Mindössze 13 éves volt Seregi Zoltán, amikor az egész ország megismerte őt a Tüskevár Tutajosaként. A Fekete István regényéből készült, 1967-ben bemutatott nyolcrészes ifjúsági filmsorozat azonnal hatalmas sikert aratott, és máig gyakran tűzik műsorra a csatornák.
Ráadásul hiába telt el azóta több mint ötven év, mit sem vesztett népszerűségéből. A gyerek sztárokkal foglalkozó sorozatunk utolsó részében Seregi Zoltánt kérdeztük, aki jó szívvel gondol vissza a forgatásra, ám egyszer sem nézte újra a sorozatot.
– Sajnos azt már nem tudnám visszaidézni, hogy milyen volt az első forgatási nap, de máig előttem van a Tassi-zsilip, ahol dolgoztunk. Arra emlékszem, hogy nagyon izgatott voltam, talán még izgultam is, de hatalmas élmény volt. Vicces történet, hogy nekem akkor kellett megtanulnom evezni, hogy a forgatásra úgy tűnjön, mintha mindig is ezt csináltam volna. Eleinte segítettek, de úgy éreztem, szükségem van még egy kis gyakorlásra, ezért egyedül jártam ki a Városligeti-tóhoz – emlékezett vissza nevetve Seregi.
Zoltán édesapja, a Jászai Mari-díjas színházi rendező, Seregi László révén már ismerte a művészek világát, így nem volt számára idegen terep a forgatás sem.
– Sokat tanultam a színészektől és a rendezőtől, Fejér Tamástól. Nagyon jó emlékeim vannak arról az időszakról, bár bevallom, nem szerettem, amikor felismertek az utcán, vagy amikor összesúgtak a buszon. Több száz levelet kaptam, nagy részét nem is tudtam elolvasni, nemhogy válaszolni nem volt időm, mert iskolába jártam és edzésre. Sok velem azonos korú lány írt, szép szerelmes levelek voltak azok, a fiúk pedig azt szerették volna, ha barátkozunk, és együtt járunk vadászni, horgászni, mert a filmben jó voltam benne. Nem is lett volna szívem megírni, hogy ez nem így van – magyarázta nevetve Seregi. – Sosem közösítettek ki a társaim a szerepem miatt, sőt még évekkel később is sokat köszönhettem neki. A katonaságnál felismertek, hogy én vagyok Tutajos, ezért egyből zászlóaljvezető lettem, és kaptam jutalomszabadságot is.
A film igazi siker lett, kiállta az idő próbáját. Nemcsak az a generáció kedveli, amely felnőtt rajta, a mai kamaszok is örömmel nézik meg a sorozatot.
– Gyakran hívnak iskolákba beszélgetni a műről, de még tematikus tábor is volt, ahová invitáltak. Én nem nézem újra, de semmit, amiben szerepeltem, túl kritikus vagyok magammal – mondta Seregi, aki a gimnázium után magyar nyelv és irodalom szakon diplomázott, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakát végezte el. 2015 óta a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója, munkásságát idén Jászai Mari-díjjal jutalmazták. – Ha nincs a Tüskevár, akkor is ezen a pályán kötök ki. Apám is rendező volt, mellette már gyerekként teljesen magával ragadott ez a világ.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: Blikk