A modulzáró vizsgákat követően 504 fő iskolaőr részvételével vette kezdetét a 2020/21-es tanév.

Az iskolaőrök toborzásáról, képzéséről és szolgálatba állásukról tartott közös sajtótájékoztatót 2020. szeptember 2-án a rendőrség székházában dr. Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) köznevelésért felelős államtitkára, Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára és dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes.

Az oktatás zavartalan ellátásának biztosítása, a nevelő-oktató munka hatékonyságának támogatása, valamint az oktatási intézmények rendjének fenntartása hívta életre az iskolaőrséget. A rendőrség – a vonatkozó törvény hatályba lépésének napján – 2020. július 16-án kezdte meg a toborzást, az EMMI, az ITM és az Agrárminisztérium által megnevezett köznevelési és oktatási intézményekbe.

Az álláspályázatra 2020. augusztus 3-ig 1409 fő jelentkezett, akik közül az alkalmassági (egészségügyi, pszichológiai és fizikai) vizsgálatokat követően 504 fő (423 fő intézményi iskolaőr és 81 fő tartalék iskolaőr) került be a képzési rendszerbe. Az országszerte 31 helyszínen zajló képzés pedagógiai-pszichológiai alapképzésből, bűnmegelőzési és konfliktuskezelési modulból, valamint rendvédelmi felkészítésből és gyakorlatból állt. Az EMMI, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a rendőrség szakemberei együtt végezték a vizsgáztatást: 131 nő és 373 férfi tett végül sikeres záróvizsgát. Az iskolaőrök 5 évente kötelesek kiegészítő vizsgát tenni, amely során számot adnak elméleti és gyakorlati tudásukról egyaránt.

A sajtótájékoztatón hangsúlyozták: az iskolaőr olyan sajátos jogokkal felruházott, közfeladatot ellátó személy, aki az oktatási intézmény területén, tanítási időben dolgozik, a számára biztosított formaruhában (jelvénnyel, igazolvánnyal). Rendelkezik bizonyos intézkedési jogosultságokkal, mint például igazoltatás, helyszínbiztosítás, tetten ért személy visszatartása. Mivel a rendőrség alkalmazásában áll, a területileg illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság adott iskolával kötött együttműködési megállapodása szabályozza a közös feladatellátást, a gyermekek érdekeinek szem előtt tartásával. Az iskolaőrök munkáját az oktatási intézményekben már évek óta jelen lévő iskolarendőrök, illetve iskolai bűnmegelőzési tanácsadók is támogatják.

Az iskolaőrök toborzása és képzése továbbra is folytatódik, a felvételi követelményekkel, valamint a képzéssel kapcsolatban ajánljuk szíves figyelmükbe a témában eddig megjelent közleményeinket.

police, Hirmagazin.eu