Pénteken tartották a Hableány áldozatainak búcsúztatóját
Minden idők legszörnyűbb dunai hajókatasztrófája 28 halálos áldozatot követelt. Pénteken, 11 órától 15 hajó és az őket biztosító hajók indultak el kötelékben, hogy végső búcsút vegyenek a Hableány matrózától és kapitányától, aki csak jelképesen kerül a Dunába.
A szertartás során a folyóba engedték azt az urnát, amely a Hableány matrózának, Pethő Jánosnak a hamvait tartalmazza, míg a kapitány, Lombos László földi maradványait máshol helyezik örök nyugalomra.
A búcsúztatás keretében koszorút engedtek a vízbe a baleset koreai áldozatainak emlékére.
A búcsúztatásban 15 hajó vett részt, amelyek alakzatba rendeződtek a Margit híd és az Árpád híd között.
A központi szertartás a Halászbástya sétahajón zajlott; a hamvakat tartalmazó papírurnát a hajó harangjának megkondulását követően egy egyenruhás matróz engedte a folyóba.
Ezután katonai tiszteletadás keretében három díszlövés is eldördült, majd a korábban felderítő katonaként szolgáló P. János emlékére elhangzott az „Il Silencio”.
Végül már csupán a hozzátartozók részvételével tartottak búcsúztatót a hajón, L. László esetében egyházi, P. János esetében pedig polgári szertartás keretében.
A szertartást nagy tömeg kísérte figyelemmel a pesti rakpartról. Sokan, a Hableányt üzemeltető Panoráma Deck Kft. kérésének megfelelően, virágszirmokat szórtak a vízbe.
A búcsúztatás alkalmával elhangzott, hogy L. László gyerekkora óta a hajós pályára készült. Bejárta a világtengereket, ám igazán a Dunán érezte otthon magát.
Tapasztalt, határozott kapitány volt és gépészként fokozott figyelemmel kísérte a rábízott járművek műszaki állapotát; 58 évet élt.
P. János a tragédia előtti napon ünnepelte 53. születésnapját. Korábban a katonai pálya mellett kötelezte el magát, ám a víz mindig vonzotta. Tervei között szerepelt, hogy hajóvezetői képzést követően, az ehhez szükséges szolgálati idő letelte után maga is kormányállásba áll – ismertették a temetésen.
https://www.facebook.com/blikkhu/videos/720837818348424/
A cég, amely mindkét magyar áldozatot saját halottjának tekinti, már korábban bejelentette, hogy a Hableány roncsát emlékmű céljára felajánlja egy olyan szervezetnek, amely jogosult emlékhely állítására.
A balesetben részes szállodahajót üzemeltető Viking River Cruises pénteken a gyászszertartás alkalmából az MTI-hez nyilatkozatot juttatott el, amelyben azt írták: mélyen együttéreznek a Hableány legénységének hozzátartozóival. „Őszinte részvétünket fejezzük ki a családoknak, barátoknak, hajóstársaknak. Megrendülve gyászoljuk a hajósokat.”
A Hableány sétahajó május 29-én süllyedt el Budapesten, a Margit híd közelében, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A Hableányon 35-en utaztak, 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet.
A balesetet követően hét koreait sikerült kimenteni, illetve hét holttestet találtak meg.
Azóta újabb 20 holttest került elő, egy koreai utast azonban még keresnek a hatóságok.
Galéria
Fotó: Varga Imre
Félárbócra eresztett fekete zászlók a hajókon / Fotó: Varga Imre
Fotó: Varga Imre
A Margit hídnál mécsesekkel és virágokkal búcsúznak / Fotó: Pozsonyi Zita
Fotó: Pozsonyi Zita
Gyászolók a Margit hídnál / Fotó: Pozsonyi Zita
Fotó: Pozsonyi Zita
Fotó: Varga Imre
Fotó: Varga Imre
Fotó: Varga Imre
Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre
Temetés / Fotó: Varga Imre