Megdöbbentő képek terjednek a Bodrog folyóról a közösségi médiában. A folyó egy szakaszán szinte nem is látszik a vízfelszín a műanyag palackoktól, szemeteszsákoktól és egyéb hulladéktól.

Szemetet szednek a Bodrogon.
Kép: Zöld Kör

A szennyezésről egy olyan természetjárót kérdeztünk, aki a közösségi médiába töltötte fel a képeit a folyót eltorlaszoló szemétáradatról.

Császár Péter 6 éves kora óta vízitúrázik, de olyasmit még nem látott, amivel április legvégén szembesült a Bodrogon: egy áthatolhatatlan műanyagsziget gyakorlatilag teljes szélességében eltorlaszolta a folyót.

A folyón felhalmozódott műanyagokról és szemétről az egyik legnagyobb nyilvános magyarországi Facebook-csoportban posztolt egy döbbenetes és szomorú képet, amely után megkerestük az üggyel kapcsolatban.

A Bodrog folyó onnan ered, ahol az Ukrajna felől érkező Latorca folyóba beleömlik az Ondava nevű folyó”

– mondta Császár.

Ez a torlasz pár száz méterrel efelett a torkolat felett, vagyis a Bodrog folyó kezdete felett található, mintegy 100-200 méter hosszan, folyamatosan gyarapszik, és amire az eddigi 30 évben nem láttunk példát: teljes szélességében!”

– emelte ki.

                                                  Fotó: Császár Péter.

Egyelőre tehát ez a folyóban levő szeméthegy a határ szlovákiai oldalán található, ám ez nem biztos, hogy mindig így lesz, ugyanis ha egy áradással hirtelen megnő a folyó vízszintje és vízhozama, akkor ezt a szeméttengert könnyen áthozhatja a víz Magyarországra. A Bodrog teljes 65 km-es hosszából ugyanis csak kerekítve 14 km-es a szlovákiai szakasz, tehát nagyjából ilyen távolságra van a határtól a szeméttorlasz. Ha megindul, akkor a folyó átlagos folyási sebességét alapul véve 14-18 óra alatt Magyarország területére úszhat a feltorlódott szeméttömeg.

A hulladék ilyen mértékű feltorlódását az okozhatta, hogy néhány fa kidőlt és a folyómederben landolt, ezek felfogták az uszadékfát és egyéb úszó hulladékot, amely miatt összetorlódott minden, amit a folyó magával sodor.

                                 Panorámakép a torlaszról. Fotó: Császár Péter

Császár Péter szerint az is jól látszott a helyszínen, hogy némelyik fát kivágták, és ezek között vannak igazán nagyok is, amelyeknek az átmérője az 1 métert is meghaladhatja. A tapasztalt vízitúrázó elmondta, hogy a szeméttorlasz kialakulásának oka, hogy

Ukrajnában – több más szolgáltatással egyetemben – a szemételszállítás sem megoldott, pláne nem a szelektív hulladék gyűjtés.”

Hozzátette, hogy az ukrajnai háború valószínűleg szintén nem segít a helyzeten, és ha össze is gyűjtik a hulladékot valamilyen szervezett formában, akkor is csak egyszerűen leborítják az árterekre, hiszen a víz úgyis elviszi majd!…”

                                                    Fotó: Császár Péter

Az elképesztő állapotokról egy videót is készített Császár Péter:

A szeméttorlasszal kapcsolatban elküldtük kérdéseinket az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóságnak is. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy a Bodrog mikor szokott áradni és ha ez megtörténik, akkor milyen esély van arra, hogy a szemétsziget leússzon egészen Magyarországig.

A kérdéseinkre Kovács István, az igazgatóság munkatársa válaszolt. Mint mondta, a képeken is látható torlódott szemét a szlovákiai oldalon alakult ki, Bodrogszentmária térségében, ugyanakkor hivatalos tájékoztatást a szlovákiai társszervektől nem kaptak. Kovács közlése szerint sajnos többször is előfordult hasonló jelenség, különös tekintettel a magyarországi folyók külföldi vízgyűjtő területein, vélhetően illegális hulladéklerakás következtében.

Sajnálatos módon a magyar területen is előfordul hasonló eset, azonban az őri és figyelőszolgálat igyekszik időben észrevenni és felderíteni ezeket – mondta.

Arra kérdésre, hogy a Bodrog vízszintjének hirtelen megemelkedése esetén reális esély van-e arra, hogy a szeméttorlasz a Bodrog magyarországi szakaszára ússzon, a szakember igennel felelt, azonban kiemelte:

ilyen esetekben mindig jelezzük a problémát az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) felé. Többször előfordult kommunális eredetű hulladékszennyezésből fakadóan hasonló probléma a hazai folyószakaszon, jellemzően az árhullámok kialakulásának, levonulásának időszakában. Ilyenkor a szennyezés volumenétől és jellegétől függően kerülnek meghatározásra a műszaki beavatkozási lehetőségek és módok”

– mondta Kovács István.

A szakember kérdésünkre elmondta, hogy a Bodrog folyó leggyakrabban a tavaszi időszakban és ősszel szokott áradni, ám nem kizárt, hogy a folyó vízgyűjtő területére hulló nagyobb mennyiségű csapadék a mellékvízfolyásokon árhullámokat okozva az ártérről bemossák a lerakott hulladékot, növényi eredetű anyagot a folyóba. A szlovákiai folyószakaszon készült, jellemzően kommunális, illetve természetes eredetű (fatörzsek, növényi maradványok) torlasz részleges, vagy teljes megindulását az esetlegesen kialakuló kedvezőtlen hidrológiai folyamatok befolyásolják.

Mindez azt jelenti, hogy a későbbiekben csapadékos időjárás esetén megindulhat a szeméttorlasz Magyarország irányába.
Forrás: 888.hu