Home Főhírek Külföld Százezer euró jár a berlini merénylő nyomravezetőjének

Százezer euró jár a berlini merénylő nyomravezetőjének

forrás: MTI/M1

Mintegy harminc millió forintnak megfelelő összeget ajánlott fel a német rendőrség annak, aki segít a tunéziai gyanúsított elfogásában.

Mint ismert a berlini rendőrség kedden elengedte a terrortámadással vádolt fiatal pakisztáni férfit, akiről időközben kiderült, hogy semmi köze nem volt a karácsonyi vásári mészárláshoz. Az első számú gyanúsított elengedése után kiderült, hogy nem egy pakisztáni, hanem egy tunéziai férfi követhette el a vasárnapi terrortámadást Berlinben. A kamion vezetőfülkéjében fellelt dokumentum szerint az elkövető tunéziai állampolgár lehet, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

Ralf Jäger észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter rendkívüli düsseldorfi tájékoztatóján a gyanúsított nevének említése nélkül elmondta, hogy az illetőt több német biztonsági szerv közveszélyes, radikális iszlamistaként tartotta számon. A tartományi és szövetségi hatóságok közös terrorelhárító központja (GTAZ) is foglalkozott ügyével, legutóbb novemberben, és az észak-rajna-vesztfáliai bűnügyi rendőrség kezdeményezésére a szövetségi legfőbb ügyészség súlyos, állam elleni bűncselekmény előkészítésének gyanúja miatt eljárást indított ellene.

Tucatnyi halott, ötven sebesült

Hétfő este Berlin nyugati részének központjában, az egyik leghíresebb karácsonyi piacon egy kamion belegázolt a tömegbe, tizenketten meghaltak, csaknem félszázan megsérültek, többen súlyosan. A halálos áldozatokról egyelőre annyit tudni, hogy hatan német állampolgárok. A sebesültek közül tizenketten továbbra is súlyos állapotban vannak.

Az M1 aktuális csatornának sikerült elérnie a berlini terrorcselekmény egyik magyar szemtanúját, aki a Híradónak elmondta: sokkot kapott az esemény láttán. A magyar nő ugyan fizikailag nem sérült meg, de időbe telik, amíg feldolgozza az eseményeket.

Mintegy harminc millió forintnak megfelelő összeget ajánlott fel a német rendőrség annak, aki segít a tunéziai gyanúsított elfogásában.  Mint ismert a berlini rendőrség kedden elengedte a terrortámadással vádolt fiatal pakisztáni férfit, akiről időközben kiderült, hogy semmi köze nem volt a karácsonyi vásári mészárláshoz. Az első számú gyanúsított elengedése után kiderült, hogy nem egy pakisztáni, hanem egy tunéziai férfi követhette el a vasárnapi terrortámadást Berlinben. A kamion vezetőfülkéjében fellelt dokumentum szerint az elkövető tunéziai állampolgár lehet, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.  Ralf Jäger észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter rendkívüli düsseldorfi tájékoztatóján a gyanúsított nevének említése nélkül elmondta, hogy az illetőt több német biztonsági szerv közveszélyes, radikális iszlamistaként tartotta számon. A tartományi és szövetségi hatóságok közös terrorelhárító központja (GTAZ) is foglalkozott ügyével, legutóbb novemberben, és az észak-rajna-vesztfáliai bűnügyi rendőrség kezdeményezésére a szövetségi legfőbb ügyészség súlyos, állam elleni bűncselekmény előkészítésének gyanúja miatt eljárást indított ellene.  Tucatnyi halott, ötven sebesült  Hétfő este Berlin nyugati részének központjában, az egyik leghíresebb karácsonyi piacon egy kamion belegázolt a tömegbe, tizenketten meghaltak, csaknem félszázan megsérültek, többen súlyosan. A halálos áldozatokról egyelőre annyit tudni, hogy hatan német állampolgárok. A sebesültek közül tizenketten továbbra is súlyos állapotban vannak.  Az M1 aktuális csatornának sikerült elérnie a berlini terrorcselekmény egyik magyar szemtanúját, aki a Híradónak elmondta: sokkot kapott az esemény láttán. A magyar nő ugyan fizikailag nem sérült meg, de időbe telik, amíg feldolgozza az eseményeket.    “Arra emlékszem, hogy ugye jöttem a vásárba és a hátam mögött egy olyan 20-30 méterre én csak egy óriási nagy csattanást, egy óriási nagy durranást hallottam és a nagy pánikszerű sikításokat és még akkor tettem egy pár lépést, és amikor megfordultam, akkor lettem rosszul, amikor megláttam, hogy összedőlt faházak és emberek fekszenek a földön és különböző kiabálásokat hallok, hogy “Vigyázz, bomba!” a másik azt kiabálta, hogy “Vigyázz, tűz van!”, a harmadik neveket kiabált, gondolom, hogy a hozzátartozója nevét. És akkor egy pár pillanatra úgy elvesztettem az eszméletemet, le kellett ülnöm, vagyis leültem a lépcsőre és utána, miután már jobban lettem, akkor kezdett kitisztulni előttem, hogy “Úristen!”, de még mindig nem tudtam, akkor sem, hogy mi történt.” – fogalmazott a szemtanú.

“Arra emlékszem, hogy ugye jöttem a vásárba és a hátam mögött egy olyan 20-30 méterre én csak egy óriási nagy csattanást, egy óriási nagy durranást hallottam és a nagy pánikszerű sikításokat és még akkor tettem egy pár lépést, és amikor megfordultam, akkor lettem rosszul, amikor megláttam, hogy összedőlt faházak és emberek fekszenek a földön és különböző kiabálásokat hallok, hogy “Vigyázz, bomba!” a másik azt kiabálta, hogy “Vigyázz, tűz van!”, a harmadik neveket kiabált, gondolom, hogy a hozzátartozója nevét. És akkor egy pár pillanatra úgy elvesztettem az eszméletemet, le kellett ülnöm, vagyis leültem a lépcsőre és utána, miután már jobban lettem, akkor kezdett kitisztulni előttem, hogy “Úristen!”, de még mindig nem tudtam, akkor sem, hogy mi történt.” – fogalmazott a szemtanú.

Nemzetközi körözés a berlini merénylet új gyanúsítottja ellen

forrás: M TI

Új gyanúsítottja van a hétfő esti berlini kamionos merényletnek, az illető ellen a schengeni övezet egészére vonatkozó nem nyilvános körözést adtak ki kedden éjfélkor – jelentette be szerdán a német szövetségi belügyminiszter.

Thomas de Maiziere Berlinben a szövetségi parlament (Bundestag) belügyi bizottságának rendkívüli ülése után tett nyilatkozatában kiemelte: gyanúsítottról, és nem feltétlenül elkövetőről van szó.

Mint mondta, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarja a gyanúsított kilétéről és idegenrendészeti státusáról megjelent híreket. Mindenről időben tájékoztatnak majd, de egyelőre “az a fontos, hogy megtaláljuk” az illetőt, és “az eredmény számít, nem pedig a spekulációk gyorsasága” – húzta alá.

Thomas de Maiziere német belügyminiszter Fotó: EPA/MICHAEL KAPPELER

Radikális iszlamista tunéziai menedékkérő

Egybehangzó sajtójelentések szerint egy tunéziai származású elutasított menedékkérőről van szó, akit azért gyanúsítanak a merénylet elkövetésével, mert a kamion vezetőfülkéjéből előkerült az úgynevezett befogadott menedékjogi státusát igazoló papírja. A biztonsági körökre hivatkozó jelentések szerint a huszonéves férfi legalább négy személyazonosságot használ, és egy észak-rajna-vesztfáliai központú szalafista – radikális iszlamista – hálózat tagjai között tartják számon.

A sajtóban Anis B. néven azonosított férfitől nem csupán a befogadott igazolvány került elő, hanem egy tárca is, amelyben az irat volt. Ezt a belügyi bizottság ülése után mondta újságíróknak a Bundestag szociáldemokrata frakciójának vezető belügyi szakpolitikusa, Burkhard Lischka. Ő is hangsúlyozta, hogy továbbra is bizonytalan, ki követte el a merényletet. Hozzátette, hogy a gyanúsított már az év elején a biztonsági szervek látókörébe került.

Berlin, 2016. december 20. Rendőrök a berlini gázolásos merénylethez használt lengyel rendszámú, lopott kamion roncsánál 2016. december 20-án. Az előző napon egy 23 éves pakisztáni férfi a járművel a Vilmos császár-emléktemplomnál levő karácsonyi vásár látogatói közé hajtott. A támadásban legkevesebb tizenketten életüket vesztették és negyvennyolcan megsebesültek, a kamion lengyel sofőrjének holttestét megtalálták a vezetőfülkében. (MTI/EPA/Britta Pedersen)

Egy hónapja is foglalkoztak ügyével a terrorelhárítók

Közben Ralf Jäger észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter rendkívüli düsseldorfi tájékoztatóján a gyanúsított nevének említése nélkül elmondta, hogy az illetőt több német biztonsági szerv közveszélyes, radikális iszlamistaként tartotta számon. A tartományi és szövetségi hatóságok közös terrorelhárító központja (GTAZ) is foglalkozott ügyével, legutóbb novemberben, és az észak-rajna-vesztfáliai bűnügyi rendőrség kezdeményezésére a szövetségi legfőbb ügyészség súlyos, állam elleni bűncselekmény előkészítésének gyanúja miatt eljárást indított ellene.

Ralf Jäger a nyomozás érdekeire hivatkozva nem közölt részleteket az aktuális rendőrségi intézkedésekről, amelyek sajtóértesülések szerint a tartományát is érintik. Annak a kérdésnek a megválaszolását is elhárította, hogy megfigyelés alatt tartották-e a tunéziai férfit, és ha igen, akkor miként fordulhatott elő, hogy szem elől tévesztik.

Több személyazonosságot használt, nem tudták hazatoloncolni

A tartományi belügyminiszter elmondta: a gyanúsított 2015 júliusában érkezett Németországba menedékkérőként. Észak-Rajna-Vesztfáliában helyezték el. Több személyazonosságot használt és igen mobilis volt, felbukkant Baden-Württembergben is, és az idén február óta főleg Berlinben tartózkodott.

Menedékjogi kérelmét az idén júniusban elutasították, és azért nem tudták hazatoloncolni, mert nem voltak papírjai, a tunéziai hatóságok pedig sokáig vitatták, hogy az észak-afrikai ország állampolgára, és nem akarták pótolni az iratokat.

Új útlevele már csak a berlini merénylet után, éppen szerdán érkezett meg a német hatóságokhoz – mondta Ralf Jäger. “Ezt a fejleményt nem szeretném minősíteni” – jegyezte meg.

Tucatnyi halott, ötven sebesült

Hétfő este Berlin nyugati részének központjában, az egyik leghíresebb karácsonyi piacon egy kamion belegázolt a tömegbe, tizenketten meghaltak, csaknem félszázan megsérültek, többen súlyosan. A merénylet után röviddel szemtanúk leírása alapján őrizetbe vettek egy pakisztáni menedékkérőt, akit végül kedden szabadlábra helyeztek, mert bebizonyosodott, hogy nincs köze az ügyhöz.

 

Exit mobile version
Megszakítás