Százéves lenne Montgomery Clift, a stilizált játékmodorral szemben megszületett, az érzelmi memóriára épülő realista filmszínészet, az ún. method acting első hollywoodi sztárja, akit sokan Marlon Brando és James Dean (majd nyomukban persze Robert De Niro vagy Leonardo DiCaprio) előfutárának tartanak.
Olyan klasszikusokban tette halhatatlanná a rá jellemző szikár, mégis érzékeny színjátszást, mint a Vörös folyó (1948), az Egy hely a nap alatt (1951), a Most és mindörökké (1953) vagy a Kallódó emberek (1961).
A világ legnagyobb sztárja lehetett volna, ha több filmben játszik – mondta Montgomery Cliftről legbizalmasabb hollywoodi barátja, Elizabeth Taylor. A kétszeres Oscar-díjas színésznő ezzel egyszerre utalt a négyszeres Oscar-jelölt színész korai, 45 éves korában bekövetkezett halálára, de arra is, hogy Clift hírhedten válogatós volt a filmajánlatokat illetően, csak olyan szerepet fogadott el, amiről úgy érezte, azokat tökéletesen az egyéniségére szabták.
Túlzott igényessége jegyében ráadásul olyan klasszikus remekművek főszerepét is visszautasította, mint az Alkony sugárút(1950, r.: Billy Wilder) vagy az Édentől keletre (1955, r.: Elia Kazan), amelyek egyébként illeszkedtek volna színészi életművébe.
De filmkarrierje elején az is előfordult, hogy bár tetszett neki a szerep, mégsem volt elégedett a forgatókönyvvel, ezért átírta, mint ahogy tette azt a Fred Zinnemann rendezte holokausztdráma The Search (1948) esetében – majd nehezményezte, hogy neve nem szerepelt a forgatókönyvírói Oscarra esélyes alkotás szerzői között, igaz, színészként az amerikai filmakadémia jelöltjei közé került (később az Egy hely a nap alatt, a Most és mindörökké és az Ítélet Nürnbergben című filmjeiért jelölték, a díjat egyszer sem kapta meg).
Az Ítélet Nürnbergben esetében ez a sejtés mindenképp valósnak tűnhet. A mindössze 12 perces jelenet felvételekor Clift a baleset után kialakult alkohol- és gyógyszer-függősége csúcsán járt, ráadásul ideges is volt, így folyamatosan elfelejtette a szövegét. Kramer végül azt kérte tőle, hogy felejtse el a forgatókönyvet, s az őt kikérdező ügyész (Richard Widmark), védőügyvéd (Maximilian Schell) és bíró (Spencer Tracy) kérdéseire válaszolja azt, ami eszébe jut, de nagyjából köze van a történethez. Megrázó 12 perc született, Clift ritka kirohanásainak egyikével, s amikor az ügyész azt indítványozza a bírónak, hogy vegyék jegyzőkönyvbe, hogy a tanú nem ura a mentális folyamatainak, Clift ismét felemelt ujjal fakad ki:
Tudom, hogy nem! Azóta csak félember vagyok – a nézőnek pedig okkal lehetnek olyan gondolatai, hogy a náci sterilizációs program elszenvedőjének szerepében a színész voltaképp önmagáról és a balesetéről beszél.
Következő filmjében, a John Huston rendezte életrajzi dráma Freud: a titkos szenvedély (1962) címszerepében kevésbé ösztönös, sokkal inkább tudatos színjátszást mutatott be. Majd azt követően már csak egyszer állt kamerák elé, nem sokkal halála előtt, a The Defector (1966, r.: Raoul Lévy) című thrillerben, amelynek legfőbb erénye épp Clift alakítása. Személyi titkára 1966. július 23-án talált rá a színész holttestére: meztelenül feküdt az ágyon, szemüvegben és ökölbe szorított kézzel.
Kallódó emberek (Montgomery Clift és Marilyn Monroe). FORRÁS: UNITED ARTISTS
Montgomery Clift karrierje első felében megreformálta a hollywoodi színjátszást, a korábbi lehengerlő férfiasság helyett összetett, érzékeny férfiakat formált meg, riportszerű nyers hitelességgel – a lázadás, a törekvés és az elveszettség naturalisztikus ábrázolásával kikövezve az utat az őt követő színészek előtt. Mégsem lett olyan híres, mint Marlon Brando vagy James Dean. Részben, mert ha csak tehette, elzárkózott a hollywoodi sajtó elől, de sokkal inkább azért, mert karrierje második felét kínos hanyatlás jellemezte – nem tehetségét, hanem megjelenését, függőségét illetően, amellyel okot szolgáltatott a pletykalapoknak, hogy rajongóit ellene fordítsák, miközben alakításaiból áradt az elviselhetetlen magány és fájdalom.