Szoraja, Iráni királyné

Szoraja, Iráni királyné, Iráni (perzsa) királyné. Mohammed Reza Pahlavi perzsa sah második felesége. Keresztény vallású volt, amit politikai okokból eltitkoltak a sahhal való házasságkötésekor.

Apja, Halil Eszfandijári-Bahtijári (1901-1983) az iráni Bahtijári törzs előkelő származású tagja, Irán bonni nagykövete: 1952-1961. Szoraja apai nagyapja, Szardar Asszad Bahtijári (1856-1917) lovas hadsereggel rendelkezett és olajmező birtokosa volt. Reza Pahlavi iráni sah, aki letörte a törzsi vezetők befolyását, rátette a kezét a törzs jövedelmeire és nevetséges összeget kínált az olajmezőkért, amit nem fogadtak el, ezért többet bebörtönöztek, Halil bátyját a sah halálra is ítélte. Apjának kilenc testvére volt. Anyja, Eva Karl (1906-1994) Oroszországban letelepedett német származású család tagja, aki Moszkvában született. Szoraja anyai nagyapja, Franz Karl már Szentpéterváron látta meg a napvilágot, de az ő apja thüringiai hajótulajdonos volt, aki II. Sándor orosz cár felkérésére 1860-ban az orosz hajógyártás fellendítése ürügyén ment Oroszországba. Az I. világháború idején a Karl családot német származása miatt Szibériába internálták, ahonnan az októberi forradalom után 1917-ben Németországba menekültek. Származása révén Szoraja tökéletesen beszélt perzsául és németül, és jól boldogult az orosz nyelvvel is. Szoraja szülei egy estélyen ismerkedtek meg Berlinben, ahol apja közgazdásznak tanult az egyetemen. 1926-ban házasodtak össze és két évvel később, 1928-ban Iránban telepedtek le. Itt született meg Iszfahán városában hat évi házasság után első gyermekük, Szoraja.

Élete első tíz hónapját még Iránban tölti, majd édesanyjával a Szovjetunión keresztül Németországba utazik anyja szüleihez 1933 májusában. Először Berlinben nagyszüleinél lakik, majd szeptemberben apja is csatlakozik hozzájuk. Ekkor egy négy szobás lakásba költöznek. Miután egyrészt Irán megtiltotta a külföldi valuta kivitelét az országból, így apja nem tud hozzájutni a birtoka jövedelmeihez, másrészt Adolf Hitler hatalomra jutása is megnehezítette a család életkörülményeit, 1937-ben visszatérnek Iránba – ismét anyja szülőhazáján keresztül-, ahol ekkor születik meg öccse, az egyetlen testvére, Bizsán Eszfándijári (1937-2001), aki szőke és kék szemű volt. Szoraja apja kedvenceként fiús lány volt, szeretett fára mászni. Perzsa és német órákat is vett Iszfahánban, ahol a némettanára Elli Mentel volt, aki sok német honfitársával szemben Irán 1941-es közös szovjet-brit megszállásakor sem hagyta el a perzsa államot, bár a németeket ez időben kémeknek tartották és többségükben kiutasították az országból. Természetesen anyját védte a házassága is. Az iszfaháni német templomot is bezárták, így ezután az angol templomba járt, ami viszont jó hatással volt az angol tudására. 1944-ben angol misszionárius iskolába íratták be, perzsa kultúrára pedig Pákraván mester oktatta. Szoraja jó eszű kislány volt, így már 14 évesen záróvizsgát tehetett. 1947-ben Svájcban folytatja tanulmányait, ahol francia nyelvtudását tökéletesíthette. 1948-ban lovasbaleset éri, erős alhasi fájdalmaktól szenved és emiatt nyolc napig kórházban fekszik. Ez későbbi életére is kihatással van, mert ettől kezdve aggódik amiatt, hogy nem lehet gyermeke. Ebben az időben a korábbi uralkodóház, a Kádzsár-dinasztia egy tagja is feleségül kéri. 1950-ben Londonba megy egy nagynénjéhez az angol nyelvtudását tökéletesíteni. Itt talál rá a sah legidősebb édestestvére, Samsz Pahlavi iráni hercegnő, aki menyasszonynézőbe utazott ide. A két éve már elvált, de még fiúutódot nélkülöző sah édesanyjának, az iráni anya-császárnénak Szoraja egy másik, az udvarba bejáratos nagynénje megmutatta a feltűnően szép unokahúga fényképét, ami így a sah kezébe is eljutott, akinek felkeltette az érdeklődését a 18 éves, különösen szép ifjú hölgy és nővérét kérte meg, hogy újabb képeket küldjenek a részére, valamint hogy „becserkéssze” az arajelöltet. Szoraját így meghívják a londoni iráni nagykövetség egy fogadására. Ezután Samsz hercegnő magával hívja Párizsba, miközben a fiatal lányt „teszteli”, hogy megfelelő feleség válhat-e belőle öccse számára.

69 évesen párizsi lakásában érte a halál 2001. október 25-én csütörtökön. Hivatalosan természetes halált állapítottak meg, gutaütés szerepelt halála okaként, de nem boncolták fel. Öngyilkosság és gyilkosság is felmerült gyanúként, de ezeket sohasem vizsgálták. Az viszont valóban gyanúra adhat okot az idegenkezűséggel kapcsolatban, hogy öccse és egyetlen örököse, Bizsán egy héttel később, november 2-án szívelégtelenségben halt meg a temetés intézésének közepette, így öccsével együtt temették el végül Münchenben. A párizsi búcsúztatáson Asraf hercegnő, a sah ikertestvére is részt vett. Öccsének, aki soha nem nősült meg, szintén nem voltak gyermekei, így az értékek értékesítésével megbízott közjegyzőnek fel kellett kutatni a lehetséges örökösöket, ami nem volt egyszerű feladat. Ingóságait, lakása tárgyait több mint 5 millió euróért értékesítették. Távoli rokonai Iránban eltűntek a forradalom viszontagságai közepette és német rokonai sem maradtak, így öröksége a német államra szállt.

Forrás: hu.wikipedia.org, Képek: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu;

Cím: I ker. Szoraja iráni királyné
Tel: 0036705322177
E-mail: [email protected]
Web: www.hirmagazin.eu