Az Egyesült Államokban az utóbbi időben felfutóban van az online matracvásárlás.
Az e-kereskedők kedvező áraik mellett máshogy is próbálják magukhoz édesgetni a potenciális vásárlókat: különösen népszerű lett az utóbbi időben, hogy a megvásárolt matracot a vásárlást követően akár egy évig indoklás nélkül, ingyenesen vissza lehet váltani. A Wall Street Journal cikke szerint ugyanakkor egyre többen álltak rá arra, hogy ezt az akciót arra használják, hogy teljes egészében elkerüljék a matracvásárlást.
A lap Karan Bin, a Slack nevű techcég alkalmazottjának történetét hozza példának. Bin 2016-ban költözött New Yorkba, nem tudta, hogy pontosan meddig marad a városban, viszont gyorsan és olcsón szereznie kellett egy matracot.
15 hónap alatt összesen 5 matracon aludt: mindegyiket visszavitette még az ingyenes próbaidő lejárta előtt, és visszakapta a teljes vételárat.
Bin azt mondta, eredetileg nem akart rendszert csinálni a dologból, de aztán az ideiglenes megoldásból permanens lett. A cikk szerint ebből lett mára szokás az amerikai piacon.
A kiskapu kihasználásához ugyanakkor odafigyelésre és fegyelmezett életvezetésre van szükség. A 26 éves adattudós, Lily Liu-Krason története bizonyítja, hogy ennek hiányában könnyen olyan matrac tulajdonosává válhat valaki, amit nem is igazán kedvel. Liu-Krasonnal egy kollégája tanácsolta, hogy olyan matracot vegyen, amit ingyenesen és indoklás nélkül vissza lehet küldeni.
Liu-Krason az egyik nagy online bolt, a Casper 100 napos akcióját kihasználva vett 800 dollárért egy matracot, amit még aznap ki is szállítottak. Csakhogy annak ellenére is elfelejtette időben visszaküldeni, hogy három figyelmeztetést is beállított a naptárában az ingyenes próbaidőszak lejárta előtt.
A hasonló helyzetek elkerülése érdekében Karan Bin külön Excel-táblát kezdett vezetni a matracairól. Egy alkalommal még 100 dolláros nyereséget is realizált az egyik vásárlásán, ugyanis a visszaváltáskor a matrac eredeti árát térítették vissza, Bin pedig akciósan vette a matracot. Olyan eset is volt viszont, amikor összekeverte, hogy mikor járnak le az ingyenes próbaidőszakok, és hirtelen két matraca lett, ezért az újat bontatlanul visszaküldte.
Bin egy ideje leállt a matraccserélgetéssel, mert egy olyan manhattani lakásba költözött, ahova nehezebb megszervezni a kiszállítást anélkül, hogy otthon legyen, de arra készül, hogy jövőre újrakezdi a kiskapuzást.
Ez a jelenség fenntarthatósági kérdéseket is felvet.
Az új matracokat áruló kereskedők ugyanis jellemzően nem a másodpiacon adják el a visszaküldött matracokat, hanem jótékonysági célra ajánlják fel, vagy újrahasznosítással foglalkozó cégeknek adják. Rosszabb esetben a szeméttelepre kerülnek az alig használt matracok.
Az online matracvásárlás – és ezzel együtt az ingyenes próbaidőszakkal való trükközés – az Egyesült Államokban 2015-ben futott fel. Ekkorra lett nagyon népszerű a Casper és a Tuft & Needle, és ekkorra jelentek meg tömegesen ezeknek a webshopoknak a kópiái.
Az online boltok népszerűsége pont annak tudható be, hogy az ingyenes kiszállítás és a próbaidő megspórolta a vásárlóknak, hogy a boltba kelljen menni a matracvásárláshoz. Michael Magnuson, a GoodBed.com alapítója a lapnak azt mondta, az elmúlt három évben 50 új e-kereskedő oldal jött létre, így jelenleg nagyjából 175 cég közül lehet válogatni.
A Tuft & Needle-t tulajdonló cég, a Serta Simmons Bedding szóvivője azt mondta, a vásárlóik 95 százaléka megtartja a matracokat a 100 napos próbaidő lejárta után is, tehát nagy többségüknek „nem a rendszer kijátszása a célja”.
Címlapkép: Hirmagazin.eu
g7, Hirmagazin.eu