Új „trend” hasít a TikTokon: amerikai anyukák egészségtelen és trash ételekkel etetik a gyerekeiket, és ezt ki is posztolják. Az utóbbi időben már-már elárasztották a felületet azok a videók, amelyekben amerikai anyukák különféle feldolgozott ételeket készítenek – sok esetben csak elrendezgetik a tányéron – az akár még csak egy éves gyerekeiknek. A videók kikerülhetetlenek, hiszen ha valaki először lát ilyet, sanszos, hogy nem fog hinni a szemének, ezért meg fogja nézni a többit is – írja a noizz.hu
A műfaj origója Alexandra Sabol, aki alexbabii97 néven található a platformon, védjegye pedig, hogy a videói elején odavágja a műanyagtányérokat a pultra, illetve hogy különféle „szörnyetegkajákat” készít a gyerekeinek, akik közül a legfiatalabb csupán egyéves.
Szörnyetegkaja alatt részben magát az ételt, részben az ételek párosítását értem: esetében jól megfér egymás mellett a mirelit dino nuggets a mirelit krumplival, ketchuppal és banánnal. Fűszerezésben sem ismer kegyelmet, úgy szórja a fokhagymaport, mintha nem lenne holnap.
A TikTok-felhasználók akkor akadtak rá ki igazán, amikor az egyik videójában „reggelit” készített a gyerekeinek, vagyis kanállal feldarabolt pár porcukros fánkot, majd mellétett egy zacskós gyümölcslevet.
Folyamatosan érkeznek a reakcióvideók, amelyekben hol egészséges alternatívákat javasolnak az anyukának, hol arról beszélnek, hogy mennyire egészségtelen ilyen ételekkel etetni egy gyereket. A kommentszekcióban viszont sokan védik is, mondván, „legalább kapnak enni”.
De nem ő az egyetlen. Többek között MariClareMacLamroc, a 18 éves tinimami is részben arra építi a platformját, hogy gyorskaját, mirelitet, színes-cukros ételeket ad a kétévesének.
Bár a videók csalókák, hiszen minden étkezéshez kapnak a gyerekek legalább két szem epret, áfonyát vagy banánt, a videó alatti kommentelők figyelmét nem tudják elterelni a fagyasztott, zsíros, olajos, cukros ételek folyamatos jelenlétéről. A magas nézettséget produkáló TikTokkerek pedig egy komoly egészségügy krízisre krízisre mutatnak rá.
Gyerekek és az egészséges étel
Bár az interneten könnyű mindenkinél okosabbnak lenni, és esküdözni, hogy mi sosem etetnénk ilyenekkel a gyerekeinket, ráadásul megkérdőjelezhető, hogy mennyire etikus azzal nézettséget gyűjteni, hogy feldolgozott élelmiszerrel tömöd a gyerekeidet, a probléma ennél sokkal mélyebben gyökerezik.
Az Amerikai Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szerint a 2-18 éves korú gyerekek a kalóriák nagy részét két élelmiszercsoportból szerzik: tejtermékekből és olyan szénhidrátokból, mint a péktermékek és üdítőitalok, míg a zsírokat olyan snackekből, mint popcorn vagy chips.
Sok szakértő arra vezeti vissza a problémát, hogy az amerikai gyerekek azért táplálkoznak rosszul, mert szüleik nem tudnak eleget a témáról. Dina Rose szociológus és táplálkozási szakértő szerint viszont ez baromság, hiszen „ki gondolná, hogy a muffin egészségesebb, mint a répa”? Úgy gondolja,
a szülők azért etetik rosszul a gyerekeiket, mert így akarják.
Nem abban az értelemben, hogy szándékosan meg akarják betegíteni őket, hanem azért, mert ez egyszerűbb. Fel is sorolt 10 gyakori indokot:
- Nem hiszik, hogy a gyerekek képesek szeretni az egészséges ételeket (a kutatásokból pedig kiderül, hogy a legtöbb amerikai valóban nem szereti az egészséges ételeket);
- azt gondolják, hogy a gyerekkor azt jelenti, hogy cukorkát, sütit, tortát kell enni;
- szeretik boldoggá tenni a gyerekeiket;
- azt akarják, hogy a gyerekeik rendszeresen egyenek;
- nem akarnak minden nap, minden étkezésnél vitát;
- nem akarják kidobni azokat az ételeket, amikhez a gyerekek hozzá sem nyúlnak;
- próbálták megtanítani a gyerekeknek, hogy zöldséget és gyümölcsöt kell enni, és elfáradtak ebben;
- nem gondolják, hogy a gyerekeik olyan rosszul étkeznének, mert legalább egy zöldséget esznek naponta (igen, nem egyszer, hanem egyet – szerk.), a csirke nuggetsben pedig van fehérje;
- nem akarják, hogy éhesek legyenek a gyerekeik;
- a gyerekeik ezeket az ételeket szeretik, és semmit sem tehetnek ellene.
Alacsony jövedelem = egészségtelen táplálkozás
A TikTok-trend kapcsán sokszor felmerül a kommentelők között, hogy ér-e vajon úgy pálcát törni a szülők fölött, hogy nem ismert az anyagi helyzetük. Bár az anyagi helyzet valóban összefügg azzal, hogy a szülők mennyire etetik egészségesen a gyerekeiket, ennek oka nem is olyan egyértelmű, mint gondolnánk.
Egy gyereket etetni nemcsak a táplálkozásról szól, hanem a szeretet kommunikálásának eszköze is, írja a The Imprint, amely az amerikai gyermekjóléti és ifjúsági igazságszolgáltatási rendszerével foglalkozik. Az alacsony jövedelmű szülők esetében az étkezések nem azért állnak sokszor gyorskajából és nassolnivalóból, mert tudják, mi az egészséges, vagy mert nem törődnek a gyerekeikkel. Inkább azért, mert az édességek megfizethető módját kínálják a gyerekük szükségleteinek és vágyainak kielégítésére.
Egy, a Stanford Egyetemen készült tanulmány pedig ezt alátámasztani látszik: 160 szülővel és gyerekkel készítettek interjút, amiből kiderült, hogy az alacsony jövedelmű szülőket a gyermek kérésének kielégítése motiválja inkább az üdítő megvásárlására, és nem az árak.
Egyre több a cukorbeteg gyerek
Hiába a jó szándék vagy a TikTokos nézettségnövelés iránti vágy, a számok egészen tragikus képet festenek.Az egészségügyi szakértők szerint az Egyesült Államokban a gyermekek étrendje drámaian romlott az elmúlt két generáció alatt, ami az elhízás és a cukorbetegség ugrásszerűen megnövekedett arányához vezetett, és mindkettő más betegségek és a rövidebb élet kockázatának teszi ki a gyerekeket, írja a Live Science.
Azoknál a gyerekeknél, akik már korán rossz étkezési szokásokkal rendelkeznek, nem teljes mértékben tehető felelősség az édesszájúság. Azért vonzódnak ezekhez az ételekhez, mert otthon és az iskolában is megtanulják, hogy ezeket nyugodtan ehetik, mondta Eileen Kennedy, az ohiói Cleveland Clinic gyerekpszichológusa.
Napjainkban az Egyesült Államokban a 2-19 éves gyerekek 19,7 százaléka túlsúlyos. Lebontva ez azt jelenti, hogy az elhízás gyakorisága a 2-5 évesek körében 12,7 százalék, a 6-11 évesek körében 20,7 százalék, a 12-19 évesek körében 22,2 százalék. Ehhez képest 1976-1980 között a 2-17 évesek csupán 5 százaléka volt elhízott.
A legfrissebb adatok szerint 2015-2018 között egy átlagos amerikai a napi teljes kalóriabevitelének 47,1 százalékát egészségtelen ételekből vitte be. Az elhízás pedig számos egészségügyi kockázatnak teszi ki a gyerekeket, mint cukorbetegség, szívbetegségek és rák. Egy 2023-as tanulmány szerint pedig az Egyesült Államokban a 20 év alattiak körében 283 ezer fiatal szenved cukorbetegségben (2011-ben ez a szám 151 ezer volt). Ha ez így megy tovább, a A CDC jelentése szerint a 2-es típusú cukorbetegség elterjedése körülbelül 70 százalékkal növekedhetnek a közeljövőben.