2015 03 26 162320

1957-ben március 27-én Nemzetek Színházát avattak Párizsban, s ezt a napot 1962 óta ünnepelték meg, ebből az ünnepből alakult ki a Színházak Világnapja.

A Nemzetközi Színházi Intézet 1975. évi kongresszusa úgy határozott, hogy 1978-tól a világ valamennyi országában üzenettel köszöntsék e napot.

Azóta ünnepeljük a Színházi világnapot, melynek célja felhívni a figyelmet a színművészetre, ekkor köszöntik és elismerik a színészeket, színházi dolgozókat.
Számos kitüntetést adnak ekkor át az elismerés jeléül, a kiemelkedő teljesítményt nyújtó művészeknek, akik élvezik a közönség szeretetét, támogatását.

A fővárosi teátrumokban rendhagyó, interaktív programok, kiállítások, eddig még nem látott előadások, gyermekműsorok, koncertek és beszélgetések is várják az érdeklődőket.

Hazánkban, a Múzeumok éjszakája mintájára Színházak éjszakáját is rendeznek, 2014-ben szeptember 20-án kerül megrendezésre.

Filmszínház

A mozi (filmszínház) születésének azt a pillanatot tekintjük, amikor a kinematográf feltalálói először tartottak vetítést fizető közönségnek.
1895 februárjában szabadalmaztatták a kinematográfot, a Lumière fivérek találmányát. 1895. december 28-án Louis Jean Lumière és fivére, Auguste saját filmjeikből álló előadásukat a párizsi Grand Caféban tartották.

A technika fejlődésével a filmezésre egész iparág épült, s azóta is virágkorát éli a mozi.

Bábszínház

Állandó előadóteremmel rendelkező, bábfigurával bemutatott, zenével kísért történetek bemutatóhelyét nevezzük bábszínháznak.

Létezésük az időszámítás előttre mutat, szinte minden nemzet megteremtette a maga jellegzetes bábfiguráját.

Forrás: szekreszto.gportal; Kép: Google;