Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa válaszolt a hallgatók kérdéseire a Kossuth rádió szerda reggeli, Vírusinfó című műsorban.
Dr. Szlávik János / Fotó: Blikk
Egymást érték a kérdések a Vírusinfó című műsorában, ahol Szlávik János válaszolt a hallgatóknak.
Az egyik hallgató arról érdeklődött, hogy a férje április 31-én kapja a második kínai oltást, de úgy érzi, lüktetnek az erek a lábaiban, amit az orvosa előtt el akar titkolni, hogy biztosan kapjon vakcinát.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Szlávik szerint ragaszkodni kell a szabályokhoz. Sokan figyelik magukat a védőoltás után, és érdemes megbeszélni a védőorvossal, ha tapasztalnak magukon valamilyen változást. Az infektológus azonban kiemelte: az oltások biztonságosak.
Egy 78 éves hallgatónak időként panaszai vannak a védőoltások után, ezért nem javasolták neki a covid elleni vakcinát, azonban Szlávik szerint, ha csak nincs valamilyen allergiája, illetve komoly indok nem szól az ellen, hogy ne kaphasson oltást, akkor nem okoz majd nála problémát a koronavírus elleni vakcina, ezért kérje nyugodtan.
Szlávik szerint érdekes, hogy akadnak még olyan idősek, akik nincsenek beoltva, de reméli, ez lehetőleg hamar változik majd. A krónikus betegeknek kellene elsőként megkapniuk az oltást, hiszen nincs vége a járványnak.
Egy másik kérdező a 70 éves barátnője miatt aggódott, aki karácsony óta kórházban küzd a koronavírussal. Három hete átvinnék az ápolási osztályra, de ahhoz két friss negatív teszt kell, ám a hölgy hetek óta felváltva produkál pozitív, illetve negatív eredményt.
Szlávik szerint ez egy valós probléma, hiszen ahhoz, hogy egyik helyről a másikra lehessen valakit átszállítani, meg kell lennie a két negatív tesztnek. A leghosszabb idő, amit Szlávik látott, 92 nap volt, amikor az egyik betegnél nem valósult ez meg, ám minden esetben be kell tartani a szabályokat, így itt is.
Az egyik kérdező arról érdeklődött, hogy amennyiben nincs az az oltóanyag, amiből a másodikat kellene kapnia, megoldható-e a vakcinák keverése.
Szlávik elmondta, egyes gyártók próbálkoznak ilyesmivel, de ez inkább a hiányból fakad, semmint kutatási célból. Az infektológus szerint Magyarországon egyelőre ne keverjük a vakcinákat.
A következő kérdés a hallgató 80 éves apósát érintette, aki első oltásként Pfizert, második alkalommal pedig az AstraZenecát kapott. Rendben van ez?
Szlávik szerint nagyon ritkán, véletlenül előfordulhat, hogy valaki másik vakcinát kap másodikként, de baja nem lesz tőle.
Volt, aki arról érdeklődött, hogy – figyelembe véve, hogy várhatóan 8-10 hónapig hatásosak a vakcinák – ősszel újra kell-e oltakozni?
Szlávik elárulta, nem tudjuk, meddig hatásosak az oltóanyagok, a 8-10 hónap feltételezés. Az esetleges 3. oltásra a mutánsok megjelenése miatt van szükség. Nyáron lesznek új generációs oltóanyagok, amiket fel kell venni a mutánsok elleni védettség érdekében.
Egy májtranszpalát egészségügyi elmondta, hogy két Pfeizer-vakcinát is kapott, ám a 800 egység ellenanyagszintje egy hónap alatt 50-re zuhant. Ennek tudatában dolgozhat-e tovább a szakmájában így is? – kérdezte
Egyelőre nem javasolt az ellenanyagok szintjének mérése, de elképzelhető, hogy a közeljövőben lesz olyan vizsgálat, ami megmutatja, hogy pontosan mit jelentenek ezek a számok. Amit viszont tudunk, hogy a védőoltások 80-90%-ban védenek a fertőzéstől.
Meddig hatásosak a vakcinák? /Fotó: Pixabay
Adható-e felnőtteknek szánt oltás egy 67 éves hölgynek, aki 122 cm 37 kg?
Szlávik szerint egyelőre nincs arról tudomásunk, hogy ne kaphatna felnőtt oltást az, aki ilyen paraméterekkel rendelkezik.
A műsor zárása során az egyik hallgató elmondta, hogy regisztrálás után a háziorvosa kivonta magát az oltások beadása alól, Ilyen esetben mi a teendő – kérdezte –, ha ő ennek ellenére is fel szeretné venni?
Nagyon szomorú, hogy akadnak ilyen orvosok, hiszen az oltással emberek életét menthetik meg – válaszolt Szlávik. Ilyen esetben érdemes megkeresni egy másik háziorvost, vagy a megfelelő szerveket kell felkeresni az ügyben, ha szeretné az oltást megkapni.
blikk