Kifejtette, hogy amennyiben a földgáz ára drasztikusan emelkedne – ami reményeik szerint nem fog megtörténni -, akkor életbe lép a halasztott fizetésről szóló megállapodás az MVM (Magyar Villamos Művek) és a Gazprom között.

Ezzel utal arra, hogy a két cég tavaly októberben már megállapodott a világpiaci árak hatásainak mérséklésére a téli időszakban.

A megállapodás részleteiről a cikk emlékeztet, miszerint a pontos árak nem nyilvánosak, azonban szakértők szerint a küszöbár októberben valószínűleg 140-150 euró/MWh volt. A hitel kamata 3,5 százalék, és a tartozást három év alatt kell törleszteni, éves bontásban pedig a várhatóan 20-40-40 százalék arányban.

Ez a megállapodás létrejöttének célja a magas gázárak hatásának enyhítése, és a stabilitás biztosítása a hazai energiaszektor számára. Az emelkedő gázárak komoly kihívást jelenthetnek a lakosság és a vállalkozások számára, és a kormány megpróbálja minimalizálni ezeket a hatásokat. A halasztott fizetési megállapodás lehetőséget nyújt az áremelkedés következtében keletkező terhek elosztására és a fizetési nehézségek enyhítésére.

Szijjártó Péter bejelentése azt sugallja, hogy a kormány aktívan figyeli a gázárak alakulását, és készen áll intézkedni, ha szükséges. Az energiaszektorban folyamatosan zajló árváltozásokra való gyors reagálás kulcsfontosságú a stabilitás fenntartása érdekében. A halasztott fizetési megállapodás lehetőséget ad a rugalmasabb pénzügyi tervezésre és a költségek kezelésére az energiaszektor szereplői számára.

Fontos megjegyezni, hogy a gázárakat nemzetközi tényezők, például a kereslet-kínálat egyensúlya és a geopolitikai helyzet befolyásolja. Az árak változása globális hatással lehet, és ezért a kormány elsősorban a gazdasági stabilitás fenntartását tekinti mérvadónak!

Forrás

Hirmagazin.eu