Az Európai Déli Obszervatórium közlése szerint az újonnan felfedezett objektum tömege a Föld háromszorosa, központi csillagát, a Barnard-csillag nevet viselő vörös törpét 233 nap alatt kerüli meg.
A csillag körüli bolygó utáni kutatások eddig eredménytelenek voltak. A keresést megnehezítette az a tény, hogy a törpecsillag viszonylag gyorsan mozog. A mostani áttörést nagy pontossággal dolgozó mérőműszerek adatainak kombinációja tette lehetővé. Ignasi Ribas, a kutatás vezetője azt nyilatkozta, hogy 99 százalékban biztosak abban, hogy a vizsgált övezetben egy bolygó található.
A kutatók az úgynevezett radiálissebesség-módszer segítségével bizonyították a bolygó létezését. Egy bolygó gravitációs ereje vonzza a csillagot, amely körül kering, a csillag pedig ennek hatására kissé imbolyog. Ha a csillag a Földről nézve elmozdul, a Doppler-effektus hatására a fényspektrum egy kissé a hosszabb hullámú vörös fény felé tolódik el. Ha közelebb jön, a spektrum inkább a rövidebb hullámú kék fény irányába tolódik.
A Ribas vezette kutatásban részt vettek a londoni Queen Mary Egyetem tudósai, a Berni Egyetem csillagászai és a Genfi Egyetem csillagászati obszervatóriumának tudósai. A tudósok felfedezésükről a Nature tudományos lapban számoltak be.
forrás: MTI