Szinte teljesen lakhatatlanná vált az északnyugat-szíriai Idlíb tartomány több térsége az ott dúló harcokban, az ostrom miatt a lakosság egyre rosszabb helyzetbe kerül, és kétséges, hogy a menekültek vissza tudnak-e térni otthonaikba
– áll a Harvard Humanitárius Kezdeményezés (HII) nevű, Massachusetts-i székhelyű szervezetnek a Save the Children és a World Vision civil szervezetekkel közösen készített, szerdán közzétett jelentésében.
„Becsléseink szerint a vizsgált területeken az épületek mintegy harmada súlyosan megrongálódott vagy teljesen megsemmisült” – áll a jelentésben, amely hozzáteszi, hogy az eredményekre a térségről, elsősorban a tartomány déli és keleti részéről készült műholdfelvételek elemzése alapján jutottak.
A felvételek tanúsága szerint az idlíbi mezőgazdasági területek is egyre csökkennek, mert sok helyen menekülttáborokat alakítanak ki e helyeken. A jelentés megemlíti, hogy két észak-idlíbi tábor területe 2017 óta több mint a duplájára nőtt.
A szíriai kormányerők tavaly áprilisban indítottak offenzívát az északnyugati országrész, elsősorban Idlíb visszafoglalására orosz támogatással, előrenyomulásuk december közepén vett új lendületet. Időközben a kormánycsapatok közvetlenül a török hadsereggel is összecsaptak, a harcok több tucatnyi török katona életét követelték, ami még inkább kiélezte az Ankara és Damaszkusz közötti amúgy is ellenséges viszonyt.
Joelle Bassoul, a Save the Children szóvivője szerint még egy azonnali tűzszünet esetén is hónapokba, esetleg évekbe telhet, mire az érintett területeken helyreállítják a károkat, és a lakosok visszatérhetnek.
A Szíriával foglalkozó független ENSZ-vizsgálóbizottság hétfői jelentése szerint a kormányerők – elrettentés céljából – szándékosan célozták a térség civil infrastruktúráját.
A jelentés szintén arra a következtetésre jut, hogy az okozott súlyos károk miatt e területek lakhatatlanná váltak. A vizsgálóbizottság név szerint megemlíti Hán Sejkúnt és Maarat en-Numánt.
Az ENSZ adatai szerint a tartományban dúló harcok következtében december eleje óta csaknem 950 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát. Az világszervezet szerint az idlíbi válság humanitárius katasztrófával fenyeget.
Idlíb és környéke évek óta a felkelők utolsó bástyájának számít Szíriában. A térséget az al-Kaidával szövetséges Haját Tahrír as-Sám (HTS) ernyőszervezet dzsihadistái, továbbá más kisebb iszlamista milíciák, illetve a török támogatást élvező, mérsékelt lázadócsoportok tartják ellenőrzésük alatt.
A címlapfotó illusztráció.
Képek: euronews, patriotainfo