Home Életmód Ezotéria: álomfejtés, jövendölés, gyógyítások Színterápia – Ami jó a testednek és a lelkednek

Színterápia – Ami jó a testednek és a lelkednek

A fény

A fény nemcsak egy titok és egy rejtély, hanem egy olyan jelenség, amely nélkülözhetetlen életünkben. A hidrogén kivételével az emberi szervezetben található minden atom hosszú idővel ezelőtt a csillagokban jött létre. A kozmosz létrejöttének pillanatában („a nagy robbanás” során) mindent fény borított el – polarizált fény. Ezért mondhatjuk azt, hogy mi a „bolygók gyermekei” vagy „fény-élőlények” vagyunk.

A különböző civilizációkban és vallásokban a fény fenségességet, tisztaságot, spiritualitást és isteni természetet képvisel a sötétséggel szemben, amely az ördög szimbóluma. A fény mitológiai, vallási és filozófiai vonatkozásait félretéve azt mondhatjuk, hogy a fény mindennek a kezdete és a túlélés nélkülözhetetlen kelléke.

Fény és színek

Érdekes, hogy a bolygónkon átutazó fényenergia, ahol nem ütközik semmiféle ellenállásba, nem látható emberi szemmel. Amikor anyagba ütközik, láthatóvá válik s fénnyé alakul.

Amikor színekről beszélünk, a fény látható tartományára utalunk, 760,8 nm-től (sötét vörös) 393,4 nm-ig (lila). Minden színhez egy bizonyos hullámhossz tartozik. A teljes spektrumnak csak egy nagyon kicsi része látható és mi még annak sem vagyunk tudatában, hogy ez mennyire nélkülözhetetlen a létezés számára.

Valamennyien láttunk már szivárványt, ezt a látványos természeti jelenséget, amely esős napokon szokott megjelenni. Tudod, hogy mitől jelenik meg? (…) Amikor a napfény a lehulló „esőfüggönybe” ütközik gyönyörű színes spektrumként verődik vissza.

A szivárvány mindannyiunkban olyan kellemes érzéseket kelt, mint amilyenek a színei. A szivárvány színei szinte varázslatos módon hatnak hangulatunkra. A színspektrum vörösből, narancssárgából, sárgából, zöldből, kékből és lilából áll.

Ugyanezt a hatást lehet elérni, ha egy prizmán átengedjük a fényt: megjelenik a színspektrum a szivárvány színeivel. Ezt először Isaac Newton (a híres angol fizikus-matematikus) fedezte fel 1678-ban.

szivárvány színterápia-új világtudat

Fényérzék és színlátás

A színek és a fény ugyanazt az energiát jeleníti meg két különböző formában. A szín a zenéhez és az illatokhoz hasonlóan egy rezgés. A színek egy egyetemes nyelven kódolt üzenetet bocsátanak ki, amelyek egyformán érthetőek mindannyiunk számára és egyforma hatást váltanak ki belőlünk.

A szem recehártyája felismeri és elraktározza a különböző színárnyalatokat. Amikor a fényhullámok elérik a szemet, a recehártya háromféle fényérzékelő sejtje (csapja) megtöri a fényt. Ezek a sejtek – amelyek egy-egy színre: vörösre, sárgára vagy kékre specializálódtak – számos különböző színkombinációt generálnak és ettől válik a mi észlelésünk ilyen színessé.

A fény és a színek megérintik testünket és lelkünket

A fény szervezetünk sejtjeire fantasztikus hatással van, hiszen minden sejt érzékeny rá. Emellett minden sejt rendelkezik saját fényrezgéssel is. A bőr sejtjei kiszűrik a fény különböző hullámhosszait, amelyek áthatolnak a sejteken és a szöveteken egészen a szervekig és a nyirokcsomókig. A sejten belüli reakciók jobb sejtműködést eredményeznek. Az agyalapi mirigybe érkező fénystimulus továbbmegy az idegrendszerbe, amelyből stimuláló vagy fékező utasításokat vált ki. Ezeket a szervezet az anyagcsere-folyamatoknak, a hormonrendszernek és a vérképződés folyamatainak továbbítja.

A színek energiáját felhasználhatjuk szervezetünk energiaszintjének növelésére, a szervezetünkben található energiaközpontok kiegyensúlyozására, vagy katalizátorként a gyógyulás elősegítésére. Ez az energia számos szempontból (pszichológiai, fizikai stb.) segítségünkre lehet.

A fény minősége rendkívül fontos a hormonrendszer számára. Tapasztalati és klinikai kutatások (Dr. John Ott és Fritz Hollwich vezetésével) ezt be is bizonyították: minél jobban különbözik a mesterséges fény a természetes fényspektrumtól, annál kedvezőtlenebb hatással van a hormonrendszer egyensúlyára. Ezért érzik jobban magukat az emberek, ha munkahelyük és otthonuk természetes fénnyel van megvilágítva (vagy olyan fénnyel, amely a lehető legjobban hasonlít a természetes fényre).

Azok az emberek, akik hosszú időn keresztül nem érintkeznek napfénnyel, a depreszszióhoz hasonló mániás-depressziós betegséget kapnak, amelyre fáradtság és közömbösség jellemző. Minden alkalommal, amikor kapcsolatba lépünk a napfénnyel, a szivárvány színeiben fürdünk meg, ami megújítja életenergiánkat és jókedvre derít.

A különböző színek különböző módon hatnak ránk. A spektrum minden színe egy bizonyos szervcsoportot stimulál. Az a szín, amely a legkedvesebb számunkra, saját hullámhosszunkon rezonál – ezzel vagyunk leginkább összhangban. Amikor egy bizonyos színhez vonzódunk, valójában a „karakteréhez” vonzódunk. Sőt, jellemzőivel azonosulunk és felismerjük jellemzőit saját magunkban. Ezért azt mondhatjuk,hogy kedvenc színünk tükrözi jellemünket.

Számos kutatás kimutatta például, hogy az extrovertált emberek – akik aktívak, sokat járnak szórakozni és sok energiával rendelkeznek – élénk, vibráló színekhez vonzódnak. Az introvertált emberek viszont – akik visszahúzódóak, érzékenyek és óvatosak – jobban szeretik a szelíd, nyugodt színeket.

A színek hatása

A színek emberekre kifejtett hatása ősidők óta ismeretes az emberiség számára. A színek nemcsak az emberek hangulatát befolyásolják, hanem gyógyító erejük is van. A színterápiát kedvező hatása miatt már az ókorban is használták: Egyiptomban, Indiában és Kínában. A színterápia az ősi indián kultúrákban is ismert volt.

A 20. század elején Európában komolyabb tudományos kutatásokat kezdtek folytatni a színek emberi szervezetre kifejtett hatásáról. A 40-es évek elején, S.V. Krakov orosz tudós megállapította, hogy a vörös szín az autonóm idegrendszer szimpatikus részére van hatással, míg a kék serkenti a paraszimpatikus idegrendszert. Ezeket a kutatási eredményeket Robert Gerard munkája 1958-ban megerősítette. Azt fedezte fel, hogy a vörös szín feszültséget, szorongást, félelmet, nyugtalanságot kelt, (amelyet a fizikai, pszichológiai és szociális stressz hoz létre), míg a kék szín nyugtat.

A 50-es években a kék fényt ízületi gyulladásokra kezdték használni. A terápia eredményeképpen a betegek fájdalomérzete enyhült. Akkoriban a kék fényt sérült szövetek, a tüdő és a bőr gyógyítására is használták.

1990-ben néhány amerikai publikációban írtak a kék fény alkalmazásának sikeréről számos testi probléma kezelésével kapcsolatban, például a függőség, az impotencia és a depresszió kezelésére. A vörös fény migrénes fejfájás esetén mutatkozott hatásosnak.

Továbbá a legújabb kutatások kimutatták, hogy a vörös fény 13,5%-kal növeli az ember erejét és 5,8%-kal növeli a kéz elektromos izomaktivitását. Ezért használják a vörös fényterápiát sportsérülések kezelésére.

Összefoglalásképpen elmondható, hogy a tudományos kutatások alapján ma már elfogadják, hogy a színek rendelkeznek terápiás hatással különböző orvosi kezelési területeken. A színterápiás kezelés számos gyakorlati és tudományos tapasztalaton nyugszik. Napjainkban a színterápia kiemelkedő helyet foglal el az alternatív kezelési módszerek körében.

A három alapszín

Az alapszínek a vörös, a kék és a sárga, a kiegészítő színek pedig a zöld, a narancs és a lila. Goethe, a német költő bemutatta, hogy az összes színárnyalatot kikeverhetjük a három alapszínből: a vörösből, a sárgából és a kékből.

Vörös:
mozgósít, élénkít, dinamikussá és intenzívebbé tesz, valamint felszabadítja szervezetünk leblokkolt energiáit és erősíti az érzékeket. A vörös szín hatásait tekintve a kék ellentéte.

A pszichológusok véleménye szerint a vörös fény szenvedélyessé tesz és feszültséget kelt. A specialisták ezért nem javasolják olyan szobafalak dekorálására, amelyeket pihenésre vagy tanulásra használunk.

Kék:
nyugtat, visszafog, összpontosít, csillapít, összegyűjti és átszervezi energiáinkat, nyugtatja a gyulladási folyamatokat, az elmének pedig derültséget és tisztánlátást ad. A kék szín hatásait tekintve a vörös ellentéte.

A pszichológusok véleménye szerint a kék színhez vonzódó emberek szorgalmasak és dolgosak. A kék nyugtatja az elmét, felelősségérzetet kelt és növeli a koncentrációs képességet, valamint elűzi a fáradságérzetet és az álmosságot. A szakemberek a konyha falára javasolják, mert csökkenti az éhségérzetet.

Sárga:
erősíti, megnyitja és kiterjeszti energiáinkat, erősíti a meggyengült folyamatokat, javítja a keringést és erősíti az idegeket. Hatásai a vörös és a kék szín hatásai között helyezkednek el.

A pszichológusok véleménye szerint a sárga növeli a koncentrációt, az optimizmust, a kreativitást és a motiváltságot, valamint jobb kedvre derít. A belsőépítészek azt javasolják, hogy a konyhafalakat az élénk sárga egy halvány színárnyalatára fessük, például citromsárgára, mert ez kellemes a szemnek.

A három kiegészítő szín

Zöld:
kiegyensúlyoz, nyugtat és csillapít, a testi és szellemi energiákat dinamikusan hozza egyensúlyba, oldja a feszültséget és a fájdalomérzetet, valamint nyugodt, derült hangulatot kelt bennünk. Hatásai a kék és a sárga színek hatásainak összessége.

A zöld árnyalatai kedvezőek az intellektuális tevékenységekhez. Számos kutatás kimutatta, hogy az ambíciózus és sikeres emberek szeretik a zöld színt. A zöld munkára sarkall, erősíti az önbizalmat és sikerre ösztönöz. A zöld szín a tökéletes választás a könyvtárak és a dolgozószobák falára (a sötétebb színárnyalatot javasoljuk).

Narancs:
helyreállítja energiáinkat, élénkít, melegséget kelt, stimulál, fokozatosan tölt fel energiával, megnyitja az elzáródott folyamatokat, serkenti az emésztést és stimulálja az adrenalin-termelést, valamint jó kedvre derít.

Hatásai a vörös és a sárga szín hatásainak összessége. A narancs meleg szín. A pszichológusok véleménye szerint erősíti életerőnket, élénkíti a képzelőerőt, lelkesít és pozitív kisugárzást ad. A racionális és sikeres emberek, illetve azok, akik könnyen szerelembe esnek vagy hajlandóságot mutatnak a meditációra szeretik a narancssárgát.

Lila:
inspirál, oldja a feszültséget, átalakítja az energiáinkat, segíti a mentális folyamatokat, csillapítja az idegi irritációt, csökkenti a fájdalmat.

Hatásai a kék és a vörös színek hatásainak összessége. A lila szín erősíti az érzelmeket és a spirituális kommunikációt.

A pszichológusok véleménye szerint a lila árnyalatait azok szeretik, akik nagy célokra törekednek, idealisták vagy hatalomra és befolyásosságra vágynak.

Azt már most is jól láthatjuk, hogy a színek sokkal nagyobb hatással vannak életünkre, mint hinnénk. Nemcsak érzéseinket befolyásolják, hanem egészségünket és általános pszichés és fizikai vitalitásunkat is. Amint megértjük, hogy miként hatnak ránk, teljes mértékben fel tudjuk használni őket egészségünk javára.

A színek és a csakrák

A fény és a színek alapvetően fontosak a test és a lélek számára

A színterápia a színek és a fény segítségével kiegyensúlyozza és serkenti testünk energiaközpontjait. A színterápia holisztikus módon, a testre és a lélekre egyszerre fejti ki hatását.

Csakra koncepció: hét ősi titok a személyiségfejlődés és a jó közérzet szolgálatában

Energiánk egész testünket átjárja; ez az energia kelti életre fizikai testünket. Testünk hét pontján ez az energia erősebb és koncentráltabb, mint máshol. Szervezetünk ezen hét pontját csakráknak nevezzük. A csakra egy szanszkrit eredetű szó, jelentése ’kör’, ’kerék’. A csakrák mindegyike egy bizonyos színre reagál, amelyek a szivárvány színeivel egybeesnek. A csakrák használatának könnyebb érthetősége érdekében azt is mondhatjuk, hogy a csakrák „színes energia-feltöltőink”.

Korona csakra – (Sahasrara): a tudatosság csakrája, a csakrák mestere, az összes többi csakra irányítója. Szerepe hasonló a tobozmirigyéhez, amely egy fényre érzékeny, melatonint termelő mirigy. Szabályozza az elalvás és az ébredés mechanizmusát. Szín: ibolyakék

Homlok csakra – (Ajna – a harmadik szem csakrának is hívják) a hipofízishez kapcsolódik. A hipofízis kiválasztja a hormonokat a belső elválasztás ellenőrzéséhez és a hipotalamuszon keresztül kapcsolódik a központi idegrendszerhez. A talamusznak fontos szerepe van az öntudat fiziológiai alapjai tekintetében. Az Ajna az idő és tudatosság, valamint a fény csakrája. Szín: indigókék

Torok csakra – (Vishuddha vagy Vishuddhi) a kommunikációhoz és a növekedéshez egyaránt kapcsolódik, hiszen a növekedés az önkifejezés egy formája. Ez a csakra párhuzamba állítható a pajzsmiriggyel, amely ugyancsak a torokban helyezkedik el és a pajzsmirigy hormont állítja elő, valamint felelős a növekedésért és az érési folyamatokért.Szín: kék

Szív csakra – (Anahata) az erős érzelmekkel, a szeretettel, kiegyensúlyozottsággal és a jó közérzettel áll kapcsolatban. A mellkasban található csecsemőmirigyhez kapcsolódik. Ez a szervünk az immunrendszer, valamint a kiválasztó rendszer része, T-sejteket termel, amelyek a betegségek ellen küzdenek és ellentétesen hat rájuk a stressz. Szín: zöld

Köldök csakra – (Manipura vagy Nabhi) az alapérzésektől az összetettebb érzések, az energia, az asszimiláció és az emésztés irányába történő átmenethez kapcsolódik és a hasnyálmirigy, valamint a mellékvesekéreg (adrenal cortex) szerepével egyezik. Ezek fontos szerepet töltenek be az emésztés folyamán, az élelmiszer energiává történő átalakítása során. Szín: sárga

Szakrális csakra – (Swadhisthana) az ágyék területén helyezkedik el és az ösztönökhöz, a szexualitáshoz és a kreativitáshoz kapcsolódik. Ez a csakra a herékkel, illetve a petefészekkel áll kapcsolatban, amely különböző nemi hormonokat termel, amelyek részt vesznek a szaporodási ciklusban és nagy hangulatváltásokat idézhetnek elő. Szín: narancs

Alap- vagy gyökércsakra – (Muladhara) az ösztönök, a biztonság, a túlélés és az emberi képességek csakrája. Az ivarszervek és a végbél között helyezkedik el. Bár belső elválasztású szerv itt nem található, a mellékvese belső állományához (adrenal medulla) kapcsolódik, a túlélés veszélye esetén felel a harcért és az arra tett reakcióért. Szín: vörös

Ha foglalkozol a csakrákkal, akkor:

  • több energiád lesz – képes leszel olyan dolgokkal foglalkozni, amelyek örömmel töltenek el,
  • elégedettebb leszel – megnő az önbizalmad és többé nem lesz szükséged arra, hogy külső forrásokkal támogasd,
  • jobban tudsz koncentrálni – gyorsabban tudod a munkádat elvégezni, így több időd marad olyan dolgokra, amelyekkel igazán szeretsz foglalkozni,
  • egészségesebb leszel – immunrendszered megerősödik,
  • jobban képes leszel a szeretetre – jobb kapcsolatot tudsz kialakítani azokkal az emberekkel, akik fontosak a számodra,
  • kreatívabb leszel – könnyebb lesz problémáidra megoldást találnod,
  • bátrabb leszel – lesz merszed ahhoz, hogy valóra váltsd az álmaidat.

A színterápia kis kedvenceidre is jótékony hatással van

Mindannyian tudjuk, hogy a házi kedvenceknek számos különböző egészségi problémája lehet. Bizonyított tény, hogy a színterápia segíti kezelésüket. A színterápiát világszerte egyre többet használják a házi és egyéb állatok (különösen a versenylovak, amelyek gyakran szenvednek sérüléseket) körében.

Az állatok fokozottan érzékenyek a különböző energiákra, ezért a színek energiáit is érzékelik. Az embereknél sokkal érzékenyebbek a változó energiaszintre. A legtöbb szárazföldi állat megtartotta azt a képességét, hogy minden érzékével érezni tudjon – a fény, a szín, a hang, az ízlelés, az illat és a tapintás mind összekapcsolódik. (Vannak állatok például, amelyek vihar előtt feszültek, mert képesek az elektromágneses hullámokon kívül más hullámokat is érzékelni, amelyeket mi nem érzékelünk.)

Az emberekhez hasonlóan az állatok is rendelkeznek energiaközpontokkal, csakrákkal. Az ő energiarendszerük azonban máshogy helyezkedik el, mint az emberekben: a legtöbb állat esetében vízszintesen. Az állatok fő csakrája a váll fölött helyezkedik el (ez az ún. mellső csakra). Ezt a csakrát sokszor kulcs csakrának is nevezik, hiszen rendkívül erőteljes és utat nyit a többi csakrához. A színek energiájával növelhetjük az energiaszintet, illetve fenntarthatjuk az energiaközpontok közötti egyensúlyt és elősegíthetjük a gyógyulási folyamatokat. A színterápiát általában a konzervatív és a kiegészítő kezelések mellett használják.

Az állatok jól reagálnak a színterápiás kezelésre. Tekintve, hogy az állatok nem rendelkeznek autoszuggeszcióval (ezért a placebo hatást kizárhatjuk), az állatok színterápiával történő kezelése azt mutatja, hogy a kezelés gyógyító hatással rendelkezik.

Színekkel feltöltött energiadús víz

A napfény hatásainak kitett ivóvíz energiaszintje megnő. Ha ilyen vizet iszunk, szervezetünk energiaszintje is megemelkedik. A színterápiát alkalmazó gyógyítók nagyra becsülik az ilyen vizet. Azt javasolják, hogy a sima víz helyett színekkel feltöltött energiadús vizet kellene innunk.

De hogyan tudnánk színekkel energiát adni a víznek? Mi sem egyszerűbb. A megfelelő színű celofánnal becsavarjuk az üvegpoharat, feltöltjük vízzel és állni hagyjuk néhány órát a napfényben az ablakpárkányon. (Ha felhős az ég, akkor legalább fél napig hagyjuk a párkányon). A napfény feltölti a vizet energiával. Ezután tegyük az energiával feltöltött vizet a hűtőszekrénybe, hogy lehűljön.

Ihatunk vörös, narancs, sárga és zöld színnel feltöltött vizet. A kékkel, indigókékkel és ibolyakékkel feltöltött vízből csak néhány kortyot igyunk. Azok, akik rendszeresen isznak energiadús vizet, azt mondják, hogy sokkal jobban érzik magukat, mint a kezelés megkezdése előtt.

A csakrák és a hozzájuk tartozó szervek


A színek hatása

A színek jellemzői


Személyiségjegyek a kedvenc szín alapján

Könyvajánló

Színterápia
A színek titka, a rezgések gyógyító ereje
Charles Klotsche

Kiadó: HERMIT KÖNYVKIADÓ BT.
Oldalak száma: 152
Borító: PUHATÁBLÁS, RAGASZTÓKÖTÖTT
Súly: 190 gr
ISBN: 9789639790476
Nyelv: MAGYAR
Kiadás éve: 2011

http://www.libri.hu/konyv/szinterapia.html

Új dimenzió nyílt a holisztikus gyógyításban, ezáltal a színterápia egy erős technikát kínál arra, hogy hogyan gyógyítsuk az egyén felbillent egyensúlyát és erősítsük az immunrendszerét. Kombinálva az aura hangolási kromaterápiát, a hozzáillő hangokkal és hidrokromaterápiával, ezzel megkaptuk a 49. vibrációs technikát. Ez egyszerű, biztonságos, gazdaságos és nagyon hatékony. Az áttörés nagyon hatásos lesz és kiváló gyógyeljárásként működik, hasznosítja az apró energiarezgéseket, amelyek hasonlóak azokhoz, amelyeket megtaláltak a látható spektrumban… Mi is az a 49. oktáv? A fényenergiát színes szűrőkön keresztül sugározzák be az aurába. A szervek és a test rendszerének megfelelő hullámhosszainak összeillesztésével erősítjük és megnyugtatjuk az energiáinkat, ezáltal a nyugtalan környezetben utat engedve ennek a rendszernek a gyógyító folyamatához. A szövegkönyv és a hogyan csináljuk kézikönyv magába foglalja az élethez nélkülözhetetlen információkat, táblázatokat, diagramokat és gyógyító metódusok összességét, valamint technikai tanácsokat. Mindegy, hogy Ön holisztikus praktizáló vagy csupán érdeklődő, ez a könyv megmutatja az új irányvonalat az alternatív gyógyítás világában. Fedezze fel az elektromágneses hatásokat a test fizikai-éteri részében. Ismerje meg az auráját, a színek jelentését és a tónusos egyenlőségeket. Szabályozzuk testünk rezgéseit hangokkal – Monokord-színek hatása és a test ritmusa – A zene és a csakrarendszer kölcsönhatása – A fénytől függő biokémiai rendszer – A különböző anyagok és a praktikus technikák alkalmazása – 123 gyakori betegség és azok gyógymódja.

 

forrás: Újvilágtudat

Exit mobile version
Megszakítás