Szlovákiában közel 45 ezeren írták alá idáig azt az interneten terjedő petíciót, amellyel szeretnék megtiltani a tűzijátékok és petárdák használatát szilveszterkor.

A kezdeményezők szerint a pirotechnikai eszközök felesleges szenvedést okoznak az állatoknak és veszélyeztetik a környezetet. A Pirotechnikai Kereskedők Szövetsége azzal érvel, hogy a szomszédos országok közül már most is Szlovákiában a legszigorúbb a szabályozás.

A Progresszív Szlovákia parlamenten kívüli mozgalom és az Állatombudsman civil szervezet már tavaly megpróbálta betiltani a tűzijátékok árusítását. Javaslatuk megvalósításához azonban akkor nem találtak elég támogatót. Zuzana Stanová, a szervezet elnöke rámutatott, hogy a szórakoztató pirotechnikai eszközök ártanak az állatoknak. Hallásuk ugyanis többszörösen érzékenyebb, mint az emberé. „Ezt úgy képzeljük el, mintha felrobbanna valami a fülünk közelében, és ez másodpercenként vagy percenként megismétlődne” – mondta Stanová.

A kezdeményezés társszervezője, Tamara Štochlová, a Progresszív Szlovákia tagja hozzátette, hogy a pirotechnika nem csak az állatoknak árt. „Az emberi egészségre gyakorolt alapvető hatásokról is beszélünk, mint a sérülések vagy a mentális egészségre gyakorolt hatások” – mondta.

A Pirotechnikai Kereskedők Szövetsége gyors ellentámadást indított. Tomáš Smittala elnök egy videót tett közzé a közösségi hálón, amelyben azt állítja, hogy a jelenlegi szabályozás is elég szigorú, és arra buzdítja a tűzijátékok kedvelőit, hogy írják alá a pirotechnikai eszközök szabad árusításért indított petíciót. „Lengyelországban egész évben lehet F1, F2 és F3 kategóriába tartozó pirotechnikai eszközöket használni, akárcsak Csehországban. Szlovákiában a legszigorúbb a szabályozás, és teljes tilalmat akarnak bevezetni” – állítja a kereskedő.

Ehhez az aláírásgyűjtéshez azonban alig több mint 5500-an csatlakoztak idáig. A progresszívek szerint kezdeményezésük nem egyenlő a teljes tiltással. A tilalom ugyanis csak a petárdákra és egyéb hangos pirotechnikai eszközökre vonatkozna. A tűzijátékok használatát pedig korlátoznák.

A legfrissebb hírek itt!

Egyelőre kérdéses, hogy egy ilyen javaslatnak lenne-e esélye a jóváhagyásra. Az üggyel a parlament mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottságának munkacsoportja foglalkozott. Jaroslav Karahuta, a bizottság elnöke szerint a tilalom különösen a védett területeken fontos.

Nyitókép: Steve Cicero/Getty Images
infostart