Az egyházmegye és Szeged városa régi adósságát törleszthette, amikor 1995. június 29-én Gyulay Endre megyéspüspök megnyitotta a Dóm téren, a Püspöki Palota egyik szárnyában – az egykori Szent Imre kollégium alagsorában kialakított – Egyházmegyei Múzeumot és Kincstárat.

A magyarországi egyházmegyék területében bekövetkezett átrendezések miatt 1993 óta a Szeged-Csanádi Püspökség gyakorlatilag Csongrád és Békés megye határain belül működik. Így tehát, amikor 1993-94-ben nekiláttak a múzeum állandó és végleges kiállításának megszervezéséhez, Csongrád és Békés megye plébániáiról gyűjtötték össze az anyagot. A kiállítás a legrégibb időktől a 19. század végéig kíséri végig s mutatja be az egyházművészeti eszközök, tárgyak fejlődését.

Sajátos anyagot láthat a teremben az érdeklődő. Olyan tárgyakat, melyeket eredeti környezetükből, a templom áhítatos levegőjéből emeltünk ki, s melyek évszázadokon át a vallásos ember hitéletének eszköztárához tartoztak, tükrözve az alkotók és a használók erkölcsi igényességét és egyben elkötelezettségét.

A kiállított tárgyak rendeltetésük szerint két nagy csoportra oszthatók. Egy részüket a mindennapi szertartások eszközeiként használták: ezek konkrét feladatokat láttak el. Ide tartoznak a szentmise során használt kelyhek, melyekben a bort tartották és a cibóriumkelyhek, amelyek az áldoztatáshoz szükséges ostya tárolására készültek, rendszerint kereszttel díszített fedéllel. A hónap első vasárnapján és egyéb ünnepeken tették ki imádásra a Krisztus testét jelképező ostyát, az Oltáriszentséget, melynek méltó bemutatását a szentségtartók, a montranciák szolgálták.

A tárgyak másik csoportja a díszítés feladatát, a barokk templombelső reprezentációját látta el. Az e célra alkotott darabok sem nélkülözik mindazon tartalmi vonásokat, melyek a hívő katolikus ember számára a hitbeli alapelveket fejezik ki. A miseruhák, egyéb hímzett textíliák barokk pompája szintén arra hivatott, hogy a hétköznapi élet szürke, szegényes világához képest ragyogó, csillogón gazdag túlvilági elképzelést testesítsen meg – nagyon is kézzel fogható módon.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=731
Cím: Dóm tér 5.
Tel: +36 (62) 420-932
E-mail: [email protected]
Web: www.szeged.hu