelyekben a tagországok egyetértésre juthatnak.

Ilyen a közös uniós határok védelméről elfogadandó nyilatkozat, amely a migráció külső dimenzióira összpontosít, azaz arra, hogyan akadályozza meg az unió, hogy olyanok jöjjenek Európába, akiket nem szeretne itt látni – mondta miniszterelnök. Az tagországok nagy része egyet ért abban, hogy Líbiában kell menekülttáborokat létrehozni, ott kell a menekülteket megkülönböztetni a gazdasági bevándorlóktól, elvégezni a jogi eljárásokat, és a terrorellenes szűréseket. Csak azok léphetnek be Európába, akikről biztosan kiderült, hogy nem fenyegeti az unió polgárainak biztonságát – húzta alá.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint délután három órakor Magyarország szempontjából kedvezően álltak a dolgok Brüsszelben.” De ez egy olyan hely, ahol mindig résen kell lenni. Amíg a tanácskozást le nem fújják, a magunkfajta kihegyezett és kiélezett ösztönökkel vesz részt a tanácskozáson” – mondta.

Emmanuel Macron francia elnök több európai napilapban megjelent csütörtöki interjújával kapcsolatban Orbán Viktor kijelentette: Macron “belépője nem túl biztató, mert azt gondolta, hogy a barátság legjobb formája, hogy rögtön belerúg a közép-európai országokba. Ez itt nem szokás, de majd ő is kiismeri magát” – tette hozzá a miniszterelnök.

Macron nyolc európai lapban – Le Figaro, El País, Süddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, Le Soir, Le Temps, The Guardian, Gazeta Wyborcza – megjelent csütörtöki interjúban egyebek között azt mondta: “Amikor ma egyes kelet-európai politikusokat hallok, azt látom, hogy elárulják Európát. Úgy döntenek, hogy lemondanak az alapelvekről, és hátat fordítanak Európának. Ez cinikus hozzáállás ez EU-hoz, amely szerintük pénzosztására való, anélkül, hogy tiszteletben kellene tartani az értékeit.”

MTI