Ukrajna már az Európai Unióval közös határát is nagy erőkkel védi. A román határnál a Tisza vonalán drótkerítést építettek. Természetesen nem attól tart Kijev, hogy Románia felől éri támadás az országot, hanem azt akarja megakadályozni, hogy az ukrán férfiak megszökhessenek a sorozás elől. Az ukrán hadsereg lassan kifogy a katonákból, a férfiak pedig bujkálnak a sorozótisztek elől.

Az orosz–ukrán háború kitörése óta a Tisza ukrajnai szakaszán végig húzódik egy drótkerítés. Értelemszerűen Kijev nem attól tart, hogy az oroszok Románia felől rohanják le az országot, hanem ezzel azt próbálja megakadályozni, hogy az ukrán férfiak a folyón keresztül szökjenek át az Európai Unióba.

drótkerítés
Ukrajnában vadásznak a hadköteles korú férfiakra, a román határon drótkerítés állítja meg a szökevényeket / Fotó: AFP

Ukrajna 2022-ben megtiltotta a katonai szolgálatra köteles férfiak számára, hogy elhagyják az országot. Az ukrán határszolgálat jelentése szerint emiatt nagymértékben megnőtt az illegális határátlépési kísérletek száma. Vannak, akik embercsempészek segítségével, hamis papírokkal próbálják elhagyni Ukrajnát a hivatalos határátkelőkön keresztül, míg

sokan a kétségbeesettebb megoldást, a zöldhatárt és a Tiszát választják. Ez utóbbi kifejezetten veszélyes, hiszen a drótkerítés mellett egy hideg vizű, erős sodrású folyóval kell megbirkózniuk a menekülőknek

– írja az ABC News.

A rengeteg menekülő ukrán férfi egyértelművé teszi, hogy mi Ukrajna Achilles-sarka: nincs elég katonája. A hadseregnek nagyok a veszteségei, a hadra fogható férfiaknak viszont eszük ágában sincs meghalni a fronton.

A csatamező egyes részein az oroszok már akkora túlerőben vannak, amit a védők nem tudnak feltartóztatni. Azok a katonák, akik még bevethetők, így nem tudnak eltávra menni, nem hagyhatják el a frontot, és egyre fáradtabbak és csüggedtebbek. Az ukrán hadseregnek ez a tarthatatlan állapota vezetett oda, hogy az oroszok lassan, de biztosan felőrlik az ukrán védelmet.

A háború elején az ukrán férfiak nagy számban jelentkeztek a katonai szolgálatra, hogy megvédjék a hazájukat, ez a trend azonban mostanra véget ért. A harcra kész férfiak már megjárták a frontot, sokan meghaltak közülük. Aki maradt, nem akarja már az életét kockáztatni a csatamezőn.

Az ukrán kormány tavasszal jogi úton próbált megoldást találni a hadsereg létszámproblémájára. A kötelező katonai szolgálat korhatárát csökkentették, és szigorították a behívási szabályokat. Kijev sokáig tartózkodott attól, hogy a fiatalabb korosztályokat a frontra küldje, mert ezzel a lakosság fennmaradását veszélyezteti. Most viszont már nincs más választás.

Az ukrán városokban a sorzótisztek az utcákon járőröznek, és keresik azokat a férfiakat, akiket eddig elkerültek a behívók. Akit elkapnak, ellenőrzik a papírjait, és ha hadra fogható korban van, már viszik is a sorozóirodába. Emiatt sok fiatal ukrán férfi bujkál, vagy ki sem lép az otthonából.

Ukrajnai háború: senki sincs biztonságban, feleségeik jelentik fel a sorozás elől bujkálókatA hősi halál szerintük olcsóbb, mint a válóper. Oroszországhoz hasonlóan Ukrajnában is a családi problémák hidegvérű megoldásává vált a hadkötelesség.

Forrás

Hirmagazin.eu