Hiába áll Tomhauser István mellett a törvény, senki nem vonja felelősségre a bűnöst.
– Sejtésem sem volt arról, hogy mi mindennel szembesülök egy új lakás építtetésébe belevágva – mondta a Blikknek Tomhauser István, akit a Magyar Atlétikai Szövetség 2010-ben és 2017-ben az év edzőjének választott. Tomhauser István 2017-ben Nagytarcsán nézett ki magának egy akkor épülő társasházban egy lakást. Eladta budapesti otthonát, majd albérletbe költözött.
– Hetente kimentem megnézni a munkálatokat, de az építkezés nagyon lassan haladt. Az átadás tervezett időpontja előtt, 2017 szeptemberében még csak a csupasz falak és a födém jelentették a házat.
A férfi felkért egy független műszaki ellenőrt, aki azzal szembesítette őt, hogy 2018 tavasza előtt nem költözhet be a lakásába.
– Ez az ellenőrzés volt a törési pont a vállalkozónál, innentől megromlott a viszonyunk. Megijedhetett attól, hogy kiderül: eltért az építési engedélytől, ugyanis nem három lakást alakított ki az épületben, hanem négyet.
A kommunikációs problémák áthidalására Tomhauser segítséget kért az okiratokat ellenjegyző ügyvédtől, aki azonban csak húzta-halasztotta az ügyet.
– Megbíztam egy másik ügyvédet a széljegyem meghosszabbításával, ami miatt dühösek lettek rám. Végül a vállalkozó arra a hazugságra hivatkozva, hogy nem fizetek, 2017 decemberében egyoldalúan felmondta a szerződést, az addig befizetett kilencmillió forintomat nem adta vissza.
Tomhauser pert indított a lakás tulajdonjogáért.
– A Gödöllői Járásbíróság alig fél év alatt jogerősen kimondta, hogy az elállás jogszerűtlen volt, a lakás jár nekem, persze a hátralévő vételárrészlet kifizetése mellett, illetve, hogy a vállalkozónak ki kell fizetnie a kötbért. Persze, ezt nem tette meg, csak végrehajtóval tudtam az összeget és a perköltséget behajtani. István ekkor tudta meg, hogy a vállalkozó eladta a lakását másnak, ezután tett feljelentést a rendőrségen.
– Ez két éve volt, nem tudok arról, hogy akár csak tanúként meghallgatták volna a cég illetékeseit. Nem intézkedtek a cég vagyonának biztosításáról sem, így a kft.-t ki lehet üríteni. Mindezek miatt a nyomozást megpanaszoltuk az ügyészségen. Ott 2020 tavaszán megállapították, hogy késedelmesen intézkednek, veszélybe került, hogy a pénzemet valaha is visszakapjam.
Tomhauser felkeresésére az ügyvédi kamara a kárt okozó ügyvédet kétszázezer forintra büntette.
– Mindebből számomra az derül ki, hogy Magyarországon a jogi kiskapukat kijátszva megéri csalni, mert nem csípik nyakon a bűnözőt, ha meg véletlenül igen, akkor csak minimális büntetést kap. Négy éve albérletben élek, a károm 35 millió forint körül van: a befizetett előleg mellett ennyivel többet érne ma ez a lakás.
A Blikk megkereste a rendőrségen bepanaszolt cég ügyvezetőjét is. Az asszony azt kérte, a férjével beszéljünk, mert a vevőkkel ő foglalkozott, ám a férfit nem lehetett elérni.
Tényleg nincs gyanúsított
Tomhauser ügyére vonatkozóan a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Blikknek megerősítette, hogy a XVI. kerületi kapitányságon sikkasztás gyanúja miatt elrendelt nyomozás ismeretlen tettes ellen zajlik, de gyanúsítottként még senkit nem hallgattak meg.
Súlyos büntetés?
Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke az ügyben megbüntetett ügyvéd kapcsán azt mondta, a fegyelmi büntetés nem azonos azzal, amit bűncselekmények elkövetéséért szabnak ki.
– A kamarai szankció a megrovástól a figyelmeztetésen át egészen az egymillió forintos pénzbírságig terjedhet, és úgy gondolom, hogy a kétszázezer forintos pénzbírság már súlyos retorzió – vélte Bánáti.
Segítünk
Ha Önnel is történt hasonló, írjon a [email protected] e-mail-címre, vagy a www.facebook.com/groups/blikkugyek csoportba!
Forrás: Blikk / Hirmagazin.hu
Fotó: Grnák László