forrás: hirado.hu/M1/MTI
Több ezren utaztak át Magyarországon kedden. Németországban újabb tűz ütött ki egy menekültszálláson, a lángok eloltása után egy holttestet is találtak a hatóságok. Líbia partjainál pedig több mint ezernyolcszáz embert kellett kimenteni a Földközi-tengerből.
Merkel magához vonja a német menekültpolitika irányítását
(22:10) Németországban ezentúl Angela Merkel kancellár hivatalából irányítják a menekültválság kezelését, és meghatározatlan ideig valamennyi kormányülésen napirendre veszik a témát, minderről a kabinet szerdai ülésén hoznak döntést egy kedden nyilvánosságra került előterjesztés szerint.
Bántalmazott egy rendőrt egy migráns Szombathelyen, őrizetbe vették
(19:10) A férfit előállították – közölte a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság kedden a police.hu honlapon. A közlemény szerint egy Gyékényesről Hegyeshalomba tartó, illegális bevándorlókat szállító vonat megállt a szombathelyi vasútállomáson, a várakozás során egy nagyobb csoport leszállt a vonatról.
A rendőrök a közrend és a közbiztonság fenntartása érdekében azonnal megtették a szükséges intézkedéseket, két külföldi azonban továbbra is ellenállást tanúsított, amelynek során egyikük bántalmazta a vele szemben fellépő rendőrt. A férfit a rendőrök elfogták és előállították, majd őrizetbe vették. Hivatalos személy elleni erőszak bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás indult ellene. A rendőri intézkedésnek ellenálló másik férfit a rendőrök továbbra is keresik – közölték.
Több ezren utaztak át Magyarországon kedden
(19:00) A bevándorlók Afganisztánból, Irakból és Szíriából érkeztek, legtöbbjük fiatal férfi. A zákányi horvát-magyar határszakaszról bejelentkező tudósító elmondta: mintegy 3500 migráns lépte át kedden az államhatárt. A magyar rendőrök százas csoportokban kísérték őket az ott várakozó járművekhez, majd pedig elindultak velük a regisztrációs pontok felé. Egy másik, az osztrák-magyar határról bejelentkező tudósító arról számolt be, hogy kedden megközelítőleg 5000 migráns érkezett a hegyeshalmi vasútállomásra. Elhangzott az is: az osztrák rendőrök azt ajánlják a migránsoknak, hogy akinek van pénze, az taxival utazzon tovább, akinek nincs, azt pedig buszokkal viszik el.
Rétvári: kötelező szűrővizsgálat lesz elrendelhető a menedékkérőknek
(16:00) Az országos tisztifőorvos a menedékjogot kérők részére kötelezően elvégzendő szűrővizsgálatokat rendelhet el a jövőben a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet vagy az egészségügyi törvény szerinti egészségügyi válsághelyzet esetén – ismertette az egészségügyi törvény módosítását az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kedden az Országgyűlésben.
Rétvári Bence expozéjában kiemelte: Magyarország közegészségügyi-járványügyi helyzete stabil, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a migrációs nyomásból fakadó, nyilvánvalóan fokozódó járványügyi kockázatot. Ez a kockázat több tényezőből áll: nem ismerik, nem ismerhetik az országba érkező migránsok korábbi betegségeit, a megkapott védőoltásait, és az sem tudható pontosan, hogy az országban, ahonnan jöttek, milyen a közegészségügyi-járványügyi helyzet – mutatott rá.
Megjegyezte: az Országos Tisztifőorvosi Hivatal tájékoztatása szerint idén eddig kevesebb mint 1400, szeptemberben pedig mindössze 230 menekültstátuszért folyamodó vett részt szűrővizsgálaton a jogszabályban meghatározott betegségekkel összefüggésben. Ez még akkor is kockázatot jelent, ha az elvégzett vizsgálatok alapján a migránsok 95 százaléka egyik vizsgált betegségben sem szenved. A kötelező szűrővizsgálatok elrendelésének lehetősége lehetővé teszi a migránsok nagyobb arányú szűrését – tette hozzá. Beszámolt arról is, hogy az ellátásukra eddig több mint 200 millió forintot fordítottak és több mint 27 ezer szűrővizsgálatot végeztek el.
A horvát belügyminiszter nem tartja barátságos lépésnek a cseh katonákat jelenlétét a határon
(12:59) Ranko Ostojic horvát belügyminiszter nem tartja barátságos lépésnek, hogy Csehország katonákat küld a horvát-magyar határra, hogy segítsen Magyarországnak a schengeni határ őrzésében.
Erről a kelet-szlavóniai Opatovacon beszélt a belügyminiszter a sajtónak.
Ez rossz üzenet, és nincs a baráti kapcsolatok szellemiségével összhangban – mondta a miniszter, majd hozzátette: ha már katonákat akarnak küldeni valahova, küldjék inkább a görög-török határra, vagy Macedóniába.
A belügyminiszter újságíróknak arról is beszélt, hogy a hatóságok továbbra is ingyen szállítják a migránsokat a horvát-magyar határra, amivel azt szeretnék elkerülni, hogy embercsempészek áldozataivá váljanak a már így is „sokat szenvedett emberek”.
A belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe, azaz a szerb-magyar zöldhatár lezárása óta 120 ezer 958 illegális bevándorló lépte át a szerb-horvát határt. A migránsokat – akik a zöldhatáron keresztül érkeznek Horvátországba -, az opatováci sátortáborba irányítják, ahol regisztrálják őket, majd rövid időn beül vonattal és buszokkal elszállítják a magyar határra.
A migránsok számára kialakított folyosó Magyarország felé továbbra is rendben működik, azon híresztelések ellenére, hogy Magyarország lezárhatja Horvátországgal közös határát – mondta Ostojic.
Sobotka: Csehország később több katonát is küld Magyarországra
(12:56) A Magyarországnak nyújtandó segítség második szakaszában Csehország több mint 25 katonát és rendőrt küld Magyarországra – jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök Prágában, miután tárgyalásokat folytatott a cseh hadsereg vezérkarával.
A segítségnyújtás további formája és mértéke a magyar fél igényeinek függvénye – mondta a cseh miniszterelnök. Közölte: Budapest konkrét igényeit a magyar belügyminiszter a csütörtöki találkozón ismerteti visegrádi kollégáival.
Milan Chovanec cseh belügyminiszter korábban úgy fogalmazott, hogy Csehország több mint 100 katona és rendőr kivezénylésére számít.
DK: a demokratikus pártok ne asszisztáljanak Orbán menekültügyi politikájához!
(12:34) A Demokratikus Koalíció arra szólítja fel a demokratikus ellenzéki pártokat, hogy ne asszisztáljanak a miniszterelnök „embertelen menekültügyi politikájához” – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján az ellenzéki párt szóvivője.
Gréczy Zsolt úgy fogalmazott: Orbán Viktor kedden azért találkozott a parlamenti pártok frakcióvezetőivel, hogy támogatókat szerezzen a közös európai menekültügyi politika elutasításához. A kormányfőnek soha nem volt akkora szüksége magyar támogatókra, mint most, mert gyakorlatilag egyedül maradt Európában; a magyar kormányfőnek egyetlen barátja maradt, a nyíltan magyarellenes szlovák Robert Fico, ők ketten állnak a teljes európai menekültügyi egység útjában – értékelt.
A szóvivő felszólította az MSZP és az LMP frakcióvezetőit, Tóbiás Józsefet és Schiffer Andrást, hogy ne legyenek Orbán Viktor és Robert Fico „tettestársai” a menekültpolitikában.
A DK szerint Magyarországnak már a kezdetektől támogatni kellett volna a kvótarendszert, az – mondta Gréczy Zsolt – méltányos és arányos azzal, amit Magyarország teherbíró képessége el tud viselni.
MSZP: felelős, közös cselekvésre van szükség
(12:25) Az MSZP véleménye szerint menekültügyben felelős, közös cselekvésre van szükség Európában – mondta az ellenzéki párt elnöke-frakcióvezetője azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a képviselőcsoportok vezetőivel kedden megbeszélést folytatott az illegális bevándorlásról.
Eső után köpönyeg – jellemezte a megbeszélést Tóbiás József, aki úgy látta, hogy a találkozóra három hónappal korábban kellett volna sort keríteni. Úgy fogalmazott: jelenleg a felelős együttcselekvés és a felelőtlen egyedülállás útja választható, és véleménye szerint a kormány inkább az utóbbit kívánja járni.
LMP: nem a kvótarendszer megtámadása az első teendő
(11:16) Az LMP szerint mielőtt Magyarország megtámadná a menekültek elosztását célzó európai kvótarenszerről szóló döntést, előbb több megoldási javaslatot is fel kell vetni az Európai Tanácsban.
Schiffer András, az ellenzéki párt társelnök-frakcióvezetője kedden újságírók előtt beszélt erről azt követően, hogy részt vett az Orbán Viktor miniszterelnök által kezdeményezett ötpárti egyeztetésen.
A politikus szerint a jogorvoslati kérelem benyújtása előtt egy a dublini egyezményt felváltó új menekültügyi eljárásrend megalkotását kellene kezdeményezni egy új európai menekültügyi intézményrendszerrel és pénzügyi alap felállításával együtt. Az ellenzéki politikus szükségesnek tartja a közös európai diplomáciai fellépést is.
Schiffer András hozzátette: újra kellene tárgyalni a toloncegyezményeket Szerbiával, Macedóniával és Törökországgal, de segíteni kell Törökországot, Jordániát és Libanont is.
Megismételte: a kvótarendszert önmagában pártja nem tartja megoldásnak, ugyanakkor ellentétes lenne Magyarország érdekeivel, ha eleve nemet mondana rá. Szerinte nem csak ebben az egy ügyben lenne szükség ötpárti megegyezésre.
Országonkénti népszavazást javasol a CÖF-CÖKA
(11:10) Országonkénti véleménynyilvánító népszavazást vagy népi konzultációkat javasol az uniós országokban a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) a menekülthelyzet kezeléséről, a szervezet erről nyílt levelet írt mind a 28 tagállam miniszterelnökének.
Csizmadia László CÖF-alapító, a CÖKA elnöke és a szervezet vezetői budapesti sajtótájékoztatójukon azt mondták: felmérések szerint az európai polgárok többsége – a svédek kivételével – úgy gondolja, meg kell állítani a migránshullámot.
Álláspontjuk szerint az unió vezetői nem cselekedhetnek az európai emberek véleménye ellenében, ezért lenne szükség arra, hogy az emberek közvetlen módon kinyilváníthassák akaratukat a gazdasági alapú népvándorlás kérdésében.
Jelezték ugyanakkor, hogy a CÖF-CÖKA továbbra is támogatja a háborúk elől menekülők befogadását.