Home Tudástár Autók - motorok - hajók Szervizbe viszed a kocsid? Így vágnak át, ha nem figyelsz!

Szervizbe viszed a kocsid? Így vágnak át, ha nem figyelsz!

In­ter­ne­tes fó­ru­mo­kon fo­lya­ma­to­san árad a pa­nasz­özön az au­tó­ja­ví­tókra – gyak­ran nem is alap­ta­la­nul. A Fo­gyasz­tó­vé­delmi Ha­tó­ság most össze­szedte, mire fi­gyel­jünk leg­in­kább, ha szer­vi­zelni visszük az autót.

Kamu alkatrészcserékről, túlszámlázásról, olajcserés lehúzásról panaszkodnak internetes fórumokon a pórul járt autótulajdonosok.Egy laikussal sok mindent meg lehet csinálni, és meg is csinálnak a pénzre hajtó szerelők. Egy futóműbeállítást például elég bonyolult ellenőrizni, hogy tényleg elvégezték-e…

Szervizbe viszed a kocsid? Így vágnak át, ha nem figyelsz!
Nehéz megmondani, mi a motor baja (Fotó: Pinterest)

Régi trükk az is, hogy alkatrészcserénél a gyártói kedvezménnyel beszerzett darabot teljes áron adják tovább. S mi van akkor, ha egy pár fékbetétet cserél ki a szerelő, miközben elkéri a négy alkatrész árát? A megrendelő fizet, s nem lehet biztos abban, hogy nem verték-e át.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság egy átfogó ellenőrzés után 3 pontban foglalta össze, hogy mire figyeljünk, amikor szervizelni, javítani visszük a kocsit.

Mindig előre tájékozódjunk a díjakról. Ha az óradíj/munkadíj nincs feltüntetve, kérdezzünk rá, hogy ne a fizetésnél érjen minket meglepetés.

Fontos tudni, hogy a 10 ezer forintnál drágább autóalkatrészek esetében is egy év jótállást, illetve két év szavatosságot kell biztosítania kereskedőknek, szervizeknek.

Mindig kérjünk számlát. Éppen azért, hogy a jótállási jogunkkal probléma esetén élni tudjunk.

Ha csak nincs jól bejáratott, megbízható autószerelőnk, akkor nem árt, ha a kocsinkat egy szervizügyekben jártas ismerőssel együtt visszük javíttatni. Ugyanis a már említett átfogó ellenőrzésből kiderült, hogy  103 autószervizből 51 esetben (50%) próbáltak trükközni a megrendelők kárára.

Például hiányzott a szolgáltatási díj, vagy nem volt egyértelmű, vagy nem volt jól olvasható. Az is

előfordult, hogy nem adtak tájékoztatást a javítás óradíjáról, vagy azt nem megfelelően tüntették fel.

A jótállási jegyeket 73 esetben vizsgálták, 37 alkalommal tártak fel valamilyen szabálytalanságot, ami igen magas, 51 százalékos kifogásolási arányt jelent. Az ellenőrzött vállalkozások 14 alkalommal, azaz a vizsgált esetek 19 százalékában egyáltalán nem adtak át jótállási jegyet.

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás