Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Szenzációs felfedezés – A zene gyógyító hatalma

Szenzációs felfedezés – A zene gyógyító hatalma

Biztos sokszor hallottuk már azt a kifejezést, hogy valakinek a „zene a vérében van”.

A tudósok most egy csepp vérrel végeztek egy furcsa és rendhagyó kísérletet, és szenzációs felfedezés lett belőle.

A Stuttgarti kutatók egy csepp friss vért cseppentettek egy sötét alapra, elindították a nagyfelbontású kamerát, majd megvárták, amíg a vércsepp nyugalmi állapotba kerül. Miután ez megtörtént, a vércseppre irányították a hangszórót és egy kellemes zongoradarabot játszottak le.

A vér azonnal reagált a hanghullámokra, a felvétel tanúsága szerint a szerkezete megváltozott, besűrűsödött.

728x90 100

A két kutató, Anette Kolb és Katharina Sinner ez után keményebb zenére váltott. A vércseppnek heavy metal zenét kezdtek lejátszani. A reakció most sem maradt el. A vér szerkezete szétesett, majdhogynem elemeire bomlott. Megállapítható, hogy a zene nem csak hallásunkon keresztül az érzelmeinkre hat, de testnedveink is komolyan reagálnak rá.

Alább felsorolunk néhány betegséget, állapotot, majd mutatjuk azt is, hogy ezek esetén – a tapasztalatok alapján milyen zenét érdemes hallgatni:

Álmatlanság ellen: Szimfóniák lassú tételei, Beethoven Holdfény szonátája, Bach csembalódarabjai, Schumann Álmodozása, Gershwin Nyáridőben című darabja.

Baleset, sokk ellen: Feszültségoldásra olyan zenét lehet ajánlani, amelyet jól ismer és szeret a beteg. Ravel Bolerója, Mendelssohn e-moll hegedűversenye vagy a Hair című musicalből a Let the Sunshine In című szám segíthet abban, hogy ismét talpra álljon, maga is akarja a gyógyulást.

Depresszió ellen: Minden barokk zenének hangulatjavító hatása van.

Felhasználható még Vivaldi Négy évszaka, Bach I. brandenburgi versenye, Beethoven VIII. szimfóniája.

Feltöltődéshez energiaforrásként: Beethoven IX. szimfóniája (különösen az Örömóda), Bach d-moll toccata és fúgája, valamint az V. brandenburgi versenyének első tétele, Leonard Bernstein West Side Storyjából az I Feel Pretty című dal.

Fáradtság ellen: Vivaldi: C-dúr versenymű két trombitára, vonósokra és csembalóra, Purcell: Versenymű két trombitára, Rimszkij-Korszakov: Spanyol capriccio, indulók.

Fejfájás, migrén esetén: Mozart 39. (Esz-dúr) szimfóniája és A-dúr zongoraversenye.

Éles fájdalom ellen: Hacsatúrijan Kardtáncát javasoljuk.

Gátlás leküzdésére: Ravel Bolerója, Csajkovszkij VI. (Patetikus) szimfóniája, Dukas A bűvészinasa, dzsessz-, blues- és dixieland-darabok, Simon és Garfunkel The Boxer című száma.

Gutaütés esetén: Az utókezelést megkönnyítheti minden ritmikus, könnyen érthető zene, továbbá a metronóm ritmusa, rap, népdal vagy bármely kedvenc zeneszám közben.

Gyermek sérülése esetén: Csajkovszkij Diótörő című szvitje, egyszerű gyerekdalok. A lényeg, hogy a gyerek is ismerje a dallamot, és együtt dúdolja a zenével. A dúdolás felszárítja a könnyet.

Koncentrációs zavar esetén: Mozart D-dúr szonáta két zongorára, halk barokk háttérzene, hangos felolvasás Händel Vizi-zenéjének lassú tételeire.

Magas vérnyomás ellen: Gregorián énekek, Mozart: Versenymű fuvolára és hárfára, Simon és Garfunkel: Bridge Over Troubled Water című száma.

Forrás: Netextra

Exit mobile version
Megszakítás