Zárt ajtók mögött” beszélgetés Dr. Ligetvári Ferenc professzorral, korábbi környezetvédelmi miniszterrel, és Huszár Viktorral, a Megoldás Mozgalom elnökével..
Több ezer milliárd forintot spórolhatna évente Magyarország, ha a mezőgazdaságban használt műtrágya helyett, a szennyvizet hasznosítanák újra! Ezt állítja dr. Ligetvári Ferenc, környezetvédelmi szakember, az Orbán-kormány korábbi környezetvédelmi minisztere. A professzor egyebek mellett, erről is beszélt Huszár Viktornak, a Megoldás Mozgalom elnökének, aki „Zárt ajtók mögött” címmel indított tényfeltáró, közéleti podcast sorozatot a MEMO youtube csatornáján.
A kertépítész, vízgazdálkodási szakmérnök az adásban elmondta, hogy már a 80-as években is rendelkezésre álltak olyan tanulmányok, amelyek megállapították, hogy a szennyvízből minimum 3 olyan ásványi anyag kivonható, amely újrahasznosítható lenne a mezőgazdaságban, tápérték lehetne a növényeknek, kiváltva a napjainkban egyre dráguló műtrágyát.
A szakember szerint az eljárással akár dupla rezsicsökkentés is végrehajtható lenne a szennyvíz újrahasznosításával.
Minden országnak hatalmas energiaköltségeket okoz, hogy a szennyvízből kivonják a káros, ember által szintetizált anyagokat, a xenobiotikumokat. Ezek a költségek megspórolhatóak lennének, ha a szennyvizet a mezőgazdaságban – a megfelelő körülmények között – újrahasznosítanák. A folyamattal minimálisra lehetne csökkenteni a szükséges műtrágya mennyiségét, így a műtrágya előállításán is lehetne spórolni. Az egekbe szökött gázárak miatt, a műtrágyát előállítani csak igen magas költségekkel lehet, a szennyvíz újrahasznosításával viszont ez is megspórolható lenne – jelentette ki dr. Ligetvári Ferenc. A MEMO elnökének kérdésére, hogy miért nem alkalmazta ezt az eljárást senki 1984 óta (akkor merült fel az újrahasznosítás gondolata elsőként), a professzor azt válaszolta, hogy egyszerűen nem volt rá politikai akarat és a timföld eddig viszonylag olcsón előállítható volt, azaz nagy mennyiségben rendelkezésre állt!
Dr. Ligetvári Ferenc a beszélgetés alkalmával azt is elmondta, hogy a fent leírtakra vannak jó, követendő példák, egyebek mellett Izraelben is, hiszen ott az ország a keletkező szennyvízének a 75%-át újrahasznosítja a mezőgazdaságban, Fokvárosban kizárólag tisztított szennyvízzel töltik fel az úszómedencéket!