Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter besétált az oroszlán barlangjába és kiállta a próbát. A CNN veterán libsije, Christiane Amanpour kérdezgette a minisztert.
A liberális riporter első kérdése biztos kicsapta a biztosítékot a CNN-es törzsnézők között.
Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy meg szeretné őrizni Magyarországot keresztény országnak. Valamint Ön azt mondta, hogy nem fogadják el, hogy a multikulturalizmus önmagában érték – sorolta a riporter. Mindez Amanpour szerint furcsán hangzik egy olyan országban, amelyben a lakosság 2 százaléka született az államhatárokon kívül.
Szijjártó itt egyből közbevágott: ez nem furcsa, hanem őszinte beszéd.
https://www.facebook.com/camanpour/videos/157638658508852/
Amanpour számára mindez ismeretlenül hangozhat.
Mit akar mindezzel mondani, talán azt, hogy fehér keresztényeken kívül más nem mehet az Önök országába?”
– tette fel a nagyon szakmai kérdést.
Miután Szijjártó elmondta, hogy senki nem mondott ilyet, a riporter közbevágott: de hát meg akarják őrizni kereszténynek az országot – mondta felindultan, mintha ez legalábbis egyenértékű lenne a nácizmussal.
Egy évezrede keresztény ország vagyunk. Nem értem, hogy miért lenne az rossz, ha ezen nem szeretnénk változtatni? Nem értem, miért rossz, miért elfogadhatatlan, hogy ragaszkodunk a történelmünkhöz, a kultúránkhoz, az örökségünkhöz és a vallásunkhoz. Tudja, ebben az esetben el tudom mondani, hogy sosem bíráltunk más országokat, akiknek eltérő a politikája. Sosem bíráltunk olyan országokat, amelyek azt mondták, hogy a multikulturális társadalom értékesebb, mint egy homogén társadalom”
– mondta a külgazdasági és külügyminiszter, hozzátéve, hogy hadd döntse el mindenki maga, hogy milyen társadalmat képzel el.
https://www.facebook.com/FideszHU/videos/266314790570297/
Megértem, hogy Önnek más véleménye van ebben a kérdésben és nem is fogom elítélni ezért”
– folytatta Szijjártó, majd azt kérte a riportertől, hogy ő se ítélkezzen felette. Az, hogy melyik ország milyen társadalomban akar élni, az az ő szuverén döntése kell, hogy legyen.
Nem akarunk megszállókat”
– idézte Amanpour a miniszterelnök szavait, amellyel Orbán Viktor az Európába özönlő gazdasági migránsokat jellemezte. A kifejezéssel Szijjártó Péter egyetértett.
A riporter felidézte, hogy Magyarországnak jelenleg nincs migránsproblémája, nem élnek idegen tömegek az országban és jelenleg nem is tudnak idejönni. Tehát a számokkal nincsen probléma. Akkor ez valójában kulturális kérdés? – kérdezte a riporter.
Ha eddig nem álltunk volna ellen, akkor lenne ilyen problémánk”
– mondta Szijjártó.
Tehát Önök a „tűzfal”? – utalt Magyarország lezárt határaira a riporter.
Mi tulajdonképpen megvédjük a határainkat, és eleget teszünk a schengeni kötelezettségeinknek”
– emelte ki a miniszter, majd el is mondta, hogy mik ezek a kötelezettségek. „A schengeni szabályok egyértelműen fogalmaznak” – folytatta Szijjártó: „ha egy olyan tagállamról van szó, amely az EU határán van, akkor eleget kell tennie a következő követelményeknek: biztosítani kell, hogy a határon csak a határátkelőkön keresztül lehessen átjutni; mindezt megfelelő dokumentációval lehet csak megtenni; és csak a meghatározott időben. Ezeknek meg kell felelnünk és meg is felelünk”.
„Azonban vannak más értékek is az EU-ban, amelyeket pedig megsértenek. Ilyen például a jogállamiságra vonatkozó szabályok, amelyek miatt el is indult a hetes cikkely szerinti eljárás” – mondta Amanpour.
Milyen érzés, hogy az EU emiatt megbüntette Magyarországot?”
– kérdezte a riporter. Szijjártó így válaszolt:
Még nem büntettek meg minket”
– emelte ki a külgazdasági és külügyminiszter. Majd így folytatta:
azon kevesek közé tartozom, akik végigolvasták a jelentést. 69 pontban vannak állítások megfogalmazva Magyarországgal kapcsolatban, amiből 13-mal kapcsolatban már a jelentésről való szavazás előtt megállapodott a magyar kormány és az Európai Bizottság. 19 olyan pont van, amelyről tárgyalásokat folytatunk és 37 egyszerűen hazugság. A cseh kormány, a cseh miniszterelnök, a lengyel kormány azonnal világossá tette, hogy bármilyen Magyarország elleni szankciót azonnal megvétóznának”
– mondta Szijjártó. Hozzátette: ugyanilyen eljárás folyik Lengyelország ellen, és hasonló esetben mi is vétózunk.
Forrás: 888.hu