Olyan fajokat zárhat össze az élőhelyek zsugorodása az óceánokban, amelyek korábban sosem találkoztak – állapította meg kutatók egy csoportja, akik azt vizsgálták, milyen hatásokkal járhat a tengeri élőlényekre a globális felmelegedés.
Szűkíti a halak életterét a felmelegedő óceán
A tengerek és az óceánok esetében a víz hőmérséklete többek között a víz oxigéntartalmát is befolyásolja. Minél magasabb a hőmérséklet, annál kevesebb az oxigén, amely elengedhetetlen a halak és más tengeri fajok számára.
Az óceán alapvetően három rétegből áll. A legfelső rétegbe bejuthat kívülről oxigén a szélnek, a hullámzásnak, illetve a fotoszintézisnek köszönhetően. A középső rétegben csak minimális oxigén található, mert a lesüllyedő szerves anyagok bomlása felhasználja az oxigén nagy részét. A legalsó rétegben ismét található oxigén, hiszen a szerves anyag, mire ide leér, már nagyrészt felbomlott.
Az óceán felmelegedésének hatására a víz felső rétege is melegebbé válik, ami azt eredményezi, hogy a magasabb hőmérsékletű és ezért könnyebb vízréteg nehezebben vegyül el az alsóbb, oxigénben szegényebb rétegekkel. Ráadásul a melegebb víz kevesebb oxigént tartalmaz, viszont az ebben élő halak több oxigént igényelnek, mintha hűvösebb vízben élnének.
A melegebb óceánok tehát oxigénben szegényebb óceánokat is jelentenek egyben. A kutatók három jól ismert halfajt és egy rákfajt vizsgáltak meg. Oxigénigényük és klímamodellek segítségével a tudósok kiszámolták, hogy – noha a négy faj különböző területeken él – életterük a globális felmelegedés hatására mintegy 20 százalékkal csökkenhet.
– A hatások fajonként változhatnak, ám egyértelmű, hogy minden tengeri fajra hatással lesz – mondta Joanie Kleypas tengerkutató. – Olyan fajok, amelyek korábban sosem találkoztak, elkerülhetetlenül össze lesznek zárva. Bármi megtörténhet – tette hozzá a szakember.
Forrás: metropol; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu