A menekültválság kellős közepén talált egymásra a Migration Aid önkéntese, Zsohár Zsuzsanna és szíriai szerelme. A napokban találkoztak ismét: együtt tervezik a jövőjüket. – írja a Bors
A görögországi Leszbosz szigete, a tengerbe fulladt megannyi gyermek, nő és férfi számára a végső nyughely, míg a szerencsésebb menekültek számára egy új, ám nehézségekkel teli, biztonságos élet kapuja. Ezen a helyen – ahová menekültek ezrei érkeznek naponta és további ezrek célpontja – találkozott ismét a migránsokat segítő Zsohár Zsuzsanna szerelmével, Samer Alkaled szíriai menekülttel. A nagy pillanatról az Euronews készített riportot.
– Ismerjük egymást egy ideje – mondta Zsohár a Borsnak, aki a magyar Migration Aid önkéntese, majd sajtófelelőse lett a menekültválság legnehezebb időszakában Magyarországon. Találkozásuk körülményeiről viszont nem kívánt mesélni.
Samer a szíriai Aleppóból származik, egykor gyógyszerészként dolgozott a közel-keleti országban. Eddig Törökországban tartózkodott, ahol nem kapott letelepedési engedélyt, ezért döntött úgy, hogy inkább vállalja a kockázatos tengeri utat, és tovább utazik Európába.
A szerelmesek a napokban találkoztak újra, addig telefonon tartották a kapcsolatot. A nagy találkozásra többet kellett várniuk, mint tervezték, mivel az a hajó, amivel Samer érkezett volna, felborult és elsüllyedt. A férfi minden személyes holmija elveszett, ráadásul Leszboszra jutását a török hatóságok is nehezítették. A törökországi rendőrök igyekeznek megakadályozni, hogy emberek ezrei ellenőrizetlenül a görög szigetre jussanak, ezért minél több mentőmellényt és hajót foglalnak le. Minden akadály ellenére Samer sikeresen átkelt az Égei-tengeren, ahol szerelme és a nő kislánya napok óta várt rá.
– Egyelőre nem tudjuk, mi lesz velünk, Európában szeretnénk letelepedni – mondta el Zsohár, aki jelenleg legkisebb gyermekével van a szigeten. Most azt tervezik, hogy komppal a görög fővárosba, Athénba utaznak, de hogy utána merre visz az útjuk, nem tudják.
– Az is lehet, hogy el kell hagynom Magyarországot, ha Samer ott nem kapna letelepedési engedélyt – számolt be Zsuzsanna az előttük álló nehézségekről. Mivel Magyarország Szerbiát biztonságos országnak nyilvánította, a férfit valószínűleg tőlünk visszafordítanák, és visszaküldenék.
A harminchat éves Zsohár a menekültválság legsötétebb időszakában dobta félre fordítói munkáját, hogy az országban kialakult válsághelyzetben segítsen a menekülteknek a Migration Aid migránsokat segítő csoport sajtófelelőseként.
Forrás: PinkPencil